تکنولوژی دندانپزشکیدندانپزشکی نوین

ایمپلنت لیزری چیست؟ + کاشت ایمپلنت با لیزر چه مزایایی دارد؟

ایمپلنت لیزری و بکار بردن لیزر در کاشت ایمپلنت دندان کمک شایانی به متخصص ایمپلنت و بیماران کرده است. با لیزر می توان میزان جراحت به بافت لثه را به حداقل میزان ممکن رساند که این امر در بهبود سرعت بهبودی و کاهش درد و خونریزی های احتمالی بسیار موثر است. درمان و جراحی های ایمپلنت با لیزر به سرعت در حال گسترش بوده و از استقبال فراوانی در بین بیماران و دندانپزشکان همراه شده است.


فهرست مطالب


ایمپلنت لیزری چیست؟

بکارگیری لیزر در کاشت دندان بسیاری از دردها و استرس های بیمار را کاهش داده و درصد موفقیت را در کاشت دندان افزایش داده است. در روش های لیزری میزان تخریب بافت ها بسیار ناچیز بوده و کاشت دندان با دقت بیشتری انجام می شود.

کاربرد لیزر در ایمپلنت چیست؟

لیزر در تمام زمینه ها کاربرد دارد و یکی از مهم ترین کاربرد ها و روش های کاشت دندان استفاده از لیزر می باشد. امروزه در دندان پزشكي ايمپلنت، انديكاسيون‌هاي كلينيكي متعددي براي جراحي با ليزر وجود دارد. سیستم های لیزری متعدد موجود طیف وسیعی از کاربرد در بافت نرم و سخت دارند. سیستم های لیزری متفاوت دارای تاثیر زیادی در ايمپلنتولوژي مدرن جهت درمان ضايعات پري ايمپلنت و ضد عفوني سطوح ايمپلنت دارا می باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان را بخوانید.

بیشتر بخوانید
تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان چیست؟ آیا بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

استفاده از ایمپلنت‌لیزری به منظور جایگذاری ایمپلنت و recovery در مرحله دوم ایمپلنت دندان به همراه فرم دهی بافت نرم توصیه می شود. علاوه بر این استفاده از لیزر در دندانپزشکی به ضد عفونی کردن سطح های ایمپلنت در موارد پري ايمپلنتيس پيشنهاد مي‌شود.

لیزر از جمله جدید ترین روش ها و تکنیک های دندانپزشکی محسوب می شود که موجب کم شدن زمان ، درد و میزان خونریزی می شود. ایمپلنت دندان دارای دنیای بسیار گسترده ای می باشد اما از آن جایی که همراه با جراحی بود و در صورت ایجاد هرگونه عفونت امکان ناموفق شدن عمل و نپذیرفتن پایه تیتانیومی ایمپلنت وجود دارد، نیاز به روش های کاشت دندان جدید تر، کامل تر و کم خطر تر در کنار روش کاشت ایمپلنت احساس می شد.

لیزر تراپی موجب کاهش درد و تورم بعد از عمل و همچنین کم کردن دوره ترمیم زخم جراحی می باشد. علاوه بر این، اثر لیزر در افزایش سرعت Integration و از آنجا “Early Loading”، Modification سطح ایمپلنت برای اتصال بهتر فیبروبلاستها و استئوبلاستها و همچنین جلوگیری از اتصال باکتریها و بالاخره اثر لیزر در درمان جراحی و غیرجراحی پری ایمپلنت نیز در حال پژوهش و بررسیهای دقیق تر می باشند.

چرا ایمپلنت لیزری؟

نتایجی که در ایمپلنت حاصل می شود با استفاده از لیزر بهتر می شود و از جمله کاربرد های دیگری که می توان برای لیزر در ایمپلنت بیان کرد تراشیدن بافت نرم ، برداشتن بافت بسیار متورم و ملتهب، بافت هایی که در جای نا مناسب رشد کرده اند و …

بیشتر بخوانید
بروساژ دندان + ناگفته های آن که کسی به شما نمی گوید!

با استفاده از لیزر کارایی درمان بالا می رود و هزینه ای که در بلند مدت خواهد شد، کاهش پیدا می کند. با استفاده از لیزر امکان بسیاری از عمل ها فراهم می شود. درخواست استفاده از لیزر برای درمان ایمپلنتو اوردنچر روزبه روز افزایش پیدا می کند.بنابر این با استفاده از روشهای جدید وتکنولوژی روز دنیا دانش ایمپلنت آنچنان گسترش پیدا می کندکه بیماران نگرانی های قبلی خود را نسبت به نتیجه درمان ، موفقیت درمان ویا درد و تورم های ناشی از کاشت دندان را برای همیشه فراموش خواهند کرد .البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی نامرئی چیست را بخوانید.

کاشت ایمپلنت با لیزر چه مزایایی دارد؟

بکار بردن لیزر به جراحی های معمول کاشت دندان، مزایای متعددی دارد. اگر بخواهیم از مزایای کاشت با لیزر بگوییم، می توانیم به کاهش خونریزی در زمان عمل اشاره نماییم. اما کاهش خونریزی و درد در زمان کاشت با لیزر به دلیل حداقل آسیب به بافت های مجاور است که با کنترل محل کاشت برش داده شده و از خونریزی زیاد جلوگیری به عمل می آید. این امر مزایای دیگری را نیز دارد، از جمله آن که با لیزر اگر کاشت صورت گیرد سرعت بهبودی به شکل مناسبی بهبود می یابد و تورم و خونریزی های بعدی را نیز نخواهیم داشت. کاهش عفونت های احتمالی بعد از کاشت دندان و ایجاد قدرت دید مناسب برای دید متخصص ایمپلنت در هنگام کاشت از دیگر مزایای کاشت دندان است. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت فوری چیست را بخوانید.

بیشتر بخوانید
آشنایی با تجهیزات نوین در دندانپزشکی نوین + لیست پرکاربرد ترین تجهیزات دندان پزشکی + عکس

همه ی مزایای فوق رضایت خاطر بیمار را به همراه دارد.

کاشت دندان و بکار بردن لیزر دندان برای این امر بایستی با دقت انجام شود. بکار بردن لیزر با طول موج مناسب و دقیق نکته خاصی است که متخصص ایمپلنت بایستی رعایت نماید. فرایند استفاده از لیزر می تواند در مراحل متعدد کاشت دندان بکار رود. هم در مرحله اولیه کاشت ایمپلنت دندان می توان برداشتن لثه و ایجاد شکاف را با لیزر انجام داد و هم در مرحله ثانیه می توان بافت ایجاد شده روی ایمپلنت را برداشت و عملیات کاشت را ادامه داد.

با وجود همه مزایای فوق برخی از دندانپزشکان زحمت بکارگیری این فناوری نوین را در درمان های مختلف دندانپزشکی به خود نمی دهند. همچنین درمان با لیزر اندکی به هزینه های دندانپزشکی می افزاید، با این وجود مزایای متعدد کاشت ایمپلنت‌لیزری باعث شده است که دندانپزشکان و بیماران بسیار متمایل به کاشت این چنینی باشند.

عوارض ایمپلنت لیزری چیست؟

همان طور که گفته شد در صورتی که در انجام ایمپلنت‌لیزری دقت کافی را نداشته باشیم باعث ایجاد آسیبی جدی به چشم می شود. این آسیب ممکن است ناشی از جذب انرژی لیزر توسط قرنیه یا شبکیه باشد. به همین علت حتما می بایست چشمان بیمار با عینک پوشانده شود. هر دندانپزشکی که از لیزر برای ایمپلنت استفاده می کند می بایست از ریسک های احتمالی کاملا آگاه باشد و برای استفاده از دستگاه آموزش های کامل را دیده باشد و دوره های مخصوص به آن را گذرانده باشد.

هزینه درمان ایمپلنت لیزری چقدر است؟

هزینه ایمپلنت دندان با توجه به نوع ایمپلنت متفاوت می باشد اما تا جای ممکن بهتر است از سیستم های شناخته شده ای که مورد تایید سازمان معتبر دندانپزشکی می باشد استفاده کنید. استفاده از سیستم های ارزان قیمت و غیر استاندارد می تواند صدمات غیر قابل جبرانی را به شما وارد کند ولی ایمپلنت های استاندارد طول عمر نامحدودی دارند . قابل ذکر است قیمت کاشت دندان با توجه به تجهیزات و مواد بهره گیری از تکنیک های جدید نسبت به انواع دیگر پروتز بالا تر نمی باشد به گونه ای که هزینه یک واحد ایمپلنت تقریبا برابر یک بریچ سه واحدی ایده آل است .

بیشتر بخوانید
ایمپلنت فوری دندان چیست + مراحل + مزایا و معایب

سخن پایانی

شما در این مقاله با ایمپلنت لیزری آشنا شدید. همچنین از مزایا و عوارض آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مزیت ایمپلنت فوری با لیزر چیست؟

از دست دادن دندان‌ها علاوه‌بر آنکه خوردن را با مشکل مواجه می‌کند، در اعتماد به نفس نیز تاثیر می‌گذارد و باعث ناراحتی افراد می‌شود.درنتیجه ایمپلنت فوری با لیزر کمک می‌کند که درمان با بالاترین کیفیت در کوتاه‌ترین زمان و با کمترین عوارض انجام شود.

معایب کاشت ایمپلنت معمولی چیست؟

ایمپلنت معمولی با درد و ناراحتی بیشتری همراه است و امکان دارد که در برخی از مواقع به تعمیر و ترمیم نیاز پیدا کند. این در حالی است که ایمپلنت فوری کمترین عوارض را برای بیمار و کمترین سختی را برای پزشک به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا