درباره‌ی طول درمان ارتودنسی بدانیم

شاید شنیده باشید که درمان ارتودنسی، مدت زمان بیشتری نسبت به دیگر درمان‌های دهان و دندان نیاز دارد. بنابراین برای اینکه برنامه‌ریزی زمانی درستی داشته باشید باید اطلاعات کافی درباره‌ی طول درمان ارتودنسی بدست آورید. به نظر شما طول درمان ارتودنسی چقدر است؟ چه فاکتور هایی بر آن تاثیرگذار هستند؟ اگر این سوالات در ذهن شما هم وجود دارد با همراه باشید تا در این مقاله پاسخ آن‌ها را بیابیم.

مدت‌ زمانی که لازم است تا براکت ارتودنسی بر روی دندان‌های شما باقی بماند، توسط متخصص ارتودنسی برای هر فرد تعیین نمی‌شود. این زمان به نوع و شکل براکت نیز بستگی ندارد. مدت زمانی که شما باید از سیم‌کشی دندان استفاده کنید، به مشکل موجود در ابتدای درمان و اهداف شما از انجام درمان بستگی خواهد داشت.

چرا ارتودنسی؟

افراد متعددی که از ارتودنسی استفاده می‌کنند، می‌خواهند لبخندشان را بهبود بخشند. اگرچه داشتن لبخندی زیباتر مهم است، کاهش و پیشگیری از مشکلات سلامتی بلند مدت هم به همین اندازه ضروری است. به علاوه، تمیز کردن و مراقبت از دندان‌های کج و نامنظم مشکل است. چنین کاری عوارض جانبی همچون از دست رفتن دندان، پوسیدگی دندان، یا بیماری‌های لثه را به دنبال خواهد داشت. لازم است به این مساله اشاره کنیم که دندان ناسالم و ناهنجاری‌های فک می‌تواند باعث ایجاد زوال در دندان‌ها شود.بدنی ترتیب می‌تواند روی جویدن غذا تاثیر بگذارد. بر اثر فشاری که جویدن نامناسب ایجاد می‌کند، ممکن است فشار شدیدی به بافت لثه و استخوان زیر دندان اعمال شود. بنابراین ارتودنسی راه مناسبی برای درمان ناهنجاری‌های دندانی (مشکل بایت) و عوارض جانبی ناشی از آن است. وقتی که تصمیم به درمان ارتودنسی گرفتید، این نتایج را در ذهن داشته باشید:

  • دندان‌هایی مرتب‌تر و لبخندی زیباتر
  • دندان و لثه‌هایی سالم‌تر
  • فک و دندان‌های منظم
  • امکان تمیز نگه داشتن دندان در روز
  • افزایش اعتماد به نفس
طول درمان ارتودنسی

در یک دوره زمانی، ارتودنسی از طریق سیم‌ها و براکت‌ها فشاری ثابت و کافی را روی دندان‌ها ایجاد می‌کند. به مرور دندان‌ها در جهت مشخصی شروع به حرکت می‌کنند و با حرکت دندان‌ها، استخوان نیز شکلش را تغییر می‌دهد. پس از برداشتن بریس‌ها، معمولا پس از 12 تا 24 ماه دندان‌هایتان مرتب‌تر می‌شوند. فک‌ها هم‌ تراز شده و لبخندی زیبا خواهید داشت.

عوامل موثر بر طول درمان ارتودنسی

عواملی متعددی وجود دارند که می توانند بر طول درمان ارتودنسی دندان تاثیر گذار باشند که در زیر به بررسی آن ها می پردازیم:

سن بیمار

اگر ارتودنسی دندان در سنین کودکی انجام شود سریع تر از زمان بزرگسالی به نتیجه خواهد رسید. دلیل آن است که رشد فک در کودکان به اتمام نرسیده است. دستگاه ها و ابزارهای ارتودنسی قادر به تغییر موقعیت فک و دندان ها و بهبود سلامت دهان و دندان و همچنین زیبایی آن‌ها می باشند. با وجود این که سن مناسب ارتودنسی در کودکی است، اما به معنای این نیست که اگر بزرگسالان قصد انجام ارتودنسی را داشته باشند، حتما باید بیش از دو سال به طول درمان فکر کنند، چراکه عوامل بسیار دیگری بر این مدت زمان تاثیر گذار می باشند.

نوع و شدت ناهنجاری

یکی دیگر از عواملی که تاثیر بسیار زیادی بر طول درمان ارتودنسی دارد، نوع و شدت ناهنجاری است. برخی از مشکلات فکی نیاز به گذراندن طول درمان بیشتری دارند. برخی ناهنجاری های دیگر مانند فاصله بین دندان ها در مدت زمان کوتاه تری درمان می شوند.

نوع درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی دارای روش ها و انواع بسیاری است. هر کدام از آن ها دارای دستگاه ها و مدت زمان درمان متفاوتی هستند. متخصص ارتودنسی دارای مهارت، با انتخاب بهترین روش درمانی، حدود طول درمان را برای بیمار شرح خواهد داد. با توجه به اینکه شدت ناهنجاری بیمار چقدر است، براکت های فلزی مدت زمان بیشتری از پلاک های ارتودنسی متحرک نیاز دارند.

سرعت حرکت دندان ها

باید بدانید که دندان های افراد سرعت حرکت متفاوتی از یکدیگر دارند. گاهی اوقات دندان برخی از بزرگسالان نیز دارای سرعت بالایی برای تغییر موقعیت و جا به جایی می باشد.

طول درمان ارتودنسی

البته این مورد نیز وجود دارد که در اغلب موارد، دندان ها بر اساس لرزش و فرکانس برخی از ابزارات ارتودنسی تغییر می کنند. در واقع این دستگاه ها تا حدود 50 درصد سبب کاهش مدت زمان درمان خواهند شد.

شدت فشار وارد شده از طرف براکت ها

مقدار فشاری که براکت های ارتودنسی به دندان ها وارد می کنند نیز، بر طول درمان ارتودنسی دندان تاثیر گذار است. اگر دندان ها دارای شلوغی و ازدحام کمی باشند، برکت ها و کش های ارتودنسی می توانند کمتر از یک سال سبب بهبود وضعیت دندان ها شوند، اما اگر برعکس این ماجرا باشد، جا به جایی دندان ها نیازمند زمان طولانی تری است. همچنین چیدمان دندان ها در موارد حاد، تاثیر زیادی بر طولانی تر شدن روند درمان دارد.

رعایت دستورالعمل های متخصص ارتودنسی

بیمار باید در تمام دوران درمان خود دستورالعمل ها و توصیه های متخصص ارتودنسی خود را به درستی انجام دهد. تمام این دستورات که شامل مواردی مانند بهداشت دهان و دندان، همکاری بیمار برای استفاده از ریتینر و یا دیگر دستگاه های ارتودنسی در حین درمان و مراجعات منظم به مطب ارتودنسی دارد، تاثیر زیادی بر طول درمان ارتودنسی دارند.

برنامه درمان ارتودنسی

دندانپزشک متخصص ارتودنسی خوب برای سریع تر طی شدن روند درمان برنامه بسیار مناسبی را در نظر خواهد گرفت. در صورتی که ارتودنتیست به خوبی به تشخیص وضعیت دهان و دندان بپردازد و درمان را طبق برنامه ریزی درستی پیش ببرد، مدت زمان درمان ارتودنسی به حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند.

رعایت بهداشت دهان و دندان

در صورتی که بهداشت دهان و دندان به درستی انجام نشود، در حین درمان احتمال خرابی دندان ها و عفونت لثه وجود دارد. که در نهایت می تواند سبب افزایش طول درمان ارتودنسی شود.

مصرف برخی از داروها

با توجه به بررسی های انجام شده، برخی از دارو ها مانند ایبوپروفن، استامینوفن و استروژن و یا آسپرین، در صورتی که در حد زیادی مصرف شوند،‌ ممکن است روند درمان ارتودنسی را طولانی تر کنند. زیرا تاثیراتی بر کاهش حرکت دندان ها دارند. برعکس موارد بیان شده، برخی دیگر از داروها مانند دارو های تیروئیدی و یا ویتامین D با تسریع حرکت دندان ها، سبب کاهش طول درمان ارتودنسی می شوند. این نکته حائز اهمیت است که اگر داروهای خاصی مصرف می کنید، قبل از شروع درمان، متخصص ارتودنسی خود را در جریان قرار دهید.

وضعیت دندان‌های شما، مهمترین عامل!

مهم‌ترین عاملی که طول درمان شما را تعیین می‌کند، شدت عارضه و نوع مشکلات اسکلتی و دندانی است که باید درمان شوند. فردی که به کجی خفیف و یا فاصله‌ی بین دندان‌ها مبتلاست ممکن است تنها به مدت یک سال از براکت استفاده کند. پس از آن ازمیتواند از نگه‌دارنده‌های ارتودنسی استفاده کند. بااین‌حال افرادی که به مشکلات جدی‌تر مبتلا هستند ممکن است برای مدت زمان‌های طولانی تحت درمان قرار بگیرند.

طول درمان ارتودنسی

مشکلی مانند جلو بودن شدید فک تحتانی که در مراحل اولیه تحت درمان قرار نگیرد، درصورتی‌که فرد به سن بلوغ برسد ممکن است به استفاده از براکت های بسیار بیشتری نیاز داشته باشد. حتی ممکن است نیاز به انجام عمل جراحی باشد.

سخن پایانی

طول درمان ارتودنسی برای هر کسی متفاوت است ولی این پیش‌بینی‌ها می‌توانند یک ایده‌ی کلی از روند درمان را به شما ارائه کنند. حتی جدیدترین فناوری‌های استفاده‌شده که به‌منظور کوتاه کردن روند درمان ارتودنسی طراحی شده‌اند (ویبراتور دندان، سوراخ‌کن استخوان، تکانه‌های انرژی نوری و غیره) در مقابل هزینه‌های بسیار زیاد، تنها می‌توانند درصد بسیار کمی از مدت‌زمان درمان بکاهند.

اتحادیه ارتودنتیست‌های آمریکا توصیه می‌کند که کودک در هفت سالگی مورد معاینه قرار بگیرد. بنابراین قبل از شروع درمان ارتودنسی نیازی نیست که همه دندان‌های شیری افتاده باشند. در واقع تشخیص سریع برخی از مشکلات ارتودنسی اهمیت بالایی دارد. تا به این ترتیب اقدامات پیشگیری لازم انجام شده و از بروز مشکلات جدی‌تری جلوگیری شود. درمان‌های ارتودنسی به موقع همچنین باعث جلوگیری از کشیدن دندان‌هایی می‌شود که در برخی موارد نیاز به کشیدن دارند.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

yun.ir/mlbbbahttps://b2n.ir/r58484
https://bit.ly/3Dk8o4yhttp://iwo.ir/nvn71
https://1ea.ir/5I2rl5https://cutt.ly/2E8gkW5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *