سفید کردن دندان

​به نظر می‌رسدسفید کردن دندان ها یا بلیچینگ دندان و جرم گیری دندان‌ها دارای یک هدف مشابه باشند. اگر چه، ظاهرا هر روش سفید کننده ممکن است با هم مشابه باشند، اما در حقیقت با هم تفاوت دارند. جرم گیری، روشی ساده است که دندان پزشک برای از بین بردن لکه‌ها و زردی‌های روی دندان شما استفاده می‌کند و لایه‌های سطحی و زرد رنگ روی دندان را ساییده و بر طرف می‌کند. اثر جرم گیری معمولا زیاد پایدار نبوده و در اکثر مواقع، نیاز به جرم گیری مجدد وجود دارد.

افراد سیگاری و کسانی که به طور مرتب از کافئین و قهوه استفاده می‌کنند، دارای لکه‌های ماندگار تری بر روی دندان خود بوده و در این گونه مواقع توصیه می‌شود تا از روش بلیچینگ دندان برای سفید کردن و از بین بردن زردی و لکه‌های روی دندان استفاده کنید. به صورت تفکیکی هر یک از این روشها را توضیح می‌دهیم:

1.جرمگیری دندان

• در روش جرمگیری دندان، جرمهای روی دندان و لثه و رنگدانه‌های خارجی از روی دندانها برداشته می‌شود

• اگر فردی در مصرف چای زیاده روی کند و یا سیگاری باشد و رنگدانه های ایجاد شده روی دندان وی زیاد باشد با انجام جرمگیری تفاوت چشمگیری ایجاد می‌شود.

• در انجام جرمگیری دندان رنگ خود دندان تغییری نمیکند یعنی روشنتر نمی‌شود بلکه فقط پلاکها و رنگدانه‌های روی دندان برداشته می‌شود و در نهایت رنگ واقعی دندان نمایان خواهد شد.

2.بلیچینگ یا سفید کردن دندان

• در انجام بلیچینگ دندان ماده سفید کننده یا همان ماده بلیچ به داخل دندان فرد نفوذ کرده و رنگ واقعی دندان شخص را روشنتر می‌کند.

READ
توسعه فناوری ساخت چسب دندانی

• علت این تغییر رنگ دندان می‌تواند با کهولت سن باشد زیرا به مرور زمان و ساییده شدن مینای دندان عاج دندان نمایانتر شده و دندان زردتر به نظر می‌رسد.

• علت دیگر تغییر رنگ دندانها نفوذ رنگدانه‌های داخل مواد غذایی به دندانهاست که به مرور زمان سبب زرد شدن دندان‌ها می‌شود. فعال شدن اکسیژن موجود در ماده‌ی بلیچینگ دندان باعث از بین رفتن رنگهای نفوذ کرده به دندان می‌شود.

جرم گیری برای سفید کردن دندان بهتر است یا بلیچینگ؟

جرم گیری و بلیچینگ هر دو جزو روش های نوین در علم دندانپزشکی هستند که به منظور ارتقای سلامتی و افزایش زیبایی دندان ها انجام میگیرد. جرم گیری فرایندی درمانیست که باعث حذف رسوبات و جرم ها از سطح دندان و لثه ها میشود بنابراین تاثیر مثبتی در کاهش احتمال ابتلای فرد به انواع بیماری های دهان و لثه و پوسیدگی دندان دارد. و تاثیر چندانی در زیبایی و سفید کردن دندان ها نخواهد داشت. بلکه با جرم گیری رنگ دندان ها به رنگ طبیعی آنها قبل از رسوب جرم ها باز میگردد.

اما بلیچینگ دندان صرفا به منظور سفید کردن و اصلاح طرح لبخند در متقاضیان انجام میشود. بلیچینگ یک روش مکانیکی شیمیایی است.

زمان اثر بلیچینگ و جرمگیری لازم است به نکات زیر توجه کنید

• بعد از بلیچینگ و جرمگیری نیاز است دهان و دندان با استفاده از آب و نمک ولرم دو تا سه بار در روز شستشو داده شود.

• باید بعد از بلیچینگ و جرمگیری با ملایمت مسواک زده شود و همچنین باید از مسواک با پرز نرم استفاده کرد.

READ
درباره‌ی طول درمان ارتودنسی بدانیم

• روش صحیح مسواک زدن را از دندانپزشک خود جویا شوید.

• به یاد داشته باشید بعد از بلیچینگ و جرمگیری به طور مرتب و حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید.

• برای کنترل بهداشت دهان هر شش ماه یکبار به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

• بعد از بلیچینگ و جرمگیری از خوردن و آشامیدن مواد خیلی سرد و یا خیلی گرم اجتناب کنید زیرا ممکن است به دلیل برداشته شدن لایه رسوب توسط بلیچینگ و جرمگیری دندان ها کمی حساس شوند.

• از نوشیدن آشامیدنی های رنگی مانند چای، قهوه، آب میوه های رنگدار صنعتی و… بپرهیزید.

• مصرف سیگار را کنار بگذارید.

مراقبت های بعد از بلیچینگ و جرم گیری

بسیاری از افراد بعد از انجام بلیچینگ و جرمگیری توصیه های دندانپزشک خود را فراموش می کنند و همین عامل باعث می شود نتیجه حاصل از بلیچینگ و جرمگیری خیلی دوامی نداشته باشد و ظاهر دندان به حالت قبل خود باز گردد. لازم است بدانید در صورت رعایت نکات بهداشتی اثرات بلیچینگ و جرمگیری می تواند تا سال ها باقی بماند. بنابراین برای طولانی تر ماندن مدت​

منبع: مجله خبری دندانپزشکی نوین آریا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *