تکنولوژی دندانپزشکی

همه چیز درباره لمینت کریستالی

امروزه همه به دنبال زیبایی لبخند خود هستند. لمینت بعنوان یکی از راه‌های سفیدتر کردن و مرتب کردن دندان‌ها بسیار رایج است. یکی از شایع‌ترین انواع آن لمینت سرامیکی‌ست. با وصف تمام مزایای و خوبی‌ها، لمینت‌های سرامیکی و قدیمیِ رایج، نقایصی دارند. آیا شما تجربه لمینت را دارید؟ نوع جدیدی از لمینت‌ها، لمینت کریستالی‌ست. در این مقاله با ما همراه باشید تا با لمینت کریستالی بیشتر آشنا شوید.


فهرست مطالب


لمینت دندان چیست؟

دندان‌های انسان بنا به دلایل مختلفی ممکن است تغییر رنگ داده و یا آسیب‌هایی اعم از شکستگی و یا پوسیدگی را به خود ببیند. امروزه روش‌های مختلفی برای ترمیم دندان‌ها و همچنین اصلاح طرح لبخند وجود دارد. یکی از اصلی‌ترین روش‌ها، لمینت دندان است. از لمینت دندان تنها برای ترمیم دندان‌های قدامی، یعنی شش دندان جلویی افراد استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم لمینت‌های دندان را به صورت خلاصه تعریف کنیم، باید بگوییم که لمینت دندان، پوسته‌ای نازک است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و نقوص آن را پوشش می‌دهد. پیش از اینکه این پوسته‌ها روی دندان قرار بگیرند، لایه‌ای از روی دندان‌های افراد تراشیده می‌شود و سپس لمینت سرامیکی روی آن‌ها قرار می‌گیرد. دلیل اصلی تراشیدن روی دندان افراد این است که لمینت‌های سرامیکی ضخامت بسیار زیادی دارند و نتراشیدن دندان‌ها سبب می‌گردد که دندان افراد، ضخامت بسیار زیادی یافته و جلوتر از حالت عادی قرار گیرد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تجهیزات نوین در دندانپزشکی نوین را بخوانید.

چسپاندن لمینت کریستالی

ل مینت دندان در موارد مختلفی می‌تواند کاربرد داشته باشد. در صورتی که دندان‌های فرد بنا به هر دلیلی تیره شده باشد، این روش می‌تواند مشکل تیرگی دندان‌ها را رفع نماید. از بین بردن فواصل میان دندان‌ها یکی دیگر از کاربرد‌های اصلی لمینت دندان است. به طور کلی می‌توان گفت که این روش گزینه بسیار مناسبی برای افرادی است که بنا به هر دلیلی از ظاهر لبخند خود رضایت ندارند و قصد ایجاد تغییرات روی آن را دارند.

بیشتر بخوانید
لمینت کریستالی چه کاربردی دارد؟

لمینت سرامیکی فوق نازک بدون تراش یا کریستالی

مهمترین عیب لمینت‌های سرامیکی قدیمی نیاز به تراش مخرب دندان بود. دندانپزشکان همواره به دنبال برطرف کردن این عیب بودند. در سالیان اخیر محققان آمریکایی تحولی بزرگ در دندانپزشکی زیبایی ایجاد کردند. آن‌ها با معرفی لمینت‌های سرامیکی بسیار نازک به نام آرومز کریستال ونیر (لمینت‌های کریستالی) که زیبایی فوق العاده و درخشندگی زیباتر از دندان طبیعی دارند که بدون نیاز به تراش دندان به سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شود این مشکل را مرتفع کرده اند.

لمینت‌های کریستالی با تکنولوژی دیجیتال کدکم و با بالاترین حد زیبایی و جلوه طبیعی بهترین انتخاب هستند. آن‌ها مثل لمینت‌های قدیمی احتیاجی به تراش دندان ندارند. فقط احتیاج به آماده سازی اولیه دندان دارند. در مرحله‌ی پرپ و قالب گیری، چون تراشی انجام نمی‌شود، هیچ گونه تزریق بی حسی هم صورت نمی‌گیرد.

لمینت سرامیکی

برای نصب و چسباندن لمینت سرامیکی تنها کافی است که سطح اولیه دندان را آماده سازی کرد. در مرحله بعدی به سراغ پرپ و قالب گیری از دندان ها میرویم. ضخامت لمینت های سرامیکی حدود 0.5 تا 0.6 میلیمتر است که تقریبا دو برابر ضخامت پوست تخم مرغ می باشد. از این لمینت های سرامیکی برای اصلاح ظاهر دندان های کوتاه یا دندان هایی که از جای خود خارج شده اند یا کج شده اند؛ استفاده می شود.اصلی ترین کاربرد ونیر های دندانی، بهبود ظاهر دندان هاست که برای اصلاح دندان های جلو یا پیشین فک مورد استفاده قرار می گیرند. 

بیشتر بخوانید
معرفی انواع برند ایمپلنت + بررسی بهترین برندها و انتخاب بهترین نوع ایمپلنت

ویژگی های لمینت کریستالی

• یکی از برترین ویژگی هایی که این لمینت ها دارند، ضخامت خیلی نازک آن هاست. در واقع این لمینت ها ضخامتی برابر با 0.2 تا 0.4 میلی متر دارند که این ضخامت برای لمینت دندان، یک گزینه ی عالی محسوب می شود.

• ویژگی مهم دیگر لمینت کریستالی که در واقع نوعی مزیت نیز محسوب می شود، این است که این لمینت ها برای نصب شدن تنها به چسب نیاز دارند و خیلی راحت بر روی دندان می چسبند. در واقع اصلا به تراشیدن دندان ها برای نصب این لمینت ها احتیاجی نیست.

• این لمینت ها شباهت خیلی خیلی زیادی به مینای خود دندان دارند. در واقع مقاومت بالای این لمینت ها که چیزی برابر 15 تا 25 سال است، آن را به یک گینه ی شگفت انگیز برای لمینت دندان ها تبدیل کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ابزار دندانپزشکی و کاربرد انها را بخوانید.

• درخشندگی بالای این لمینت های، زیبایی دندان ها چند برابر کرده و همچنین ساختار کریستالی ان ها، از جذب هر گونه مواد رنگی و آب، مبرا می باشد. به همین دلیل است که این لمینت ها بر عکس لمینت های دیگر، اصلا احتیاجی به پولیش های سالانه ندارند.

مراحل انجام لمینت کریستالی در دندانپزشکی

اولین قدم رفتن نزد دندانپزشک و گرفتن تایید از او برای دریافت لمینت کریستالی است. پس از آن 2 جلسه دیگر نیاز است. در نخستین جلسه بعد از معاینه اولیه دندان و گرفتن عکس ها مخصوص از فرم و حالت فک دندان های فرد قالب گیری می‌شود. سپس قالب و عکس ها را برای ساخت لمینت کریستالی به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می کنند. جلسه بعد که معمولا 24 تا 72 ساعت بعد از جلسه اول می‌باشد. در این جلسه لازم است که بیمار برای نصب و چسباندن لمینت های ساخته شده مجددا به مطب دندانپزشکی مراجعه کند. درباره پروفسور جراح فک و صورت بیشتر بخوانید.

بیشتر بخوانید
مقدمه اصلاح طرح لبخند هالیوودی

تفاوت کامپوزیت و لمینت کریستالی

به طور کلی هم کامپوزیت و هم لمینت کریستالی برای اینکه اجرا شوند، ابتدا باید اصلاحاتی در ایراداتی که در داخل دندان و دهان وجود دارند، انجام شود. ایراداتی مانند پوسیدگی دندان ها، شکستگی دندان ها، فاصله ی بین دندانی، ترک های دندانی و رنگ تیره ی دندان ها. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ادونتوبلاست چیست را بخوانید.

تفاوت کامپوزیت و لمینت

اما کامپوزیت به نسبت لمینت کریستالی ضخیم تر بوده و ظاهری زمخت تر دارد. دلیلش هم این است که کامپوزیت  توسط دندانپزشک تراشیده شده و این خود دندانپزشک است که با توجه به فرم دندان به آن فرم و شکل می دهد. اما لمینت های سرامیکی به صورت هماهنگ با دندان و با هم آماده شده و روی دندان نصب می شوند.

زمانی که برای نصب کامپوزیت صرف می شود به مراتب خیلی بیشتر از زمانی است که برای نصب لمینت های کریستالی گذاشته می شود. چرا که لمینت کریستالی اصلا به تراش و فرم دهی ثانویه هیچ گونه احتیاجی ندارد. این لمینت با فرم درست، تولید و نصب میگردد.

اصلاح طرح لبخند با لمینت کریستالی

اصلاح طرح لبخند، پروسه‌ای درمانی برای بهبود زیبایی لبخند و خطوط دهانی و دندانی بیمار است. در این پروسه پزشک با بررسی دندان‌های بیمار، تصمیم می‌گیرد که چه تعداد از دندان‌های فرد مذکور، نیاز به درمان زیبایی دارد. معمولاً ۸ دندان بالایی و پایینی، در پروسه اصلاح طرح لبخند، از طریق کامپوزیت یا لمینت‌های سرامیکی، تحت درمان قرار می‌گیرند. با این‌حال باید در نظر داشت که تعداد و روش درمان صحیح باید توسط پزشک متخصص انتخاب شود. درباره متخصص پروتزهای دندانی و ایمپلنت بیشتر بخوانید.

لمینت سرامیکی

بهترین راه برای اصلاح طرح لبخند، انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه است تا در کنار بیمار، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار درمانی و زیبایی، در نظر گرفته شود. انتخاب نادرست در مراحل ترمیم لبخند، می‌تواند علاوه بر هزینه‌های سرسام‌آور، به دندان‌ها، لثه و فک بیمار نیز آسیب بزند.

بیشتر بخوانید
پیوند استخوان و لثه چیست؟ + بررسی پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان

پارامترهای موثر در قیمت لمینت کریستالی

لمینت‌های کریستالی معمولا قیمت بیشتری نسبت به لمینت‌های سنتی قدیمی دارند. به طور کلی قیمت دقیق لمینت کریستالی به عوامل مختلفی بستگی دارد. برخی از اصلی‌ترین عوامل موثر بر قیمت این نوع از لمینت به شرح زیر می‌باشد:

  • برند لمینت کریستالی
  • میزان تخصص دندانپزشک
  • ضخامت لمینت
  • مکان قرار گرفتن مطلب دندانپزشکی
  • میزان آسیب دندان‌ها

سخن پایانی

در این مقاله درباره لمینت کریستالی صحبت کردیم. این نوع جدید از لمینت‌ها، احتیاج به تراشیدن دندان را از بین می‌برند. این یک مزیت برجسته به حساب می‌آید. با تراشیدن لایه رویی دندان، در واقع مینای دندان شما از بین می‌رود و دندان آسیب‌پذیر می‌گردد. پس اگر می‌خواهید اقدام به لمینت کردن دندان‌های خود کنید، حتما نوع کریستالی آن را انتخاب کنید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

طول عمر لمینت دندانی چقدر است؟

طول عمری که برای لمینت دندانی گفته می شود حدود 20 سال است که حتی می تواند طول عمر بیشتر نیز داشته باشد. ممکن است بر حسب عقب نشینی لثه یا سلیقه شما برای تغییر فرم آن بعد از بیست سال آنها را تعویض کنید.

بعد از لمینت کردن دندان‌ها، چه مراقبت‌هایی لازم است؟

لمینت دندان، مراقبت‌های خاصی به جز عدم استفاده از مواد غذایی بسیار سفت و سخت و یا عدم استفاده‌ی بیش از حد از مواد غذایی رنگی مثل قهوه ندارد. همچنین باید نکات و موارد بهداشتی مربوط به دندان‌ها مثل همیشه رعایت شوند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه درباره انجام میناکاری دندان‌ها + هزینه میناکاری دندان چقدر است؟
تفاوت کامپوزیت و لمینت کریستالی در چیست؟

اما کامپوزیت به نسبت لمینت کریستالی ضخیم تر بوده و ظاهری زمخت تر دارد. دلیلش هم این است که کامپوزیت  توسط دندانپزشک تراشیده شده و این خود دندانپزشک است که با توجه به فرم دندان به آن فرم و شکل می دهد. اما لمینت های سرامیکی به صورت هماهنگ با دندان و با هم آماده شده و روی دندان نصب می شوند.
زمانی که برای نصب کامپوزیت صرف می شود به مراتب خیلی بیشتر از زمانی است که برای نصب لمینت های کریستالی گذاشته می شود. چرا که لمینت کریستالی اصلا به تراش و فرم دهی ثانویه هیچ گونه احتیاجی ندارد. این لمینت با فرم درست، تولید و نصب میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا