تکنولوژی دندانپزشکیدندانپزشکی نوین

لمینت دندان چیست ؟ بررسی مراحل + مزایا و عوارض

لمینت دندان چیست؟ برای انجام یک لمینت خوب و باکیفیت و زیبا مهم است که به بهترین دندانپزشک متخصص زیبایی مراجعه کنید. از سویی هزینه های درمان های دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی می تواند عامل مهمی در تصمیمی‌گیری شما باشد. در این مطلب بصورت کامل درباره لمینت دندان توضیح می دهیم.

بسیاری افراد در طول زندگی زیبایی دندان های خود را از دست می‌دهند. بد رنگ شدن دندان ها بخاطر قهوه هایی که هروز صبح می‌نوشید. شکستن و ساییده شدن دندان ها در اثر دندان قروچه یا ضربه های اتفاقی همگی می توانند انگیزه ای باشند تا افراد به سمت دندانپزشکی زیبایی بروند. خوشبختانه امروز تکنولوژی دندانپزشکی به کمک دندانپزشکی نوین آمده و گزینه های زیادی را برای افراد فراهم کرده است. اگر می خواهید در مورد روند کار لمینت دندان و عوارض آن بیشتر بدانید این مقاله را از دست ندهید. تا پایان همراه ما باشید.


فهرست مطالب:


لمینت دندان چیست؟

لمینت های دندانی (گاهی اوقات به عنوان روکش های پرسلن یا لمینت ها -ورقه ها- ی پرسلن دندانی نامیده می شوند) پوسته های نازک و سفارشی از مواد دندانی هستند که برای پوشش سطح جلویی دندان ها طراحی شده اند. برای بهبود ظاهر دندان ها از آن استفاده می شود.این لمینت های پرسلن به شکل پوست های نازکی هستند که عمل پوشش دهی را انجام می دهند.

این پوسته ها به جلو دندان ها متصل می شود و تغییر رنگ، شکل، اندازه و یا طول دندانها را باعث می شود. لمینتِ دندان می تواند از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین ساخته شود. لمینت های پرسلن در برابر لکه ها بهتر از ونیر های رزین مقاومت می کنند و ویژگی های منعکس کنندگی نور در آنها شبیه تر به دندان های طبیعی است. انواع لمینت دندان تفاوت ها و کاربردهای خود را دارند و شما باید در مورد بهترین انتخاب مواد لمینت برای دندانهایتان با دندانپزشک خود صحبت و مشورت کنید.

بیشتر بخوانید
کراودینگ چیست؟ + بررسی دلایل و درمان نامرتبی دندان

چه افرادی به لمینت دندان نیاز دارند؟

لمینت دندان به طور معمول برای حل کردن مشکلات دندانی زیر استفاده می شوند:

 • دندان هایی که تغییر رنگ داده اند.
 • درمان کانال ریشه
 • لکه های ناشی از تتراسایکلین یا داروهای دیگر
 • استفاده بیش از حد از فلوراید و یا سایر علل
روکش دندان
 • دندان هایی که ترک خورده یا شکسته اند
 • دندان هایی که ناهماهنگ، ناهموار یا نامنظم شکل گرفته اند
 • دندان های با فاصله (برای بستن فضای بین این دندان ها)

انجام لمینت دندان به چه شکلی می باشد؟

انجام لمینت دندان معمولا سه جلسه مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد. یکی برای مشاوره و دو تای دیگر برای ساخت و اجرای لمینت روی دندان. می توان فرآیند لمینت را برای یک دندان یا بسیاری از دندانها به طور همزمان انجام داد.

نحوه تشخیص و درمان لمینت دندان

اولین قدم شما، مشارکت فعال شما در پروسه تشخیص و درمان است. پس هرآنچه که لازم است به دندانپزشک خود توضیح دهید و او را همراهی کنید. در طول این فرایند، دندانپزشک شما دندان های شما را بررسی خواهد کرد تا اطمینان حاصل شود که لمینت دندانی برای شما مناسب است و در مورد روند و برخی از محدودیت های آن بحث خواهید کرد.

آماده سازی برای انجام لمینت دندان

برای تهیه لمینت برای دندان، دندانپزشک شما حدود 2/1میلیمتر مینای دندان را از سطح دندان حذف می کند که تقریبا برابر با ضخامت روکش است که به سطح دندان اضافه می شود. قبل از برداشتن مینای دندان، شما و دندانپزشک تصمیم می گیرید که نیاز به بی حسی موضعی برای خنثی کردن این منطقه است یا خیر.
سپس، دندانپزشک شما مدل یا قالب دندان شما را ایجاد خواهد کرد. این مدل یا قالب به یک آزمایشگاه دندانپزشکی فرستاده می شود که به نوبه خود روکش لمینت را ایجاد می کند. معمولا برای دندانپزشک 2-4 هفته طول می کشد تا روکش لمینت را از آزمایشگاه دریافت کند. برای دندان های بسیار نامتناسب، در این فاصله زمانی می توان از روکش های دندانی موقت استفاده کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله نخ دندان کامپوزیت را بخوانید.

بیشتر بخوانید
معرفی و بررسی انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی

اتصال لمینت دندان

قبل از اینکه روکش دندان به طور دائمی به دندان شما متصل شود و موجب رساندن آسیب احتمالی به دندان شود، دندانپزشک شما به طور موقت آن را روی دندان قرار خواهد داد. این کار به این دلیل است تا هماهنگی رنگ آن و اندازه و متناسب بودن آن را بررسی کند.

او به طور مکرر روکش را برداشته و تا جاییکه مورد نیاز است آن را برای رسیدن به اندازه مناسب، برش می دهد. سپس، برای آماده کردن دندان شما برای دریافت لمینت، دندانتان تمیز، جلا و تراشیده خواهد شد. این کار باعث می شود دندان را برای انجام یک پروسه پیوند قوی آماده کند.

بعد از آن ماده چسبنده روی لمینت استفاده می شود و سپس روکش روی دندان قرار می گیرد. وقتی لمینت به درستی روی دندان قرار گرفت، دندانپزشک شما یک پرتو نور ویژه به روکش دندانی اعمال می کند که مواد شیمیایی را در سیمان فعال می کند و باعث می شود تا آن را بسیار سفت و سخت کند.

مراحل نهایی شامل حذف ماده چسبنده اضافه، ارزیابی گاز گرفتن شما –برای چک کردن درستی گاز گرفتن غذا- و تنظیم نهایی موارد مورد لزوم در لمینت اتصال یافته است.

مزایای لمینت دندان

لمینت ها مزایای زیر را ارائه می دهند:

 • آنها یک ظاهر طبیعی دندان دارند.
 • بافت دهان لمینت پرسلن را به خوبی تحمل میکند-پس زده نمی شود یا آلرژی ایجاد نمیکند.-
 • روکش های لمینت پرسلن مقاوم در برابر لکه هستند.
 • رنگ لمینت پرسلن را می توان انتخاب کرد به طوری که باعث می شود که دندانهای تیره سفیدتر شوند.
 • یک روش محتاطانه برای تغییر رنگ و شکل دندان ارائه می دهد؛ عموما با آنکه لمینت نیاز به تغییر و شکل دهی زیاد و گسترده بر روی تاج دندان ندارد، می تواند تغییرات ظاهری زیبا را و کافی را برای دندانها فراهم کند.
بیشتر بخوانید
نحوه انتخاب بهترین مواد دندانپزشکی برای ترمیم دندان

معایب لمینت دندان

ضعف در لمینت دندانی عبارتند از:

 • پروسه برگشت پذیر نیست.
 • هزینه نسبتا زیادی دارد.
 • لمینت معمولا اگر ترک خورده یا شکسته شوند معمولا قابل تعمیر نیستند و باید تعویض شوند.
 • از آنجا که قسمتی از مینای دندان برداشته شده است، دندان شما ممکن است به غذاهای گرم و سرد و نوشیدنی ها حساس تر باشد.
 • لمینت دقیقا با رنگ دندانهای دیگر شما مطابقت ندارد. همچنین، رنگ روکش را نمی توان در محل تغییر داد. اگر بر روی سفید کردن دندان هایتان برنامه ریزی دارید، قبل از اتصال، باید این کار را انجام دهید.
 • احتمال دارد لمینت از بین برود یا فرو بریزد. برای به حداقل رساندن احتمال این رخداد، ناخن های خود، جواهرات، یخ، یا سایر اشیاء سخت را نجوید و یا در غیر این صورت از فشار بیش از حد خودداری کنید.
 • دندان ها با روکش لمینت می توانند احتمال بیشتری دارد که پوسیدگی را تجربه کنند.
 • لمینت اصلا انتخاب خوبی برای افرادی که دندان های ناسالم دارند (مثلا افرادی که دچار افتادگی یا بیماری لثه هستند)، یا دندان های تضعیف شده (در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پر شدن دندان های بزرگ) دارند و یا کسانی که مقدار ناکافی از سطح دندانی را دارند، نیست.
 • افرادی که دندان های خود را بهم می سایند، کاندیداهای نامناسب برای لمینت پرسلن هستند، زیرا این فعالیت ها می توانند باعث می شود تا لمینت تکه تکه شوند.

عوارض احتمالی انجام لمینت دندان

 • حساسیت های مدت دار بعد از درمان: درمان لمینت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین می رود.
 • شکستگی دندان لمینت شده: برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا از شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده . اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.
 • غیرقابل بازگشت بودن: به علت تراش  دندان امکان برگشت به حالت اولیه ممکن نیست. ( امکان برداشتن لمینت)
 • تغییر رنگ لمینت: با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف میشوند تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری میگذارد و با کم کردن خوردن این مواد رنگی به سلامت دندان خود اهمیت داده و از تغییر رنگ آن پیشگیری کرده. با درمان سریع حفره خشک آشنا شوید.
بیشتر بخوانید
همه چیز درباره لمینت کریستالی

چه جایگزینی برای لمینت وجود دارد؟

جایگزین برای لمینت ها شامل باندینگ و تاج است. لمینت یک گزینه متوسط و خوب را ارائه می دهد. لمینت برای افرادی که می خواهند شکل دندان های خود را تغییر دهند و از میزان بافت دندانی کافی و سالم برخوردارند مناسب است. کسانی که بافت دندانی کافی و سالم ندارند باید از گزینه های درمانی دیگری استفاده کنند.

نحوه مراقبت از انواع لمینت ها

برای هر دو روش مثل دندان های عادی، توصیه به مسواک زدن و نخ دندان می شود. می توان از یک وسیله بسیار مفید برای حفظ بهداشت دهان به نام واتر پیک استفاده کرد. استفاده از مسواک زبر و یا مدیوم باعث می شود روی سطح کامپوزیت خراش ایجاد شده و حتی فرایند تغییر رنگ برای آن سریع تر اتفاق بیفتد. شکستن آجیل و گاز زدن خوراکی ها و اجسام سفت ممکن است باعث شکستن و لب پر شدن هر دو نوع شود.

مراقبت از لمینت دندان
 • عدم سیگار کشیدن
 • رعایت رژیم غذایی
 • خودداری از مصرف بیش از حد برخی نوشیدنی هایی که باعث تغییر رنگ دادن دندان می شود؛ مانند چای و قهوه

در این محتوا درباره لمینتِ دندان خواندیم. انجام لمینت دندان بیشتر جنبه زیبایی دارد. در واقع هر نوع لمینتی باید توسط دندانپزشکی ماهر انجام گیرد. تجربه و دانش دندانپزشک تاثیر زیادی روی کیفیت و نتیجه نهایی کار لمینت دندان خواهد داشت. اگر لمینت درست انجام نشود، احتمال پوسیدگی بیشتر از دندان های عادی می باشد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

بیشتر بخوانید
اوردنچر بر پایه ایمپلنت

سوالات متداول

امتیازات استفاده از لمینت کامپوزیتی چیست؟

۱. لمینت کامپوزیتی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه‌تر است
۲. میزان تراش دندان شما در بکارگیری لمینت کامپوزیتی کمتر است
۳. با لمینت کامپوزیتی به راحتی می‌توانید دندان‌های شکسته خود را ترمیم نمایید
۴. کاربرد کامپوزیت برای ترمیم موارد محدود و افراد کم سن بهتر جوابگو است

طول عمر لمینت دندان چقدر است؟

ماندگاری لمینت به جنس مواد تشکیل دهنده آن و مراقبت های فرد بستگی دارد . میانگین طول عمر لمینت کامپوزیتی 10 سال و سرامیکی 16 سال می باشد که ممکن است در افراد دیگر بیشتر یا کمتر باشد .

در همه موارد نامنظمی دندان می توان از لیمنت استفاده کرد ؟

خیر . به طور کلی لمینت در مواردی که دندان های دارای بی نظمی خفیف می باشد کاربرد دارد و در مواردی که دندان ها در موقعیت نامناسب و روی هم قرار گرفته باشند نمی توان از لمینت استفاده کرد . در این موارد دندانپزشک ارتودنسی را توصیه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا