لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

دندانپزشکی نوین

عوارض لمینت دندان چیست؟ + فیلم نصب لمینت دندان و عوارض آن

عوارض لمینت دندان چیست؟

امروزه همه به دنبال زیبایی هستند و از مهمترین مولفه‌های زیبایی لبخند دلنشین است. گاهی افراد به دلایلی مختلف از یک لبخند زیبا محروم هستند. آیا شما نیز یکی از افراد با مشکلات مختلف دندانی هستید؟ خوشبختانه امروزه علم با روکش‌های دندان به کمک ما آمده است. لمینت دندان یک معجزه‌ زیبایی‌ست. مهم است که بهترین مواد ممکن برای ساخت لمینت دندان شما به کار گرفته شود. آیا شما برترین برندهای تولید کننده تجهیزات و مواد دندانپزشکی را میشناسید؟ در این مقاله می‌خواهیم بدانیم که این روش موثر می‌تواند چه پیامدها و معایبی هم داشته باشد. برای بررسی عوارض لمینت دندان تا پایان همراه ما باشید.


فیلم عوارض لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان، پوسته‌ بسیار نازکی است که از طریق مواد همرنگ دندان ساخته شده است و دارای استحکام و طول عمر بالایی است که برای پوشاندن و بهبود سطح دندان‌ها به کار می‌رود. این روش، ایرادهای مختلف دندان مانند شکل ظاهری و فاصله زیاد بین آن‌ها را از بین می‌برد. دندانپزشکان‌ از لمینت برای اصلاح طرح لبخند، تغییر رنگ دندان‌ها (سفید و براق کردن دندان) و تغییر اندازه آن‌ها استفاده می‌کنند. لمینت دندان به دو صورت انجام می‌شود که هرکدام کارایی، مزایا و معایب مختص به خود را دارند. عوارض بعد از لمینت نیز در هر یک وجود دارد و ممکن است مقداری متفاوت باشد.

لمینت کامپوزیتی دندان: لمینت کامپوزیتی روش دیگری از لمینت است که در آن به دندان تراش کمتری داده می‌شود و حتی در مواردی که شرایط دندان مناسب باشد، لمینت بدون تراش انجام می‌شود. در لیمنت کامپوزیتی تنوع رنگ بیشتری برای انتخاب کامپوزیت همرنگ دندان وجود دارد.

لمینت سرامیکی دندان: در این روش مینای دندان به میزان بسیار کمی تراش می‌خورد و لمینتی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه از جنس چینی روی دندان‌ها قرار می‌گیرید. لمینت‌های سرامیکی دارای ظاهری زیباتر و ثبات رنگ بیشتری هستند و همچنین از استحکام بیشتری نسبت به لمینت‌های کامپوزیتی برخوردارند.

یکی دیگر از بهترین انواع لمینت‌ها، لمینت کریستالی است. با این نوع لمینت بیشتر آشنا شوید.

عوارض لمینت دندانها

باید گفت که هر روند درمانی دارای برخی عوارض کوتاه مدت و برخی عوارض بلند مدت است. در ادامه بهب ررسی برخی از شایع‌ترین عوارض احتمالی لمینت دندان می‌بپردازیم:

صدمه دیدن لمینت

یکی از مشکلات اصلی لمینت این است که ممکن است لب پر شده یا ترک بردارد و یا از دندان جدا شود. اگر از دندانتان برای باز کردن در بطری یا شکستن فندق یا جویدن یخ و از این چیزها استفاده کنید، لمینت ممکن است صدمه ببیند.

شکستن لمینت

لمینت ها مقاومت دندان را ندارند و صدمه می بینند. با این حال گاهی اوقات قابلیت ترمیم دارند، به خصوص لمینت کامپوزیتی. اما اگر نتوان لمینت را ترمیم کرد باید تعویض شود.

صدمه دیدن دندان

یکی از عوارض لمینت دندان صدمه دیدن دندان است. برای لمینت کردن دندانها باید یک لایه نازک از مینا تراشیده شود چرا که در غیر این صورت با اضافه شدن ضخامت لمینت، دندان حجیم می شود. به همین علت دندانی که لمینت شده، مینای نازکتری دارد و دیگر بدون لمینت یا روکش دندان نمیتوان آن را رها کرد. فرایند لمینت کردن برگشت پذیر نیست بنابراین باید با توجه بیشتری تصمیم بگیرید. مینای از دست رفته دیگر رشد نمیکند و برنمیگردد. اگر میخواهید لمینت کنید باید بدانید این درمان زیبایی باید مادام العمر ادامه داشته باشد.

احساس درد بعد از نصب لمینت

به صورت کلی نصب لمینت دندان درد یا ناراحتی به همراه نخواهد داشت. اما ممکن است برای بیمارانی که حساسیت بسیار بالایی دارند کمی ناراحتی پیش آید. به همین علت اغلب دندان پزشکان برای یک الی دو روز پس از نصب لمینت مسکن تجویز میکنند تا اگر احساس ناراحتی یا درد در نواحی دندانی خود داشتید با مصرف مسکن بهتر شوید. البته ممکن است این مشکل تا یک هفته به طول بیانجامد که کاملا طبیعی است.

البته افرادی که دارای عیوب ظاهری بیشتری هستند برای نصب لمینت دندان نیاز به تراشیدن بیشتری از  مینای دندان دارند. همین باعث می شود دندان فرد کمی بیشتر احساس ناراحتی یا درد را حس کند.

حساسیت دندان

حساسیت دندان یکی دیگر از عوارض لمینت دندان است. به دلیل تراشیده شدن دندان ممکن است دندانتان به دمای سرد یا گرم حساس شود. با این حال این وضعیت معمولا گذرا است و پس از مدتی برطرف می شود. در برخی افراد هم اصلا چنین چیزی تجربه نمی شود. کسانی که مینای دندانشان نازک است پیش از لمینت کردن بهتر است معایب و مزایای آن را از دندانپزشک بپرسند.

تغییر رنگ لمینت

یکی از مشکلات و عوارض لمینت، تغییر رنگ و لکه است. لمینت سرامیکی در مقابل تغییر رنگ مقاومت بیشتری دارد اما باز هم در صورتی که نکات گفته شده مانند مسواک زدن و محدود کردن مصرف خوراکی های پر رنگدانه را رعایت نکنید، ممکن است لمینت تان دچار لکه شود.

ایجاد پوسیدگی دندانی در صورت عدم نصب صحیح لمینت

در صورتی که به صورت صحیح اصول و قواعد نصب لمینت دندان رعایت نشود ممکن است در بلند مدت موجب ایجاد پوسیدگی دندانی شود. برای نصب لمینت دندان باید از پزشکانی بهره برد که دارای تجربه و مهارت بسیار بالایی هستند.

پوسیدگی دندان

در کنار تجربه پزشک که تاثیر بسیاری دارد تجهیزات و روش هایی که پزشک برای نصب لمینت استفاده می کند اهمیت بسیار بالایی دارد.

ایجاد بیماری های پریودنتال در صورت عدم رعایت موارد بهداشتی

منظور از بیماری های پریودنتال همان بیماری های لثه ای است. این بیماری ها عبارتند از عفونت در بافت لثه، تحلیل رفتن بافت لثه، لق شدن دندان ها و … به همین علت توصیه می شود از پزشکانی کمک بگیرید که دارای تجربه بسیار بالایی در نصب صحیح لمینت دندان باشند. در صورتی که نصب لمینت به خوبی انجام شود باعث می شود هرگز با مشکلات پریودنتال مواجه نشوید.

افراد نامناسب برای انجام لمینت دندان

  • افرادی که عادت به دندان قروچه دارند.
  • کسانی که مواد غذایی ترش یا مواد اسیدی را زیاد مصرف می‌کنند.
  • کسانی که بیماری‌های مفصلی دارند.
  • مهمتر از همه افرادی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی‌کنند، نباید دندان‌های خود را لمینت کنند. (زیرا پس از لمینت حتماً باید به طور منظم از نخ دندان و مسواک استفاده کنید.)
  • افرادی که دچار سایش شدید مینای دندان هستند و بافت مینای دندان آنها کافی نیست نباید لمینت دریافت کنند. (این افراد به جای لمینت دندان می‌توانند انواع روکش دندان را در نظر بگیرند.)

عوارض بعد از برداشتن لمینت دندان

یکی از سوالاتی که در مورد انواع لمینت‌ها پرسیده می‌شود این است که لمینت‌ها بعد از نصب قابلیت برداشتن یا جدا شدن را دارند یا نه؟ یا اینکه اگر برداشته شوند عوارضی خواهند داشت یا خیر؟ در این بخش از مطلب می‌خواهیم به عوارض بعد از برداشتن لمینت بپردازیم که ممکن است متفاوت با عوارض بعد از لمینت باشند، چون در این شرایط دیگر لمینت به عنوان یک لایه محافظ روی دندان قرار ندارد.

با اینکه استفاده از لمینت می‎تواند بدون هیچ مشکلی انجام شود ولی برداشتن آن ممکن است دارای عوارضی باشد که بهتر است قبل از لمینت دندان‌های خود، نسبت به این موارد آگاهی پیدا کنید:

عوارض بعد از برداشتن لمینت سرامیکی

در لیمنت سرامیکی تا حدودی شکل ظاهری دندان تغییر می‌کند، شما همیشه به روکش نیاز دارید. در واقع لمینت سرامیکی یک روش برگشت ناپذیر است که امکان برداشت یا حذف آن وجود ندارد.

لمینت برگشت ناپذیر

یکی از عوارض بعد از لمینت دندان به این روش این است که در صورت آسیب دیدن لمینت باید آن‌ها را ترمیم یا تعویض کنید.

عوارض بعد از برداشتن لمینت کامپوزیتی

در بسیاری از موارد در لمینت‌های کامپوزیتی، هیچ گونه برداشتن و تراشیدنی روی دندان‌های طبیعی انجام نمی‌شود و کامپوزیت مستقیما روی دندان‌ها ساخته می‌شود. به همین دلیل برداشتن لمینت‌ کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی راحت‌تر انجام می‌شود اما با این حال برداشتن کامپوزیت دارای عوارضی است که آگاهی نسبت به آن‌ها به شما در تصمیم گیری کمک می‌کند.

پوسیدگی

از مهم‎ترین عوارض بعد از لمینت کامپوزیتی که در صورت برداشتن لمینت ایجاد می‌شود، پوسیدگی دندان است. در زمان برداشتن کامپوزیت احتمال حساس‌تر شدن دندان‌ها بیشتر خواهد شد که در این حالت احتمال پوسیدگی دندان‌ها نیز بیشتر می‌شود. در واقع پوسیدگی یکی از عوارض بعد از برداشتن لمینت دندان است. برای حفظ زیبایی دندان‌ها بهترین اقدام بعد از برداشتن لمینت، قرار دادن لمینت جدید است.

از بین رفتن شفافیت دندان‌ها

یکی دیگر از عوارض بعد از برداشتن لمینت کامپوزیتی از بین رفتن شفافیت دندان اصلی بعد از برداشتن کامپوزیت است. همانطور که گفته شد در بسیاری از موارد برای نصب کامپوزیت بر روی دندان، مینای دندان تراش داده نمی‌شود و همین موضوع سبب این باور غلط شده است که بعد از برداشتن کامپوزیت دندان اصلی مانند پیش از نصب کامپوزیت بر روی آن خواهد بود. با توجه به این که هنگام گذاشتن کامپوزیت، باندینگ به درون مینای دندان نفوذ می‌کند و سبب کاهش شفافیت دندان‌ها می‌شود و دندان اصلی مانند دندان پیش از نصب نخواهد شد.

چگونه جلوی پوسیدگی دندانهای لمینت شده را بگیریم؟

  • پس از هر بار غذا خوردن مسواک بزنید.
  • هر بار مسواک زدن حداقل دو دقیقه باید زمان ببرد.
مراقبت از لمینت دندان
  • از مسواکی استفاده کنید که موهای نرم دارد (سافت) وگرنه به مرور باعث ساییدگی دندانها و لمینت می شود.
  • حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید.
  • هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این محتوا درباره‌ی عوارض لمینت دندان بیشتر خواندیم. قابل ذکر است که همان طور که میدانید لمینت در کنار تمام ویژگی های خوبی که دارد دارای هزینه بسیار بالایی است. روش های کامپوزیت دندان یا بلیچینگ هزینه بسیار کمتری نسبت به لمینت دندان نیاز دارند. البته نمی توان هزینه بالا را جزو معایب این روش نام برد زیرا کیفیت نیازمند هزینه و بهای بیشتری است.امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود در این باره را با ما در کامنت ها به اشتراک بگذارید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید