چگونه ایمپلنت دندانی انجام می شود

ایمپلنت دندانی و آنچه که باید بدانید : خیلی از آدم ها درد دندان های جلویی, که قابل تعمیر نیستند را تحمل می کنند ولی حاضر به کشیدن این دندان ها نمی شوند. قضیه این است که این افراد از جای خالی دندان ها بسیار ناراحت می شوند همچنین به دلایل خاصی از دندان مصنوعی هم خوششان نمی آید.

برای این افراد مژده ای داریم ( ایمپلنت دندان ) حتما رضایت این افراد را جلب می کند. ایمپلیت حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی روز دنیاست که درمانی نه چندان سخت و تقریبا بدون عارضه است و معمولا نقش دندان اصلی را تا پایان عمر برای بیمار ایفا می کند. زیرا هم شامل ریشه و هم شامل تاج دندان است. باعث جویدن راحت و زیبایی در چهره ی این افراد نیز می شود.

ایمپلنت دندانی

ایمپلیت دندانی چیست ؟

اگر به طور ساده برای شما بگوییم: ایمپلینت نوعی پایه ی تیتانیومی , سازگار با سلول های بدن است ( در نتیجه بدن این فلز را به عنوان یک شی ء خارجی پس نمی زند ) که توسط دندان پزشک در داخل استخوان فک قرار می گیرد. بعد سلول های استخوان ساز شروع به استخوان سازی در سطح ایمپلیت می کنند و به این صورت ایمپلیت به استخوان فک جوش می خورد.
فرایند جوش خوردن معمولا 3 تا 4 ماه طول می کشد. بعد از این مرحله قسمت تاج و روکش دندان ساخته می شود و روی ایمپلنت جوش خورده قرار می گیرد.
از ایمپلنت دندان به جای, جایگزینی مناسب برای یک یا چند دندان از دست رفته می توانید استفاده کنید.

مزایای ایمپلنت دندانی چیست ؟
• با ایمپلنت دندان , دندان های دیگر قربانی دندان از دست رفته نمی شوند.
• طول عمر ایمپلنت دندان به مراتب از دیگر درمان های جایگزین طولانی تر است
• در صورت از بین رفتن ایمپلنت امکان جایگزینی مجدد وجود دارد.
• پایه ی ایمپلنت مانند ریشه ی دندان داخل استخوان فک قرار دارد و استخوان فک به دلیل ساپورت توسط ایمپلنت تحلیل نمی رود و فرم صورت به خاطر از دست دادن دندان تغییر نمی کند.

READ
بررسی رابطه حداکثر نیروی اکلوزال و الگوی صورت و سر در دانشجویان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شاهد تهران

برای انجام ایمپلنت دندانی شما باید چقدر هزینه کنید ؟
هزینه ی ایمپلنت دندان به علت تعداد کمپانی های سازنده ی این قطعه در آسیا, آمریکا و اروپا دارای قیمت های متفاوتی است. در بعضی از مدل های آن هزینه ی ایمپلنت بسیار گران و در بعضی هزینه ی آن از یک بریج وموارد جانبی آن کمتر است.
در کشور ما به طور میانگین قیمت ایمپلنت یک دندان حدود 1 تا 2.5 میلیون تومان است.


بیشتر بخوانید: سفید کردن دندان


انواع ایمپلنت دندانی

علاوه بر اینکه ایمپلنت ها در کمپانی های مختلف در قاره های مختلفی ( آسیا, اروپا, آمریکا ) ساخته می شوند از لحاظ ساختاری هم انواع مختلفی دارند.
ایمپلنت ریشه ای شکل:
به نوع ریشه ای شکل, ( درون استخوانی ) یا ( درون ریشه ای ) نیز گفته می شود. این مدل رایج ترین نوع کاشت ایمپلنت دندان است که برای بیماران استفاده می شود. این مدل دارای پیچ ضخیم یا مخروط است که پهنا یا طول متفاوت دارد که درون استخوان فک قرار می گیرد و برای موفقیت آمیز بودن این جراحی نیاز به ایجاد عرض وعمق کافی در استخوان فک می باشد.


ایمپلنت دارای چار چوب راموس:
از این نوع ایمپلنت دندان معمولا برای کسانی استفاده می شود که استخوان فک پایین آنها برای استفاده از ایمپلنت ریشه ای شکل بسیار نازک باشد و قادر به استفاده از نوع ریشه ای ایمپلنت دندان نباشد.
اگر ایمپلنت با استخوان فک همبسته نشود چه ؟
البته این اتفاق بسیار نادر است اما در صورت بروز این مورد و یا لق شدن ایمپلنت به هر دلیلی , به راحتی می توانیم ایمپلنت را خارج کنیم و با ایمپلنت دیگری جایگزین کنیم .

ویزیت برای ایمپلنت دندانی

مراحل انجام جراحی ایمپلنت دندانی کدام است؟

این جراحی در چند مرحله انجام می شود که در زیر به آنها اشاره می کنم:
1 دندان پزشک قبل از شروع کار برای شما مسکن یا ضد درد تجویز می نماید و بعد با مواد بی حسی فک شما را بی حس می نماید . ممکن است در این مرحله بنا به در خواست شما از آرام بخش هم استفاده کند.

READ
همه چیز درباره لمینت کریستالی

2 بعد از بی حس شدن فک و دندان ها ابتدا دندان پزشک یک شکاف در لثه ی شما ایجاد می کند تا با این شکاف به استخوان فک شما دسترسی داشته باشد. سپس یک سوراخ در استخوان فک شما ایجاد می کند و ایمپلنت دندان را داخل آن قرار می دهد.

3 در مرحله ی بعد دندان پزشک از عکسبرداری و رادیولوژی استفاده می کند تا مطمئن شود ایمپلنت دندانی به نحو مناسب در جای خود قرار گرفته است.

4 در نهایت جراح بافت لثه را بخیه می زند و منتظر استخوان سازی و مطابقت بدن با ایمپلنت می شود. در این مدت اگر ایمپلنت دندان جلو کاشته شود, دندان پزشک از دندان مصنوعی یا پل موقت استفاده می کند تا دهان شما خالی از دندان از بین رفته نباشد .

5 بعد از گذشت چند ماه و به وجود آمدن شرایط مناسب, دندان پزشک , بعد از تزریق بی حسی, دوباره یک برش کوچک روی لثه ایجاد می کند تا به ایمپلنت دندان دسترسی داشته باشد در این زمان جراح پیچ محافظ را از روی ایمپلنت بر می دارد و آن را با یک سر فلزی جایگزین می کند ( این سر فلزی شبیه یک سیلندر فلزی کوچک است که در بالای لثه ی شما و در محل دندان قرار می گیرد ) با این کار فضای مناسب برای درمان صحیح لثه در اطراف ایمپلنت به وجود می آید.

6 مرحله ی آخر ایمپلنت دندان دو یا سه هفته بعد از عمل جراحی دوم است که برای شروع فرایند جاگذاری روکش , پل یا دندان صورت می گیرد.

READ
سفید کردن دندان

آیا ایمپلنت درد دارد؟

برای گذاشتن ایمپلنت دندانی نیاز به یک جراحی کوچک است که این جراحی تحت بی حسی موضعی انجام می شود و حین جراحی بیمار هیچ گونه دردی را حس نخواهد کرد. فقط پس از جراحی به خاطر وجود بخیه در ناحیه و طی مراحل طبیعی ترمیم 2 تا 3 روز احساس نا خوشایندی وجود دارد.

آیا برای هر دندان از دست رفته یک ایمپلنت لازم است ؟
خیر مگر اینکه فقط یک دندان از دست رفته باشد. در غیر این صورت به ازای هر دو دندان می توان از یک ایمپلنت استفاده کرد و برای تمامی دندان های از دست رفته ی یک فک از 6 الی 8 ایمپلنت می توان استفاده کرد.

طول عمر ایمپلنت دندانی چقدر است ؟
این سوال بسیاری از داوطلبانی است که می خواهند این جراحی را انجام دهد. ایمپلنت دندان در اصطلاح یک درمان مادام العمر است اما باز هم در مواردی داریم که ایمپلنت لق شده و یا نیاز به تعمیر پیدا کرده است .
میزان طول عمر هر ایمپلنت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند سن بیمار, روش گذاشتن ایمپلنت, مهارت دندان پزشک که این کار را برای شما انجام می دهد, طرز مراقبت ونگه داری شما, نوع ایمپلنت دندان و…

بهترین نوع ایمپلنت کدام است ؟

این مورد هم از سوالات رایج داوطلبین است . بیماران به خاطر طولانی بودن درمان وهمچنین بالا بودن هزینه ی این درمان بیشتر به دنبال بهترین ایمپلنت هستند و وقتی به متخصص مراجعه می کنند حتما این سوال را از اومی پرسند . برای جواب به این سوال به شما می گویم که :
ایمپلنت با برندهای مختلف در کشورهای مختلفی ساخته می شود.
از متداول ترین ایمپلنت ها می توانیم ایمپلنت کره ای, ایمپلنت سوئیسی و ایمپلنت آمریکایی را نام ببریم.

عوارض ایمپلنت دندانی چیست ؟
• از اولین عوارض این نوع از درمان می تونیم قیمت بالای آن را مثال بزنیم. هزینه ی ایمپلنت نسبت به سایر روش های درمانی بالاتر است.
• دومین عارضه برای این درمان طولانی بودن زمان آن است . این زمان حدود 3 تا 6 ماه ممکن است به درازا بکشد و همان طور که گفته شد دلیل این طولانی شدن زمان لازم برای جوش خوردن ایمپلنت به استخوان فک می باشد.
• نیاز به معاینات دوره ای توسط دندان پزشک دارد

READ
تجهیزات نوین در دندانپزشکی نوین

مراقبت های بعد از جراحی ایمپلنت دندانی چگونه است ؟

دندان کاشته شده شبیه دندان های طبیعی شما است و همانند آن ها و حتی بیشتر باید مراقبت شود. استفاده از مسواک و نخ دندان به طور همواره و مستمر نباید فراموش شود

از نکته های دیگری که در چند روز بعد از جراحی باید مد نظر داشته باشید می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  1. پس از کاشت ایمپلنت دندان به مدت 1 روز از مسواک زدن در ناحیه ی اطراف جراحی خود داری کنید.
  2. از شستن دهان تا 8 ساعت بعد از جراحی خودداری کنید.
  3. بهتر است روز بعد از جراحی از دهان شویه استفاده کنید. بهترین محلول برای این منظور ( کلرهگزیدین ) می باشد که بهتر است روزی سه مرتبه از آن استفاده شود.
  4. نوشیدن مایعات بعد از جراحی بلا مانع است. اما در مورد خوردن باید محتاط تر باشید و دقت کنید که بی حسی اثر خود را از دست داده باشد.
  5. از کشیدن سیگار, خوردن قهوه و چای در سه روز اول بعد از جراحی خود داری کنید. به طور کلی استفاده از سیگار ومواد مخدر و مشروبات الکلی موفقیت کاشت ایمپلنت دندان را کاهش می دهد.
  6. و نکته ی آخر اینکه بیماریهای لثه باعث کاهش طول عمر ایمپلنت دندان می شوند. پس در مورد مراقبت و نگهداری و رعایت بهداشت دهان و دندان خود کوشا باشید.

منبع: https://www.ada.org/en

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *