از ارتودنسی کاموفلاژ چه می‌دانید؟

آیا شما هم به ناهنجاری اسکلی در فک و دهان خود مبتلا هستید؟ از راههای درمانی برای این ناهنجاری چه می‌دانید؟ کاموفلاژ یک اصطلاح جامع است که به استفاده از براکت‌های ارتودنسی و دیگر روش‌های درمانی برای حرکت دندان‌ها در محل خودشان به منظور پنهان کردن ناهنجاری‌های موجود در استخوان‌بندی اشاره می‌کند. بسیاری از افراد دارای درجات مختلفی از ناهنجاری‌های فک هستند که در آنها فک بالا یا پایین بزرگتر یا کوچکتر از فک دیگر است. کاموفلاژ نوعی روش ارتودنسی دندان بسیار رایج بوده و معمولا بدون استفاده از ابزارهای جراحی می‌تواند نتایج مطلوبی فراهم کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی درباره این نوع ارتودنسی بدست آورید.


بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: سیر تا پیاز فرآیند درمان ارتودنسی


ناهنجاری‌های هدف در ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کاموفلاژ یا ارتودنسی جبرانی، برای اصلاح کردن مشکلات فکی، یعنی مشکلات مربوط به ساختارهای اسکلتی و استخوانی به وسیله جابه‌جا کردن دندان‌ها، کاربرد دارد. البته در صورتی که شدت این ناهنجاری و مشکلات اسکلتی در بیمار زیاد باشد ممکن است متخصص ارتودنسی برای اصلاح ناهنجاری فک او از روش‌هایی مانند جراحی فک نیز استفاده کند. در ادامه به بررسی برخی از مواردی که به کمک ارتودنسی کاموفلاژ می‌توانیم آنها را اصلاح کنیم می‌پردازیم:

 • اگر فک بالا یا فک پایین قدری جلوزده‌تر از حالت ایده‌آل خود باشد.
 • برای اصلاح مشکلات مربوط به تنگی فک و کمبود فضا در فک بالا یا فک پایین
ارتودنسی کاموفلاژ
 • جهت بهبود انحرافات فک به یک سمت
 • برای ایجاد یک ارتفاع نرمال و ایده‌آل در صورت یا کم و زیاد کردن ارتفاع صورت بیمار
 • برای اصلاح و بهبود عقب ماندگی فک بالا یا فک پایین بیمار
READ
جراحی فرنوم چیست؟

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: همه چیز درباره ریتینر دندان


عارضه عقب افتادگی فک و ارتودنسی کاموفلاژ

عقب بودن فک پایین همان مال اکلوژن (Malocclusion) کلاس دو در اصطلاح دندانپزشکی است. این عارضه بیانگر وضعیتی است که در آن فک و دندان‌های ردیف بالا جلوتر و پیشرو نسبت به دندان‌ها و فک پایینی هستند. کوچکی فک پایین یا شکل گیری فک بالا بصورت نامتوازن (جلو بودن فک بالا) از جمله نشانه‌هایی است که در مال اکلوژن نوع دو باعث محدب جلوه دادن صورت بیمار می‌شود.

ارتودنسی کاموفلاژ

اگر این عقب افتادگی فک پایین خفیف یا متوسط باشد می‌توان با روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی آن را برطرف نمود. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی بیمارن مواجهه با این عارضه میزان رضایت افراد از انتخاب روش درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی در حد رضایت آنها در رفع عارضه ناهنجاری فک با عمل جراحی بوده است.


درباره‌ی بی‌ حسی موضعی در دندانپزشکی چه می‌دانید؟


نحوه درمان عقب ماندگی فک پایین توسط ارتودنسی کاموفلاژ

در انجام ارتودنسی کاموفلاژ، تلاش ارتودنتیست بر این است که با عقب بردن قوس دندانی بالا و جلو کشیدن قوس دندانی پایین, فاصله موجود بین فک پایین و فک بالا را از بین ببرد. کاموفلاژ برای جبران عقب ماندگی فک پایین می تواند به سه صورت زیر باشد:

 • همراه با کشیدن بعضی از دندانها

هنگامی که کشیدن دندان ها مورد نیاز است ، معمولا این کار در قوس دندانی بالایی و برای اصلاح جلوزدگی دندان های پیش (Incisor) انجام می شود. توصیه می شود که اولین دندان های آسیای کوچک (Premolar), به تعداد 4 عدد خارج شوند. این کار باعث عقب رفتن و جمع شدن دندانهای پیش بالا از طریق رانده شدن آنها به فضایی است که کشیدن دندان های آسیاب کوچک ایجاد کرده است. این یک راه ساده و مستقیم برای رفع فاصله افقی بین دندانهای بالا و پایین است. به مرور زمان, جلوزدگی قوس بالایی دیگر به چشم نمی آید.

 • بدون کشیدن دندان
READ
توسعه فناوری ساخت چسب دندانی

در این روش، نیازی به کشیدن دندان نیست. ناهنجاری اسکلتی می تواند با استفاده از الاستیک های بین فکی تصحیح شود. در این صورت، حرکت رو به جلوی دندانهای فک پایین و جمع کردن دندانهای فک بالا، فاصله موجود بین دو فک را برطرف و ظاهر طبیعی و زیباتری ایجاد می کند.

 • حرکت دیستال دندانهای فوقانی

در این روش می توان دندان های آسیاب (molar) بالایی را به صورت پشتی جابجا کرد. این جابجایی باعث می شود که فضای لازم برای دندانهای دیگر که باید جمع شوند، فراهم شود. همچنین رابطه دندانهای آسیاب نیز اصلاح شود (دندان های آسیاب بالا روی دندان های آسیاب پایین قرار گیرند).


برای مطالعه بیشتر: مراقبت‌های دوران ارتودنسی


انواع ارتودنسی کامفولاژ

ارتودنسی کاموفلاژ

ارتودنسی کامفولاژ چند نوع دارند که عبارت اند از:

· کاموفلاژ کلاس ۲

· کاموفلاژ کلاس ۳

· کاموفلاژ عدم تقارن

· کاموفلاژ اپن بایت اسکلتی


حتما بخوانید: “دندان قروچه” از عوارض تا درمان


چه افرادی نمی‌توانند درمان کاموفلاژ انجام دهند؟

 • ناهنجاری های اسکلتی شدید کلاس ۲، متوسط یا شدید کلاس ۳ و ناهنجاری اسکلتی عمودی
 • بیماران مبتلا به نامرتبی شدید یا بیرون زدگی دندان ها
 • نوجوانان با پتانسیل رشد خوب یا بزرگسالان با ناهنجاری های بیشتر از حد خفیف. ( در این افراد آنها جراحی ارتوگناتیک معمولاً نتایج طولانی مدت بهتری به همراه دارد)
 • بیماران بزرگسال که عمر کمتری در پیش دارند
 • بیمارانی که از نظر پزشکی در خطر هستند.
 • بیماران کم توان ذهنی
 • بیمارانی که از نظر مشکلات لثه در خطر هستند.
 • نیاز به نتایج فوری باشد (بیمارانی که قصد رفتن به خارج، ازدواج و غیره را دارند)
READ
"دندان قروچه" از عوارض تا درمان

این محتوای مفید را هم دنبال کنید: ارتودنسی سرامیکی چیست؟


نکات مهم در ارتودنسی کاموفلاژ

چند نکته مورد توجه در جبران عقب افتادگی فک با روش ارتودنسی کاموفلاژ وجود دارد که در این قسمت برای تکمیل مطالب بررسی شده در این مقاله ارائه می‌شود. در واقع استخراج دندان‌های آسیای کوچک یک روش درمانی مناسب برای رفع مال اکلوژن نوع دو در شیوه درمانی ارتودنسی کاموفلاژ یا جبرانی است که با تمام مزیت‌هایی که دارد گاها با عوارض زیر مواجه است:

 • اگر ناهنجاری مال اکلوژن کلاس دو بر روی فک پایین باشد، جمع کردن و عقب کشیدن دندان‌های پیش ردیف بالایی ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند.
 • خارج کردن دندان در کمان دندانی پایین باعث جلو آمدن دندان های آسیاب شده و دقت به این مساله که فضای ایجاد شده در کمان پایین به نوعی بسته شود. تا از جمع شدن دندان های نیش پایین جلوگیری شود از اهمیت بالایی برخوردار است.
ارتودنسی کاموفلاژ
 • هنگام استفاده از الاستیک دندان‌های پیش بالایی کشیده و جمع می‌شوند، پیامد این عملکرد ایجاد لبخند لثه‌ای در افراد است.

سخن پایانی

در این مطلب درباره‌ی ارتودنسی کاموفلاژ خواندیم. دانستیم که ارتودنسی کلاموفلاژ یک راه حل درمانی ست که برای افرادی تجویز می شود که ناهنجاری های اسکلتی داشته باشند و قصد دارند که ارتودنسی را بدون جراحی انجام دهند. باید گفت که این روش درمانی یکی از بهترین روش ها به منظور دستیابی به نتایج عالی در کمترین زمان ممکن و با کمترین عوارض جانبی است. امید است این محتوا برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

READ
ارتودنسی رنگی یا ارتودنسی ثابت با حلقه های o-رینگ!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *