اوردنچر بر پایه ایمپلنت

این روزها به لطف پیشرفت تکنولوژی، درمان ایمپلنت یکی از اصلی‌ترین اولویت‌ها برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته بیمار محسوب می‌شود. اوردنچر بر پایه ایمپلنت یک روش درمانی است که در مقایسه با دندان مصنوعی سنتی مزایای زیادی دارد. دندان‌های مصنوعی سنتی مشکلات زیادی داشتند. شما تجربه استفاده از آن‌ها را برای خود یا در بین اطرافیانتان داشته‌اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد این روش جدید برای جایگزینی دندان از دست رفته بیشتر بدانید.

اوردنچر چیست؟

اوردنچر بر پایه ایمپلنت را می‌توان نوعی دندان مصنوعی دانست که بر روی تعدادی پایه ایمپلنت سوار شده است. به بیمارانی که تعداد زیادی از دندان‌های فک بالا و پایین خود را از دست داده‌اند، کمک می‌کند بدون آنکه مشکلات مربوط به دندان مصنوعی را تجربه کنند به راحتی غذاهای سفت را نیز بجوند.

اوردنچر  مبتنی بر ایمپلنت

اوردنچر بر پایه ایمپلنت علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری بیمار به قرار گرفتن لب‌ها و بافت‌های لثه در جای مناسب خود، کمک می‌کند. با استفاده از این روش درمان، بیمار در هنگام صحبت و یا جویدن غذا هیچگونه جابه‌جایی دندان را در دهان خود احساس نمی‌کند. به همین دلیل است که اوردنچر بر پایه ایمپلنت در بین سالمندان محبوبیت زیادی پیدا کرده است.

انواع

اوردنچر در سه نوع متکی بر بافت لثه، متکی بر ایمپلنت و لثه و برپایه ایمپلنت انجام می‌شود. در ادامه هر روش را به صورت مجزا توضیح خواهیم داد:

اوردنچر متکی بر بافت لثه

در این روش پروتز دندانی روی ایمپلنت‌هایی که در فک بالا و پایین کاشته شده‌اند، نصب می‌شود. سپس مستقیما روی لثه قرار می‌گیرند. در این درمان یکسری اتصالات استفاده می‌شود که دقیقا با ایمپلنت‌ها منطبق شده. آن‌ها تا زمان دلخواه در جای خود ثابت باقی می‌مانند. باید گفت که روش درمان اوردنچر متکی بر بافت لثه بسیار شبیه به دندان مصنوعی سنتی است و حداقل استانداردهای لازم برای آن‌دسته از بیمارانی که بسیاری از دندان‌های خود را از دست داده‌اند را دارد.

READ
همه ایرانی‌ها به دندان‌پزشکان دولتی دسترسی دارند؟

اوردنچر متکی بر ایمپلنت و لثه

در این نوع روش درمان، پروتز دندان با استفاده از دو ایمپلنتی که معمولا به جای دندان نیش یا آسیاب کاشته می‌شوند، روی لثه قرار می‌گیرد. در اوردنچر متکی بر ایمپلنت و لثه از یک میله که ایمپلنت‌ها را بهم متصل می‌کند، به عنوان محل قرارگیری پروتز دندان استفاده می‌شود. به همین دلیل است که به این روش کاشت دندان، اوردنچر میله‌ای نیز گفته می‌شود.

اوردنچر برپایه ایمپلنت

در روش اوردنچر برپایه ایمپلنت، پروتز دندان تنها توسط ایمپلنت‌ها حمایت می‌شود. پروتز به‌وسیله اجزایی به ایمپلنت‌های کاشته شده در فک متصل می‌شود. در این روش معمولا 4 تا 6 ایمپلنت در هر فک باید کاشته شود. تعداد دقیق آنها بر حسب نیرو و فشاری که بر هر ایمپلنت وارد می‌شود، توسط متخصص تعیین خواهد شد.

اوردنچر  مبتنی بر ایمپلنت

سپس با توجه به نظر پزشک از یک نمونه اتچمنت میله‌ای، توپی یا مگنتی روی ایمپلنت‌ها استفاده می‌شود تا محل قرارگیری پروتز دندانی آماده گردد. در آخر تاج دندان مصنوعی که کل دندان‌ها را شامل می‌شود روی اتچمنت نصب خواهد شد.

شرایط تجویز پروتز اوردنچر متکی بر ایمپلنت

 •تمایل بیمار به درمان ایمپلنت

 •وقتی که وضعیت سلات عمومی بیمار امکان جراحی های کوچک را بدهد

 •مقدار کافی استخوان امکان جایگیری ایمپلنت را بدهد

 •بیمار در حفظ بهداشت دهانی توانایی داشته باشد

تفاوت اوردنچر با دندان مصنوعی

به پروتزهای دندانی متحرک که یک یا هر دو فک را پوشش می‌دهند، دنچر یا دندان مصنوعی گفته می‌شود. درواقع دندان مصنوعی متحرک روی لثه‌ها چسبانده می‌شود و هیچگونه پایه نگهدارنده ندارد. اما در روش اوردنچر برپایه ایمپلنت، پروتز دندانی به جای قرارگرفتن روی لثه، بر روی پایه ایمپلنت سوار می‌شود. به همین دلیل است که در روش اوردنچر برپایه ایمپلنت، دندان‌ها کاملا ثابت بوده و جابه‌جا نمی‌شوند.

دندان مصنوعی

همچنین از آنجا که پایه‌های ایمپلنت با استخوان فک جوش می‌خورند با گذشت زمان از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری کرده و ظاهر فرد در مقایسه با دندان مصنوعی متحرک، جوان‌تر می‌ماند.

READ
بررسی رابطه حداکثر نیروی اکلوزال و الگوی صورت و سر در دانشجویان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شاهد تهران

مزایای روش اوردنچر بر پایه ایمپلنت

  • اوردنچر در مقایسه با دندان مصنوعی که تنها با چسب در دهان بیمار فیکس می‌شود، بسیار مستحکم‌تر است. اصلا در هنگام جویدن غذا در دهان بیمار جابه‌جا نمی‌شود. در نتیجه بیمار می‌تواند خیلی بهتر و راحت‌تر غذاهای خود را جویده و هضم غذا آسان‌تر می‌شود.
  • در روش دندان مصنوعی سنتی، پروتز دندان متحرک توسط چسب روی بافت لثه قرار می‌گیرد. خالی ماندن جای ریشه در استخوان فک موجب می‌شود که به مرور زمان استخوان فک بیمار تحلیل رفته و جمع شود. اما در اوردنچر پروتز دندانی روی پایه‌های ایمپلنت کاشته شده سوار می‌شود. در نتیجه ایمپلنت‌ها به جای ریشه دندان موجب تحریک رشد استخوان فک و البته استحکام آن می‌شوند.
  • در روش دندان مصنوعی متحرک، با گذشت زمان و تحلیل لثه و استخوان فک، چهره بیمار پیرتر نشان داده می‌شود. در مقابل، در درمان به روش اوردنچر به دلیل عدم تحلیل‌رفتگی استخوان فک، چهره بیمار تغییر نکرده و پس از سال‌ها زیبایی آن همچنان حفظ می‌شود.
  • در درمان با دندان مصنوعی سنتی، امکان حرکت یا جابه‌جایی ناخواسته وجود دارد. مطمئنا بیمار از آن احساس نارضایتی خواهد داشت. اما در اوردنچر بیمار هیچگونه حرکت و جابه‌جایی را در دهان خود تجربه نخواهد کرد. چرا که پروتز دندانی روی پایه‌های ایمپلنت نصب می‌شود. همانند دندان‌های طبیعی، احساس رضایت‌بخشی از آنها خواهد داشت.
  • از نظر دوام و طول عمر اجزای اوردنچر باید گفت که پایه‌های ایمپلنت از جنس تیتانیوم هستند. این پایه‌ها در برابر پوسیدگی، ضربه و شکستگی از مقاومت بالایی برخوردارند. در نتیجه تا زمانی که فرد به درستی از پروتزهای دندانی خود مراقبت کرده و بهداشت آنها را رعایت کند، می‌تواند حتی تا آخر عمر آنها را در دهان خود داشته باشد.
READ
٥ روش چاپ سه بعدی که انقلابی جدید در صنعت دندانپزشکی ایجاد کرد

معایب اوردنچر برپایه ایمپلنت

  • شاید یکی از اصلی‌ترین معایب اوردنچر برپایه ایمپلنت ضرورت خارج کردن پروتز دندانی در هنگام خواب و قرار دادن آن در یک محیط مرطوب باشد. درواقع در این روش درمان پیشرفته نیز بیمار باید همانند دندان مصنوعی سنتی، شب و قبل از خواب، پروتز را از دهان خود خارج کند که طبیعتا برای او خیلی خوشایند نخواهد بود.
اوردنچر  مبتنی بر ایمپلنت
  • یکی دیگر از معایب این روش درمان، ضرورت مراجعه به مطب دندانپزشک جهت کنترل قرار گرفتن پروتزها و اتصالات در بازه هر شش ماه تا یکسال پس از انجام اوردنچر است. درواقع چنانچه بیمار به خوبی از پروتزهای دندانی خود مراقبت نکند، آنها نیز دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند و لازم است که جهت ترمیم به پزشک متخصص مراجعه کند.

سخن پایانی

در این مقاله به روش درمان اوردنچر برپایه ایمپلنت، مزایا و معایب آن پرداخته شد. همانطور که گفتیم این روش مزایای بسیاری نسبت به دندان مصنوعی دارد. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3GzA5J0https://b2n.ir/u25044
https://cutt.ly/VRVaGgRyun.ir/ocwvf8
https://1ea.ir/oeHwdq1http://iwo.ir/bh1gh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *