همه چیز درباره حساسیت دندان

دندان های حساس دندان هایی هستند که در اثر محرک های متفاوت دچار درد و سوزش می شوند. شما تا کنون با این حس درد و سوزش مواجه شده‌اید؟ حتما می‌دانید که چقدر دردناک است. حساسیت دندان ها محدودیت سنی ندارد. اما بیشتر در سن 20 تا 40 سال رخ می دهد. همچنین احتمال این حساسیت در زنان بیشتر از مردان است. در این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد این دندان‌های حساس بدست آوریم.

علائم

کسانی که حساسیت دندان دارند در واکنش به برخی محرکها، دندانهایشان دچار درد یا ناراحتی می شود. ممکن است این درد را در ریشه های دندان حس کنید. برخی از شایعترین محرکهای حساسیت که پس از آن دندان‌ها دچار ناراحتی یا درد خاصی می شود، عبارتند از:

 • غذاها و نوشیدنی های گرم
 • غذاها و نوشیدنیهای سرد
 • هوای سرد
 • شیرینی جات
 • غذاها و نوشیدنی های ترش و اسیدی
 • آب سرد
دندان‌های حساس
 • مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن
 • دهان شویه های الکل دار

توجه داشته باشید علائم حساسیت را همیشه تجربه نمی کنید و گاهی اوقات بدون هیچ دلیل مشخصی شروع می شوند. شدت آن ممکن است خفیف تا شدید باشد.

حساسیت دندان ناشی از چیست؟

عامل مهم برای مقابله با محرک ها، مینای دندان است.مینای دندان سخت ترین بافت بدن می باشد. اگر مینای دندان نازک شود یا در اثر اسید از دست برود، دندان حساس می شود. حساسیت دندان دلایل متفاوتی می تواند داشته باشد، این دلایل می توانند پوسیدگی، جرمگیری بیش از حد و غیر اصولی، ساییدگی در اثر مسواک، دندان قروچه، تحلیل لثه و … باشد.

دلالیل

 • حساسیتحساسیت دندان ناشی از ساییدگی: در صورت استفاده از مسواک های سخت و خشن و همچنین بکار بردن آن به صورت افقی و یا با فشار زیاد، دندان ها دچار حساسیت می شوند.
 • حساسیت ناشی از دندان قروچه: افراد که عادت دندان قروچه دارند، فشار زیادی روی دندان هایشان اعمال می شود و دندان دچار ساییدگی و حساسیت می شود.
 • حساسیت ناشی از جرم گیری: در صورتی که دندان فرد جرم زیادی داشته باشد و نیازمند جرم گیری شدید باشد، یا جرم گیری غیر اصولی انجام شود، دندان ها دچار حساسیت می شوند، زیرا ناحیه طوق که مینای بسیار نازکی دارد و ریشه که اصلا مینا ندارد، بعد از حذف جرم‌ها به‌ طور مستقیم در معرض محرک‌های محیطی قرار می‌گیرد. این نوع پس از جرم گیری موقت است ولی در بعضی موارد ممکن است طولانی شود.
 • حساسیت ناشی از پوسیدگی: در اثر رعایت نکردن بهداشت و هجوم باکتری ها مینای دندان خراب می شود و این پوسیدگی ها به مرور زمان به عاج دندان نیز می رسد و دندان دچار حساسیت نسبتا زیادی می شود. در موارد حساسیت ناشی از پوسیدگی، دندان نسبت به سرما و گرما حساس می شود.
حساسیت دندان
 • حساسیت ناشی از خمیر دندان های سفید کننده: این خمیردندان ها چون ساینده هستند نباید زیاد استفاده شوند زیرا دندان ها حساس می شوند.
 • حساسیت ناشی از تحلیل لثه: تحلیل لثه باعث اشکار شدن ریشه ها و در نتیجه حساسیت دندان می شود.
 • حساسیت ناشی از مواد غذایی: استفاده بی رویه از مواد اسیدی، مثلا ماست که دارای اسیدلاکتیک است و یا نوشابه باعث آسیب به مینای دندان و در نتیجه حساسیت دندان شوند.
 • حساسیت ناشی از ترک دندان یا پر کردگی: شکستگی ممکن است تا ریشه هم پیشروی کند و دندان حساس شود.

درمان

اگر دچار گزگز و درد دندان شده‌ اید باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا علت آن مشخص شود. بسته به شرایط دندان و علت حساسیت، ممکن است راهکارهای زیر برای درمان حساسیت توصیه شود:

 • خمیر دندان مخصوص دندانهای حساس: معمولاً پس از چند بار استفاده از آن، حساسیت دندان فروکش می کند. انواع مختلف خمیر دندانهای مخصوص دندان های حساس وجود دارد. از دندانپزشک بپرسید کدام را توصیه می نماید.
 • فلوراید: ممکن است دندانپزشک برای تقویت دندان و برطرف کردن حساسیت آن فلوراید درمانی را توصیه کند. فلوراید باعث استحکام بیشتر مینای دندان می شود. فلوراید ممکن است به طرق مختلف مانند خمیر دندان، ژل و تری، دهانشویه و یا به صورت خوراکی تجویز شود.
درمان دندان‌های حساس
 • باندینگ کامپوزیت: گاهی اوقات که علت گزگز دندان نمایان شدن ریشه‌های دندان است، می‌توان با استعمال موضعی رزین کامپوزیت بر روی ریشه های حساس و بیرون زده دندان، حساسیت را برطرف کرد. تونلهای موجود در لایه عاج (که در زیر مینا قرار دارد)، با از بین رفتن مینا بیرون میزند و چیزهایی که می خوریم از طریق این تونلها به عصب دندان رسیده و آن را تحریک می کند و باعث حساسیت یا درد آن می شود. با پوشاندن این بخشهای بیرون زده دندان با باندینگ، جلوی این فرآیند گرفته می شود.
 • عصب کشی یا درمان ریشه: اگر حساسیت یا درد دندان خیلی شدید باشد ممکن است دندانپزشک عصب کشی را توصیه کند. در عصب کشی هسته مرکزی دندان که پالپ نام دارد و عصب های دندان در آن قرار دارند، تخلیه و پاکسازی می شود. این درمان بسیار موفقیت آمیز است.
 • پیوند لثه: جراحی پیوند لثه در مواقعی انجام می‌شود که بخش زیادی از بافت لثه تخریب شده و از دست رفته است و باعث نمایان شدن ریشه دندان شده است. در این روش تکه کوچکی از بافت نرم در جای دیگری از دهان برداشته می شود و به محل مورد نظر پیوند می شود. این کار باعث محافظت از ریشه های بیرون زده دندان و کاهش حساسیت دندان می شود.

رابطه کمبود ویتامین و حساسیت دندان

در موارد نادر ممکن است علت حساسیت، کمبود ویتامین “ب” باشد. کمبود ویتامین “ب” باعث دندان درد، پسروی لثه و به طور کلی حساسیت غشای مخاطی در دهان می شود. مکمل‌های “ب کمپلکس” برای جبران کمبود ویتامین های B مناسب هستند. اگر ویتامین “ب” خوراکی مصرف می کنید برای جذب بهتر آن را زیر زبان بگذارید. ممکن است دکتر ویتامین “ب” تزریقی برای تان تجویز نماید. منابع غذایی غنی از ویتامین B عبارتند از قارچ، گوشت، ماهی و بسیاری از سبزیجات و حبوبات.

حرف آخر

اگر با سرما، گرما، ترشی یا شیرنی دچار دندان درد یا گزگز دندان می‌شوید هر چه سریعتر به دندانپزشک معالجه کنید. حساسیت دندان می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. اما نگران نباشید چرا که بسته به میزان جدی بودن مشکل شما درمان‌های زیادی برای این مشکل وجود دارد. مراقب سلامت دندان‌هایتان باشید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3mQusx5https://b2n.ir/d34554
https://cutt.ly/fE6BrWjyun.ir/ilolw3
https://1ea.ir/135FHhttp://iwo.ir/k1le4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *