دندانپزشکی نوین

خمیردندان و نخ دندان مناسب کامپوزیت ونیر + بهترین مارک خمیر دندان برای کامپوزیت چیست؟

خمیردندان مناسب کامپوزیت

اگر نکات بهداشتی و توصیه‌های مراقبتی از لمینت و کامپوزیت در نظر گرفته نشوند، ممکن است که کامپوزیت و لمینت از بین برود و روش زیبایی شکست بخورد. از آن جایی که این روش‌های اصلاً ارزان‌قیمت نیستند، ‌بهتر است که از آن‌ها به بهترین شکل مراقبت کنید.می‌دانیم که مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از ملزومات مراقبت از دندان‌ها و لمینت و کامپوزیت است. اما چه نوع خمیردندانی برای کامپوزیت و لمینت خوب است؟ از چه نوع مسواکی استفاده کنیم تا بهترین مراقبت از ونیر خود به عمل آوریم؟ آیا نخ دندان کشیدن برای کسانی که بر روی دندان‌های خود ونیر دارند، بلامانع است؟اگر شما هم این سؤال‌ها را دارید و به دنبال پاسخ آن‌ها هستید، بهتر است که این مطلب را تا انتها بخوانید. با ما همراه باشید.


فهرست مطالب


چگونه از کامپوزیت دندان مراقبت کنیم؟

مهم‌ترین کارکرد کامپوزیت پوشاندن عیوب ظاهری دندان است. بنابراین می‌توان گفت استفاده‌های زیبایی آن بیشتر از استفاده‌های درمانی است. به همین دلیل برای حفظ زیبایی آن لازم است که مراقبت از آن‌ها را جدی بگیرید. رعایت بهداشت دهان و دندان همیشه لازم است و به ارتقای سلامت دهان و دندان کمک می‌کند؛ اما برای کسانی که کامپوزیت انجام داده‌اند این اهمیت دوچندان است. زیرا روکش‌های کامپوزیت نسبت به سطح طبیعی دندان‌ها آسیب‌پذیرتر هستند و نمی‌توان با هر خمیر دندانی آن را تمیز کرد. برای مراقبت بهتر از کامپوزیت‌ها بهتر است که سالانه دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما از لحاظ جرم‌گرفتگی، ایجاد پلاک، التهاب لثه و لق شدن کامپوزیت‌ها بررسی شود.

Mouth care

با انجام این مراحل، کامپوزیت دندان شما برای سال‌های طولانی از دندان‌های شما محافظت خواهد کرد. متوسط ​​طول عمر روکش‌های کامپوزیت بسته به میزان مراقبت شما بین ۷ تا ۱۵ سال خواهد بود. اما اگر مراقبت‌های مناسب و روش‌های بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، ممکن است در معرض خطر آسیب جدی به روکش‌ها، مینای دندان و ساختار دندان خود باشید. به طور مثال اگر از خمیر دندان نامناسب استفاده کنید ممکن است روکش‌های شما نازک شوند یا با التهاب لثه مواجه شوید. اگر به طور منظم نخ دندان نکشید، باکتری‌هایی که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند می‌توانند بین دندان‌ها تجمع کنند.

آیا همه افراد می‌توانند از کامپوزیت و لمینت سرامیکی استفاده کنند؟

لمینت و کامپوزیت دندان امروزه از روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی هستند و مخاطب‌های زیادی دارند. می‌دانیم که لمینت و کامپوزیت دندان از ونیرهای پرمخاطب هستند که زیبایی را به دندان‌های شما بازمی‌گردانند. اما آیا همه افراد کانید مناسبی برای لمینت و کامپوزیت دندان هستند؟

در پاسخ باید بگوئیم کسانی می‌توانند از این روش‌ها استفاده کنند که دندان‌های نسبتاً سالمی داشته باشند و بهداشت دهان و دندان خود را به‌خوبی رعایت کنند.اگر دندان‌های شما سالم نباشند و یا از آن دسته افرادی باشید که مسواک نمی‌زنند و یا نخ دندان نمی‌کشند و استانداردهای بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، نمی‌توانید کاندید مناسبی برای ونیرها باشید. کسانی که دندان‌های سالمی دارند اما از نظر زیبایی دندان‌هایشان ضعف‌های دارد، می‌توانند کاندید مناسبی برای این روش باشند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان را بخوانید.

درصورتی‌که دندان‌های شما بدرنگ باشند، شکستگی داشته باشند و یا اندازه‌ی آن‌ها برابر نباشد و کوتاه و بلند باشند، ‌می‌توانید با استفاده از کامپوزیت ونیر و لمینت زیبایی را به دندان‌های خود باز گردانید. ونیرها پوشش‌های سطحی نازکی هستند که بر روی سطح بیرونی دندان‌های شما قرار می‌گیرند و ظاهری زیبا به لبخند شما می‌دهند.

چه خمیردندانی برای کامپوزیت ونیر و لمینت مناسب است؟

خمیردندان‌ها انواع مختلفی دارند و برندهای مختلفی از خمیردندان در بازار وجود دارد. اما کدام یک از این انواع برای دندان‌هایی که ونیر کامپوزیت و یا لمینت دارند، مناسب است؟ در ادامه به ویژگی‌های یک خمیردندان خوب برای کامپوزیت و لمینت اشاره می‌کنیم.

خمیردندان مناسب کامپوزیت و لمینت:

خمیردندانی برای و کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی مناسب است که دارای ویژگی‌های زیر باشد؛

 • بهتر است خمیردندانی را انتخاب کنید که بدون رنگ باشد و یا به رنگ سفید نزدیک باشد. هر چه ماده‌ی رنگی خمیردندان کمتر باشد، برای سلامت و ماندگاری کامپوزیت و لمینت بهتر است.
 • اگر خمیردندان شما حاوی هیدروژن پراکساید باشد، برای کامپوزیت و لمینت بهتر است و محافظت بیشتری از آن‌ها به عمل خواهد آمد. همچنین رنگ این ونیرها با وجود خمیردندان حاوی هیدروژن پراکساید، روشن‌تر خواهد ماند و کم‌تر در معرض تغییر رنگ خواهد بود.
 • خمیردندان باید از نوع ضد حساسیت باشد.
 • سعی کنید از خمیردندان‌های ذغالی استفاده نکنید. شاید برخی فکر کنند که این خمیردندان‌ها به روشن‌تر شدن رنگ ونیر و دندان‌ها کمک می‌کنند. اما نباید از این نوع خمیردندان برای دندان‌های ونیر دار استفاده کرد.
 • خمیردندانی را تهیه کنید که سایندگی کمی داشته باشد. سایندگی همان RDA موجود در اطلاعات خمیردندان است.
 • خمیردندانی که حاوی مواد سیلیکا باشد، انتخاب خوبی برای دندان‌های واجد ونیر است. برای این که بدانید خمیردندان سیلیکا دارد یا نه می‌توانید اطلاعات روی خمیردندان را به‌دقت مطالعه کنید.
 • خمیردندانی را تهیه کنید که فاقد مواد سدیم کربنات و یا جوش شیرین باشد. این مواد می‌توانند به لمینت و کامپوزیت ونیر آسیب برسانند.

کدام مسواک برای لمینت و کامپوزیت مناسب است؟

کسانی که لمینت سرامیکی دندان و کامپوزیت ونیر دارند، این نگرانی برایشان وجود دارد که چه مسواکی برای آن‌ها مناسب است. برای انتخاب بهترین مسواک با دندان‌پزشک مشورت کنید. توجه داشته باشید که بهترین و مناسب‌ترین مسواک برای کسانی که ونیر بر روی دندان‌های خود دارند، مسواکی است که فرچه‌های نرمی داشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی نامرئی چیست را بخوانید.

مسواک زبر می‌تواند به ونیر و لثه‌ها آسیب برساند. از طرفی، لثه‌های آسیب‌دیده نمی‌توانند از دندان‌ها به‌خوبی مراقبت کنند و دندان آسیب‌دیده هم نمی‌تواند میزبان خوبی برای ونیر باشد؛ بنابراین انتخاب بهترین مسواک در حفظ سلامت دندان‌ها، ونیرها و لثه‌ها مؤثر است.مسواکی که انتخاب می‌کنید، بیشتر از ۶ ماه نباید استفاده شود. زیرا ممکن است فرچه‌هایش از کار بیفتد و به‌خوبی به تمیزکردن دندان‌ها نینجامد.

نحوه‌ی مسواک زدن هم به اندازه‌ی نوع مسواک در حفظ سلامت دندان‌هایی که ونیر دارند، ‌مؤثر است. اگر مسواک خوبی داشته باشید اما به روشی اشتباه مسواک بزنید، دندان‌ها و لثه‌های شما آسیب خواهند دید؛ بنابراین حتماً از دندان‌پزشک متخصص بخواهید که به شما نحوه‌ی صحیح مسواک زدن را بیاموزد.خوشبختانه برخی از شرکت‌ها و کمپانی‌های تولیدکننده‌ی مسواک، مسواک‌های مخصوص کامپوزیت و لمینت طراحی کرده‌اند که می‌توانند در حفظ طول عمر ونیر شما مؤثر باشند.

نخ دندان برای کامپوزیت و لمینت دندان:

معمولاً کسانی که لمینت و کامپوزیت ونیر دارند، از استفاده از نخ دندان برای دندان‌های خود واهمه دارند. این مسئله باعث می‌شود که از نخ دندان کشیدن پرهیز کنند. اما حقیقت این است که نخ دندان نه تنها باعث آسیب رسیدن به کامپوزیت و لمینت نمی‌شود، بلکه باعث افزایش طول عمر آن‌ها نیز می‌گردد.

کسانی که از نخ دندان استفاده نمی‌کنند، سریع‌تر به پوسیدگی‌های بین دندانی مبتلا می‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود که ونیرهای آن‌ها از بین برود و یا طول عمر آن‌ها به طرز چشمگیری کاهش پیدا کند. علائم و درمان پوسیدگی عمیق ریشه دندان را بشناسید و برای درمان سریع اقدام کنید.

نکته‌ای که در نخ دندان کشیدن برای کسانی که کامپوزیت و لمینت دارند، نحوه‌ی کشیدن آن است. کسانی که از نخ دندان استفاده می‌کنند، معمولاً این کار را اشتباه انجام می‌دهند. بالا و پایین کردن نخ دندان در میان دندان‌ها به تنهایی، به طور کامل از پوسیدگی‌های بین دندانی جلوگیری نمی‌کند و کافی نیست. برای این که به درستی نخ دندان بکشید، باید با دندان‌پزشک مشورت کنید و روش صحیح نخ دندان کشیدن را از او بیاموزید.

یک نکته‌ی دیگر در رابطه با نخ دندان کشیدن وجود دارد و آن استفاده از نخ دندان برای یک دندان است. نباید از بخشی از نخ دندان که برای یک دندان استفاده کرده‌اید، برای دندان دیگر هم استفاده کنید. زیرا این کار باعث باقی‌ماندن برخی از مواد غذایی در میان دندان می‌شود. پس قسمتی از نخ دندان را که یک بار استفاده کردید، پاره کنید و دور بریزید و از قیمت جدید برای دندان دیگر استفاده کنید.

معرفی بهترین برند‌ خمیر دندان برای کامپوزیت

شرکت‌های زیادی اقدام به تولید خمیر دندان‌های غیرساینده و ضدحساسیت کرده‌اند که در این قسمت به معرفی بهترین برند‌های آن در بازار ایران می‌پردازیم.

خمیردندان سنسوداین (Sensodyne)

این خمیر دندان انواع گوناگونی دارد و مدل‌هایی برای دندان‌های کامپوزیت شده نیز تولید کرده است که فاقد مواد ساینده است. برای استفاده از این خمیر دندان می‌توانید مدل‌ «اکسترا فرش سنسوداین» را انتخاب کنید.

خمیردندان کلگیت (Colgate)

این خمیر دندان نیز از نمونه‌های مرغوب بازار است. البته این برند نیز در انواع مختلف تولید می‌شود و هنگام خرید باید دقت کنید که روی جلد آن به مناسب بودن برای دندان‌های روکش شده اشاره شده باشد.

خمیردندان مریدنت (Merident)

این خمیر دندان یک برند ایرانی است و اگر قصد دارید از یک خمیر دندان داخلی استفاده کنید، خمیر دندان مریدنت برای کامپوزیت بسیار مناسب است. این برند نمونه‌های ضد حساسیت و ضد ساییدگی دارد که می‌توانید خرید کنید. به علاوه این برند تاثیر خوبی در باکتری‌زدایی و پیشگیری از پوسیدگی دارد.

خمیردندان کرست (Crest)

این خمیر دندان به صورت ژله‌ای وجود دارد و برای دندان‌های کامپوزیت شده بسیار مناسب است. حاوی مواد ساینده نیست و ضد حساسیت است.

اورال بی (Oral-B)

این مارک یکی از بهترین انواع خمیر دندان برای لمینت و کامپوزیت است. این خمیر دندان برای کاهش التهاب لثه و رفع حساسیت بسیار مناسب است.

هنگام خرید خمیر دندان به دنبال چه ویژگی هایی باشیم؟

پس از نصب روکش های کامپوزیت، مهم است که افراد خمیر دندانی را انتخاب کنند که دندان‌ها و لثه‌ها را بدون آسیب رساندن به روکش‌ها تمیز کند. خوشبختانه، پیدا کردن خمیر دندان مناسب خیلی سخت نیست. هنگام انتخاب خمیر دندان برای کامپوزیت به ویژگی‌های زیر دقت کنید:

 • از خمیر دندان‌های حاوی مواد ساینده مانند جوش شیرین و پراکسید هیدروژن اجتناب کنید.
 • به جای خمیر دندان به دنبال ژل دندان باشید.
 • یک خمیر دندان ضدپوسیدگی انتخاب کنید.
 • از خمیردندان‌های سفید کننده دوری کنید.

مزایا و معایب خمیر دندان های ساینده چیست؟

خمیر دندان ها غالبا با استفاده از یک عنصر ساینده دندان‌های شما را تمیز می‌کنند. متداول‌ترین عناصر مورد استفاده در آن‌ها شامل کربنات کلسیم، سیلیس، هیدروکسید آلومینیوم و فسفات‌های آلومینیوم یا کلسیم است. آن‌ها پلاک و جرم را تمیز می‌کنند و در نتیجه دندان‌هایی تمیزتر و سفیدتر به شما ارائه می‌دهند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت فوری چیست را بخوانید.

اما با این حال خراش دادن و ساییدن، قسمتی از لایه‌های خارجی دندان شما را نیز از بین می‌برد. این لایه بیرونی محافظ، که مینای دندان نامیده می‌شود، در معرض خطر آسیب دائمی است. وقتی شما لمینت انجام می‌دهید، پزشک مقداری از سطح مینای دندان شما را می‌تراشد. این باعث می‌شود که دندان‌های شما بیش از پیش آسیب‌پذیرتر شوند. به همین دلیل خمیر دندان برای کامپوزیت باید فاقد مواد ساینده باشد تا به دندان‌های شما آسیب نزند. به علاوه در طول زمان این خمیر دندان‌ها روکش‌های شما را نازک می‌کنند و می‌تواند باعث شکسته شدن یا ترک برداشتن آن‌ها شوند.

دندان پوسیده چگونه کامپوزیت شما را خراب می‌کند؟

پوسیدگی دندان در اثر فعالیت باکتری‌ها روی سطح خارجی دندان اتفاق می‌افتد و بعد از کامپوزیت به علت نازک شدن مینای دندان این اتفاق امکان بیشتری پیدا می‌کند. باکتری‌ها می‌توانند به مینای دندان طبیعی در انتهای روکش حمله کنند. باکتری‌ها می‌توانند مینای دندان را خورده و باعث ایجاد حفره شوند. حفره‌های زیر کامپوزیت غالبا از چشم دور می‌مانند و تا زمانی که احساس ناراحتی نکنید متوجه پوسیدگی خود نمی‌شوید. بنابراین لازم است که سالی دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های شما را بررسی کند.

حفره‌ها باعث شل شدن کامپوزیت شما می‌شوند و اگر یک حفره برای مدت طولانی شناسایی نشود، ممکن است به قدری پیشرفته شود که برای حفظ دندان مجبور به عصب‌کشی شوید. در این صورت دندانپزشک مجبور است روکش را خارج کند.

اگر به کامپوزیت کردن دندان‌های خود فکر می‌کنید، مهم است که به یاد داشته باشید ماندگاری روکش‌های شما تا حد زیادی به این بستگی دارد که تا چه حد به رعایت بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با خمیر دندان و مسواک مناسب کامپوزیت آشنا شدید. همچنین از بهترین برندهای خمیر دندان برای کامپوزیت آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

آیا استفاده از دهانشویه نیز برای مراقبت از کامپوزیت‌ها مفید است؟

بله بسیار می‌تواند مفید باشد. البته در انتخاب دهانشویه مناسب نیز باید دقت کنید. دهانشویه مناسب برای کامپوزیت‌ها باید فاقد مواد حساسیت‌زا باشد.

اگر دندان زیر کامپوزیت بپوسد چه اتفاقی می‌افتد؟

سوراخ شدن دندان می‌تواند باعث لق شدن روکش شود. به علاوه اگر نیاز به درمان پیدا کنید دندانپزشک مجبور است روکش رو جدا کند و پس از درمان دوباره روکش بسازد.

دیدگاهتان را بنویسید لغو پاسخ

خروج از نسخه موبایل