ارتودنسی سرامیکی و شرایط اجرای آن بر روی دندان ها

احتمالا برای همه شما پیش آمده که با افرادی که از ارتودنسی برای ردیف کردن دندان ها و اصلاح لبخند بهره گرفته اند روبرو شوید. استفاده از براکت فلزی ارتودنسی و سیم کشی آن برای بسیاری از کسانی که از این روش درمانی استفاده می کنند، به خاطر ظاهر ناخوشایند آن بر روی صورت، آزار دهننده است. به همین دلیل استفاده از روش سرامیکی توسط متخصصان دندان پزشکی پیشنهاد می شود.

ارتودنسی سرامیکی و فلزی

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

اغلب افراد و متخصصان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها از ارتودنسی با براکت های فلزی استفاده می کنند. ولی این براکت ها به دلیل اینکه نمای زیبایی به دندان ها نمی دهند برای بسیاری افراد مخصوصاً جوانان و کسانی که شغل های خاصی دارند، ناخوشایند می باشند.

به همین دلیل بحث نامرئی و بی رنگ بودن بریس های ارتودنسی پیش می آید. در اینصورت یکی از اولویت های ارتودنسی، روش سرامیکی است.

در این روش، از براکت های ساخته شده از مواد کامپوزیتی و آلیاژهای سرامیکی استفاده می شود. مواد کامپوزیتی به کار رفته در بریس های سرامیکی مشابه همان موادی می باشد که برای پر کردن دندان ها استفاده می شود. این براکت ها به دلیل شبیه بودن به دندان ها و همرنگی با آن حتی از فاصله یک متری هم قابل دیدن نیستند.

ارتودنسی فلزی و سرامیکی

مزایا

1. این روش درمانی به علت فشار کمی که روی دندان، لثه و فک می آورد، روشی کم درد است که مناسب افراد حساس می باشد.
2. سرامیک به کار برده شده در براکت‌ها به اندازه مواد مورد استفاده برای ترمیم دندان‌های آسیب دیده قوی است. بنابراین، از استحکام مطلوبی برخوردار است. براکت ارتودنسی مقطع عرضی کمتری دارند و به اندازه بریس‌های فلزی برجسته نیستند و لب را جلو نمی‌آورند.

READ
فلوراید تراپی دندان کودکان


3. یکی دیگر از فواید مهم این روش، عدم مشکل در تصویربرداری است. بریس فلزی در تصویربرداری اختلال ایجاد می کند. برای مثال اسکن اشعه ایکس از دندان ها در تصاویر مشکل به وجود می آورد. درحالی که بریس سرامیکی چنین تداخلی ایجاد نمی کند.
4. هزینه انجام آن در برابر بریس های زبانی کمتر است.
5. شاید مهم ترین مزیت این نوع ارتودنسی رنگ آن ها است، رنگ ارتودنسي سراميکي به گونه ای طراحی شده است که دیگر افراد نگران ظاهر دندان های خود در حین درمان با این روش درمانی نیستند.

مقایسه ارتودنسی سرامیکی و فلزی

معایب

1. طول درمان با براکت های سرامیکی نسبت به نوع فلزی آن، اندکی بیشتر است. به خاطر اینکه ارتودنتیست برای کاهش ریسک شکستن سرامیک ها مجبور است در طول درمان، نیروی کمتری را روی آن ها اعمال کند.

2. هزینه روش سرامیکی نسبت به ارتودنسی معمولی نسبتاً بیشتر است چونکه در این نوع، متخصص ارتودنسی زحمت بیشتری می کشد و جلسات بیشتری را باید صرف این کار کند.

3. مقاومت نه چندان بالا یکی از مهم­ترین معایب این روش است. براکت­ سرامیکی به دلیل جنس خود، از براکت­های فلزی شکننده ­تر بوده و در برابر ضربه تحمل کمتری دارند.

4. بزرگ بودن سایز براکت ها در ارتودنسی سرامیکی، باعث می شود که تمیز کردن و مسواک زدن دندان ها دشوارتر شود. در نتیجه اگر به درستی دهان و دندان ها تمیز نشوند احتمال حساسیت لثه و حتی بروز عفونت وجود خواهد داشت.

هزینه درمان در ارتودنسی سرامیکی

مانند بسیاری ازروش های درمانی در هر تخصصی، هزینه ارتودنسی نیز به عوامل متعددی بستگی دارد که در ادامه با مهترین آنها آشنا خواهیم شد.

  • – اگر فرد متقاضی این روش بخواهد درمان ارتودنسی را با استفاده از براکت های نامرئی سرامیکی انجام دهند بدون شک باید هزینه بیشتری را پرداخت نمایند. براکت های سرامیکی بسیار کمتر از براکت های فلزی دیده می شوند. این نامرئی بودن ظاهر زیباتری را ایجاد می کند.
  • – این روش درمانی زمان ‌برتر است بنابراین هزینه در این نوع روش بیشتر است.
  • – هزینه حداقل هزینه ارتودنسی با این براکت­ها به دلیل جنس موادی که در ساخت آنها به­ کار می­ رود، بالاتر است. این مسئله برای هزینه ارتودنسی دندان کودکان و هزینه ارتودنسی دندان نیش و به­ طور کلی یک دندان خاص نیز صادق است.
READ
ایمپلنت فوری چیست؟

آیا ارتودنسی سرامیکی درد دارد؟

تحمل درد ناشی از ارتودنسی، یکی از چالش های پیش رو برای افرادی است که درمان ارتودنسی را انتخاب می کنند . تغییر سیم یا حتی سفت کردن آن باعث ایجاد درد در بیمار می شود. در این حالت بهتر است از مسکن هایی که به صورت موقت درد را تسکین می دهند استفاده کرد. حتی موم های ارتودنسی برای محافظت از بخش داخلی دندان نیز مفید هستند.

روش درمان ارتودنسی سرامیکی

پوسیدگی در طول درمان ارتودنسی رخ می دهد؟

در صورتی که افراد نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان ، بی توجه بوده و سهل انگاری نمایند ؛ امکان بروز پوسیدگی در دندان ها افزایش می یابد ، اما در غیر این صورت جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد ؛ بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودنسی بسیار اهمیت داشته و افراد باید آن را رعایت نمایند.

آیا این روش محدودیت سنی دارد؟

بخاطر روش درمان در روش سرامیکی و فلزی، بریس سرامیکی برای اصلاح تقریباً تمام لبخندها مناسب است. روش سرامیکی محدودیت سنی ندارد و حتی کودکان نیز می‌توانند از این درمان بهره بگیرند.

منبع: www.ada.org/en

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *