نخ دندان چرا مهم است؟

نخ دندان در اصل رشته‌ای از جنس نایلون و یا تفلون است که به منظور پاک‌سازی و برداشتن ریزه‌های غذا، پلاک دندانی و یا گاهاً برای از بین بردن پوسیدگی‌های خیلی سطحی بین دندانی از آن‌ها استفاده می‌شود.

نخ دندان

انواع نخ دندان

۱- دنتال فلاس حاوی فلوراید

۲- دنتال فلاس نازک تر برای دندان هایی که تماس دندانی زیادی دارند

۳- دنتال فلاس مخصوص ارتودنسی و بریج های دندانى و ایمپلنت

۴- دنتال فلاس های موم دار برای تسهیل عبور دنتال فلاس از تماس دندانی و نخ دندان هاى طعم دار(نعنا)

چند نکته فنی در استفاده از نخ دندان

1. از یک طرف دیواره دندان وارد کرده و موقع خارج کردن از دیواره مقابل خارج می‌شود یعنی نخ دندان یک حلقه کامل لای دو دندان مجاور می‌زند. 

2. به دیواره ی کنار دو دندان (دیواره ی مزیال ودیستال) مجاور لثه کشیده شود تا خوب تمیز شود. در اوایل شاید از لثه خون بیاید، ولی پس از مدتی که لثه خوب تمیز شد ، خون‌ریزی کاهش پیدا خواهد کرد. در صورت ادامه خون‌ریزی حتماً به دندانپزشک مراجعه شود. احتمالاً دندانها به درمان لثه نیاز دارد.

3. در صورتی که استفاده از نخ دندان همراه با رشته رشته شدن نخ باشد یا منجر به پاره شدن نخ گردد ممکن است چند علت داشته باشد: اول ، پوسیدگی بین دندانها ، دوم ، وجود جرم در آن ناحیه. سوم ، ترمیم نامناسب. در هر سه صورت باید به دندانپزشک مراجعه و نسبت به رفع مشکل اقدام نمود.

4. بهترین موقع استفاده از نخ در بین مسواک زدن خواهد بود به این صورت که وقتی مسواک زدن را شروع کرده و خمیر دندان به خوبی کف کرده، مسواک زدن را موقتاً کنار گذاشته و نخ دندان را به‌دست گرفته و پس از استفاده از نخ دوباره مسواک زدن ادامه پیدا می‌کند.

READ
کاربردهای لیزر در دنیای دندانپزشکی

5. مناسب است،۲ بار در روز مسواک بزنید و ۱ بار از نخ استفاده کنید.

درباره سفید کردن دندانها اینجا بخوانید.

فواید نخ دندان

• استفاده از نخ‌دندان می‌تواند سبب کاهش بوی دهان گردد.

• بسیاری از دندان‌هایی که به مرحله کشیدن می‌رسند، به علت استفاده‌نکردن از نخ دندان است.

• حتی هنگامیکه بطور منظم از نخ‌دندان استفاده می‌کند، لازم است هر شش ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمائید.

• استفاده از نخ‌دندان جهت تامین سلامت لثه‌ها امری ضروری می‌باشد. کسانیکه از نخ‌دندان جهت نظافت بین دندان‌ها استفاده نکنند، ممکن است دیر یا زود دچار بیماری لثه شوند. همچنین کسانی که در حال درمان بیماری لثه خود می‌باشند، لازم است جهت تسریع و بهبودی و جلوگیری از بروز مجدد بیماری همواره از نخ‌دندان استفاده نمایند.

• یکی از دلائل عدم توانایی در نخ‌زدن دندان‌های آسیا آن است که نخ را بطور صحیح بر روی ناحیه تماس دندان‌ها قرار نمی‌دهند توجه داشته باشید در صورت عدم رعایت این مطلب قادر به انجام سایر مراحل نخواهد بود. جالب توجه آنکه اغلب کسانی که روی عدم و نخ به لای دندان‌هایشان می‌باشند، در واقع دچار این مشکل می‌باشند (البته به جز مواردی که این امر بدلیل وجود جرم یا پرکردگی غلط بر روی دندان‌هاست).پ

• اگر نخ دندان از لای دندانهای شما رد نمی‌شود، نباید باعث آن گردد که استفاده از نخ را منتفی بدانید جهت بررسی و یافتن علت این مسئله لازم است حتما با دندانپزشک خود مشورت نمائید.

بهترین زمان برای استفاده از نخ دندان

بهتر است نخ دندان قبل از مسواک استفاده شود ولی جالب است بدانید که دندان‌پزشکان بزرگ دنیا روش جالبی را برای استفاده از آن توصیه می‌کنند. آن‌ها عقیده دارند که باید درست در زمان استفاده از مسواک کشیده شود. یعنی درست موقعی که نیمی از کار مسواک زدن را انجام داده‌اید نخ را بکشید و دوباره مسواک زدن را ادامه دهید. در واقع اصل مهمی که باعث نگرانی برخی از افراد هم می‌شود زمان استفاده از نخ است که به نظر می‌رسد با این ادعا همه چیز حل شود. اما با این حال این کار برای همه آسان نیست. اگر دوست ندارید در چنین وضعیتی نخ دندان بکشید همان روش قبلی یعنی ابتدا کشیدن نخ و بعداً مسواک را پیش بگیرید.

READ
ایمپلنت فوری چیست؟

آیا تمیز کردن بین دندان هایتان مفید است؟

بله. حتی افراد بدبین هم می گویند تمیز کردن بین دندان ها برای شما خوب است. مسواک های کوچک دندان برای تمیز کردن ناحیه بین دندان ها بهتر هستند، که در آنجا فضایی برای انجام این کار وجود دارد.

نخ دندان ارزش چندانی ندارد، مگر اینکه فاصله بین دندان های شما برای تمیز شدن بین دندانی بسیار تنگ باشد.

چرا استفاده از آن مهم است؟

با استفاده از نخ دندان، سطوح دندانی مجاور لثه تمیز می‌شود، زیرا نخ قسمت‌هایی از دندان را که با مسواک قابل دسترسی نیست تمیز می‌کند.

بعلاوه استفاده از نخ در پیشگیری از بیماریهای لثه و پوسیدگی های شایع بین دندانی در دندانهای دائمی و بیماران دارای ارتودنسی ، بریج و ایمپلنت مؤثر است.

منبع: https://bit.ly/2HFXheN

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *