همه چیز درباره لمینت کریستالی

امروزه همه به دنبال زیبایی لبخند خود هستند. لمینت بعنوان یکی از راه‌های سفیدتر کردن و مرتب کردن دندان‌ها بسیار رایج است. با وصف تمام مزایای و خوبی‌ها، لمینت‌های سرامیکی و قدیمیِ رایج، نقایصی دارند. آیا شما تجربه لمینت را دارید؟ نوع جدیدی از لمینت‌ها، لمینت کریستالی‌ست. در این مقاله با ما همراه باشید تا با لمینت کریستالی آشنا شوید.

لمینت سرامیکی فوق نازک بدون تراش یا کریستالی

مهمترین عیب لمینت‌های سرامیکی قدیمی نیاز به تراش مخرب دندان بود. دندانپزشکان همواره به دنبال برطرف کردن این عیب بودند. در سالیان اخیر محققان آمریکایی تحولی بزرگ در دندانپزشکی زیبایی ایجاد کردند. آن‌ها با معرفی لمینت‌های سرامیکی بسیار نازک به نام آرومز کریستال ونیرز (لمینت‌های کریستالی) که زیبایی فوق العاده و درخشندگی زیباتر از دندان طبیعی دارند که بدون نیاز به تراش دندان به سطح بیرونی دندان چسبانده می‌شود این مشکل را مرتفع کرده اند.

لمینت‌های کریستالی با تکنولوژی دیجیتال کدکم و با بالاترین حد زیبایی و جلوه طبیعی بهترین انتخاب هستند. آن‌ها مثل لمینت‌های قدیمی احتیاجی به تراش دندان ندارند. فقط احتیاج به آماده سازی اولیه دندان دارند. در مرحله‌ی پرپ و قالب گیری، چون تراشی انجام نمی‌شود، هیچ گونه تزریق بی حسی هم صورت نمی‌گیرد.

لمینت سرامیکی

برای نصب و چسباندن لمینت سرامیکی تنها کافی است که سطح اولیه دندان را آماده سازی کرد. در مرحله بعدی به سراغ پرپ و قالب گیری از دندان ها میرویم. ضخامت لمینت های سرامیکی حدود 0.5 تا 0.6 میلیمتر است که تقریبا دو برابر ضخامت پوست تخم مرغ می باشد.

تراش دندان برای لمینت سرامیکی

از این لمینت های سرامیکی برای اصلاح ظاهر دندان های کوتاه یا دندان هایی که از جای خود خارج شده اند یا کج شده اند؛ استفاده می شود.اصلی ترین کاربرد ونیر های دندانی، بهبود ظاهر دندان هاست که برای اصلاح دندان های جلو یا پیشین فک مورد استفاده قرار می گیرند. 

READ
جراحی فرنوم چیست؟

ویژگی های لمینت کریستالی

• یکی از برترین ویژگی هایی که این لمینت ها دارند، ضخامت خیلی نازک آن هاست. در واقع این لمینت ها ضخامتی برابر با 0.2 تا 0.4 میلی متر دارند که این ضخامت برای لمینت دندان، یک گزینه ی عالی محسوب می شود.

• ویژگی مهم دیگر لمینت کریستالی که در واقع نوعی مزیت نیز محسوب می شود، این است که این لمینت ها برای نصب شدن تنها به چسب نیاز دارند و خیلی راحت بر روی دندان می چسبند. در واقع اصلا به تراشیدن دندان ها برای نصب این لمینت ها احتیاجی نیست.

چسپاندن لمینت کریستالی

• این لمینت ها شباهت خیلی خیلی زیادی به مینای خود دندان دارند. در واقع مقاومت بالای این لمینت ها که چیزی برابر 15 تا 25 سال است، آن را به یک گینه ی شگفت انگیز برای لمینت دندان ها تبدیل کرده است.

• درخشندگی بالای این لمینت های، زیبایی دندان ها چند برابر کرده و همچنین ساختار کریستالی ان ها، از جذب هر گونه مواد رنگی و آب، مبرا می باشد. به همین دلیل است که این لمینت ها بر عکس لمینت های دیگر، اصلا احتیاجی به پولیش های سالانه ندارند.

مراحل انجام لمینت کریستالی در دندانپزشکی

اولین قدم رفتن نزد دندانپزشک و گرفتن تایید از او برای دریافت لمینت کریستالی است. پس از آن 2 جلسه دیگر نیاز است. در نخستین جلسه بعد از معاینه اولیه دندان و گرفتن عکس ها مخصوص از فرم و حالت فک دندان های فرد قالب گیری می‌شود. سپس قالب و عکس ها را برای ساخت لمینت کریستالی به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می کنند. جلسه بعد که معمولا 24 تا 72 ساعت بعد از جلسه اول می‌باشد. در این جلسه لازم است که بیمار برای نصب و چسباندن لمینت های ساخته شده مجددا به مطب دندانپزشکی مراجعه کند.

READ
ایمپلنت دندان

تفاوت کامپوزیت و لمینت کریستالی

به طور کلی هم کامپوزیت و هم لمینت کریستالی برای اینکه اجرا شوند، ابتدا باید اصلاحاتی در ایراداتی که در داخل دندان و دهان وجود دارند، انجام شود. ایراداتی مانند پوسیدگی دندان ها، شکستگی دندان ها، فاصله ی بین دندانی، ترک های دندانی و رنگ تیره ی دندان ها.

تفاوت کامپوزیت و لمینت

اما کامپوزیت به نسبت لمینت کریستالی ضخیم تر بوده و ظاهری زمخت تر دارد. دلیلش هم این است که کامپوزیت  توسط دندانپزشک تراشیده شده و این خود دندانپزشک است که با توجه به فرم دندان به آن فرم و شکل می دهد. اما لمینت های سرامیکی به صورت هماهنگ با دندان و با هم آماده شده و روی دندان نصب می شوند.

زمانی که برای نصب کامپوزیت صرف می شود به مراتب خیلی بیشتر از زمانی است که برای نصب لمینت های کریستالی گذاشته می شود. چرا که لمینت کریستالی اصلا به تراش و فرم دهی ثانویه هیچ گونه احتیاجی ندارد. این لمینت با فرم درست، تولید و نصب میگردد.

اصلاح طرح لبخند با لمینت کریستالی

اصلاح طرح لبخند، پروسه‌ای درمانی برای بهبود زیبایی لبخند و خطوط دهانی و دندانی بیمار است. در این پروسه پزشک با بررسی دندان‌های بیمار، تصمیم می‌گیرد که چه تعداد از دندان‌های فرد مذکور، نیاز به درمان زیبایی دارد. معمولاً ۸ دندان بالایی و پایینی، در پروسه اصلاح طرح لبخند، از طریق کامپوزیت یا لمینت‌های سرامیکی، تحت درمان قرار می‌گیرند. با این‌حال باید در نظر داشت که تعداد و روش درمان صحیح باید توسط پزشک متخصص انتخاب شود.

لمینت سرامیکی

بهترین راه برای اصلاح طرح لبخند، انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه در این زمینه است تا در کنار بیمار، بهترین و کم‌هزینه‌ترین راهکار درمانی و زیبایی، در نظر گرفته شود. انتخاب نادرست در مراحل ترمیم لبخند، می‌تواند علاوه بر هزینه‌های سرسام‌آور، به دندان‌ها، لثه و فک بیمار نیز آسیب بزند.

READ
دستگاه فانکشنال ارتودنسی

سخن پایانی

در این مقاله درباره لمینت سرامیکی صحبت کردیم. این نوع جدید از لمین‌ها، احتیاج به تراشیدن دندان را از بین می‌برند. این یک مزیت برجسته به حساب می‌آید. با تراشیدن لایه رویی دندان، در واقع میمنای دندان شما از بین می‌÷ود و دندان آسیب‌پذیر می‌گردد. پس اگر می‌خواهید اقدام به لمینت کردن دندان‌های خود کنیدف حتما نوع کریستالی آن را انتخاب کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3w3BvXbhttps://b2n.ir/z21984
https://cutt.ly/ORVyxZ1yun.ir/qpo50f
https://1ea.ir/ZY8ahttp://iwo.ir/yjeg1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *