دندانپزشکی نوین

آشنایی با نخ دندان که ناجی سلامت دندان است + فیلم روش درست استفاه از نخ دندان

ازآنجایی که بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و تاثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی ما دارد وسیله های زیادی بدین منظور طراحی شده است که یکی از آن ها نخ دندان است. نخ دندان همان طور که همه ی ما می دانیم رشته هایی نازکی به شکل نخ هستند که برای حذف مواد غذایی از بین دندان ها و مناطقی که مسواک قادر به تمیز کردن آن ها نیست، استفاده می شوند و می دانیم که ماندن غذا بین دندان ها باعث بسیاری از بیماری های دهان و دندان و در نتیجه پوسیدگی آن ها می شود. بنابراین استفاده از آن برای جلوگیری از بیماری های دهان و دندان توصیه می شود. استفاده از آن بعد از ناهار و قبل از رسیدن به خانه و قبل از استفاده از مسواک می تواند احساس خوبی را در شما بوجود آورد. با وجود این همه ویژگی های مثبت خیلی از مواقع افراد به دلیل سخت بودن استفاده و عدم آگاهی از نحوه ی استفاده صحیح از آن استفاده نمی کنند.


فهرست مطالب


آشنایی با کاربرد ها

به دلیل اینکه در هنگام نخ دندان کشیدن باید از دست خود استفاده کنید و دست وارد دهان می شود، لازم است حتما قبل از استفاده، دست های خود را بشویید.

ابتدا نخ را دور انگشت وسط یا انگشت اشاره ی یک دست خود بپیچانید و یک مقداری از طرف دیگر آن را هم در انگشت وسط یا اشاره ی دست دیگر خود نگهدارید. مطمئن شوید مقدار کافی از آن را جدا کرده باشید زیرا برای تمیز کردن دندان ها به مقداری کافی از نخ دندان نیاز است و سعی کنید حدود ۱ تا ۲ اینچ بین دو دست فاصله وجود داشته باشد و در مرحله ی بعد از انگشتان اشاره ی خود برای هدایت نخ استفاده کنید. با استفاده از حرکت زیگ زاگی نخ را بین دندان ها حرکت دهید و مطمئن شوید به اطراف دندان برخورد نکند. بهتر است برای بالارفتن کارایی آن را به صورت c شکل قرار دهید. نخ دندان را به بالا و پایین و بین لثه ها بکشید و قسمت های پشت دندان را فراموش نکنید. همین طور که کار را از یک دندان به دندان دیگر انجام می دهید سعی کنید قسمت جدیدی از نخ دندان را ازبین دست ها آزاد کرده و از آن استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
ارتودنسی دیمون چیست؟ چرا ارتودنسی دیمون در میان مردم محبوب است؟ + هزینه ارتودنسی در سال 1403 چقدر است؟

معرفی انواع فلاس

  • دنتال فلاس حاوی فلوراید
  • دنتال فلاس نازک تر برای دندان هایی که تماس دندانی زیادی دارند
  • دنتال فلاس مخصوص ارتودنسی و بریج های دندانى و ایمپلنت
  • دنتال فلاس های موم دار برای تسهیل عبور دنتال فلاس از تماس دندانی و فلاس هاى طعم دار(نعنا)

آشنایی با چند نکته فنی در استفاده از نخ دندان

1. بهتر است به محض عبور نخ از ناحیه تماس آنرا به دور یکی از دندان ها حلقه کنید.حلقه کردن نخ به دور دندان سبب جلوگیری از برخورد نخ با لثه و آسیب آن می شود.

۲- پس از نخ زدن دندان اول بدون آنکه نخ را از لای دندان ها خارج کنید بلافاصله آنرا به دور سطح جانبی دندان مجاور حلقه کرده و حرکات ذکر شده را مجددا تکرار نمایید.

۳- پشت دندانن آخر هر فک را فراموش نکنید.

۴-  بهتر است با هر نوبت مسواک زدن از فلاس نیز استفاده کنید.اگر این کار امکان ندارد حداقل یکبار در شبانه روز این عمل را انجام دهید.

۵- برای تمیز کردن دندان ها باید از نخ های مخصوصی که در داروخانه ها به فروش می رسد استفاده نمود.نخ های معمولی از سویی تمیز و بهداشتی نبوده و از سوی دیگر استحکام، ضخامت، ظرافت و خصوصیات ضروری دیگر را ندارند.

۶- در اوایل استفاده از نخ دندان ممکن است مقداری خون از لثه ها جاری گردد اگر لثه ها سالم و طبیعی باشند این خونریزی در روزهای بعد متوقف می شود.اما در مواردی که این خونریزی در روزهای بعد نیز ادامه پیدا می کند بعلت بیمار بودن لثه ها و یا غلط بودن روش نخ زدن است که برای رفع آن باید به جرمگیری و اصلاح روش نخ زدن پرداخت.

بیشتر بخوانید
معرفی انواع برند ایمپلنت + بررسی بهترین برندها و انتخاب بهترین نوع ایمپلنت

۷- افرادی که لثه های سالم و طبیعی دارند نباید از خلال، سوزن، چوب کبریت… جهت نظافت لای دندان استفاده کنند.این گونه لوازم از طرفی قادر به تمیز کردن کامل بین دندان ها نبوده و از طرف دیگر باعث آسیب لثه می شوند.

نخ دندان

۸- پاره شدن یا ریش ریش شدن نخ هنگام استفاده دلیل بر وجود پوسیدگی، جرم یا پر کردگی غلط در ناحیه بین دندانی است.جهت رفع کردن این مشکل لازم است به دندانپزشک مراجعه کنید.

۹- بسیاری از مردم فقط هنگامی که گوشت یا غذایی لای دندانهایشان گیر می کند از نخ دندان استفاده می کنند.در حالیکه وظیفه اصلی نخ دندان خارج کردن پلاک دندانی از لابلای دندان هاست.پلاک دندانی لایه نازک ،چسبنده و بی رنگی است که خود به خود بر روی تمام قسمت ها از جمله لا به لای دندان ها تشکیل می شود.قسمت اعظم پلاک از میکروب ساخته شده است.هر چه در برداشتن پلاک سهل انگاری شود تعداد میکروب ها زیادتر شده آسیب بیشتری به دندان ها و لثه وارد میکند.

۱۰- استفاده از فلاس می تواند سبب کاهش بوی بد دهان شود.

۱۱- اگر نخ از لای دندان های شما رد نمی شود نباید باعث گردد که استفاده از نخ را منتفی بدانید. جهت بررسی و یافتن علت این مساله لازم است حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

انواع نخ دندان مخصوص ارتودنسی و اهمیت فلاس در این دوران دلیل دشوار بودن کشیدن نخ با بریس وجود سیم‌هایی است که از هر براکت عبور کرده و آن‌ها را به هم متصل می‌کند که به سیم کمانی معروف است. این سیم از نخ دندان کشیدن به روش سنتی جلوگیری می‌کند زیرا تمام فلاس بین دندان‌های شما بالا نمی‌رود. خوشبختانه روشی برای دور زدن این مشکل وجود دارد.

هنگام استفاده از فلاس ارتودنسی، نخ را از طریق هر شکاف پشت سیم بریس عبور دهید، مطمئن شوید که سیم را با نخ نخواهید کشید. پس از اینکه نخ را گرفتید، آن را به آرامی بین دندان‌های خود حرکت دهید. این کار را تکرار کنید تا زمانی که بین تمام دندان‌های خود نخ دندان بکشید.

بیشتر بخوانید
ایمپلنت لیزری چیست؟ + کاشت ایمپلنت با لیزر چه مزایایی دارد؟

فلاس معمولی با عبور دهنده 

نخ دندان سنتی را می‌توان به صورت چند رشته‌ای (چند لایه‌ای) یا تک رشته‌ای (تک لایه‌ای) خریداری کرد. شما همچنین می‌توانید فلاس مومی یا غیر مومی تهیه کنید (توصیه می‌کنیم از فلاس مومی استفاده کنید) هرچند هنوز هم با وجود بریس در دهان خود می‌توانید از فلاس معمولی استفاده کنید، اما کمی کمک اضافی از عبوردهنده نخ (تریدر) استفاده از آن را بسیار آسان می‌کند. شما به کمک این وسیله می‌توانید به راحتی نخ دندان بکشید. می‌توانید نخ را دور سیم و بین دندان‌ها بکشید و این کار را برای دندان‌های بعدی نیز تکرار کنید. این روند ممکن است کمی وقت‌گیر باشد، اما ارزان و موثر است.

سوپر فلاس 

سوپر فلاس به طور ویژه برای ارتودنسی طراحی شده و یک قدم جلوتر از نخ دندان با عبوردهنده است. سوپر فلاس از یک تکه نخ معمولی ساخته شده است. در یک انتهای آن یک پلاستیک سفت وجود دارد. این پلاستیک بزرگتر از نخ نیست، اما به اندازه کافی سفت و محکم است که می‌تواند بین دندان‌های شما قرار گیرد. این انتهای پلاستیکی به شما امکان می‌دهد فلاس را به راحتی و بین دندان‌ها و اطراف سیم بریس حرکت داده و سپس به قسمت بعدی بروید.

سوپرفلاس

این محصول همچنین شامل یک منطقه کوچک از نخ “اسفنجی” بین نخ پلاستیکی و نخ معمولی است که به شما امکان می‌دهد زیر خط لثه و اطراف براکت‌ها و سیم‌ها را تمیز کنید تا پلاک‌ها و ذرات مواد غذایی بیشتری قبل از مسواک زدن پاک شود.

ایر فلاس 

ایر فلاس یک انتخاب عالی برای کودکان (یا بزرگسالان!) است که در وقت گذاشتن برای نخ دندان کشیدن مشکل دارند. این نوع فلاس می‌تواند در حدود 60 ثانیه کل دهان شما را با انفجار هوا تمیز کند و هیچ رشته‌ای وجود ندارد که در بریس شما گیر بیفتد. این نخ دندان‌ها به اندازه نخ دندان‌های معمولی یا سوپر فلاس‌ها ارزان نیستند، اما اگر از نخ دندان کشیدن ترس دارید، به شما کمک می‌کند زمان کمتری را در مقابل آینه دستشویی صرف کنید، بدون اینکه سلامت دهان و دندان خود را به خطر بیندازید.

بیشتر بخوانید
کراودینگ چیست؟ + بررسی دلایل و درمان نامرتبی دندان

فواید نخ کشیدن دندان چیست؟

  • استفاده از نخ‌دندان می‌تواند سبب کاهش بوی دهان گردد.
  • بسیاری از دندان‌هایی که به مرحله کشیدن می‌رسند، به علت استفاده‌نکردن از فلاس است.
  • حتی هنگامیکه بطور منظم از نخ‌دندان استفاده می‌کند، لازم است هر شش ماه یکبار برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمائید.
  • استفاده از نخ‌دندان جهت تامین سلامت لثه‌ها امری ضروری می‌باشد. کسانیکه از نخ‌دندان جهت نظافت بین دندان‌ها استفاده نکنند، ممکن است دیر یا زود دچار بیماری لثه شوند. همچنین کسانی که در حال درمان بیماری لثه خود می‌باشند، لازم است جهت تسریع و بهبودی و جلوگیری از بروز مجدد بیماری همواره از نخ‌دندان استفاده نمایند.
فواید نخ دندان
  • یکی از دلائل عدم توانایی در نخ‌زدن دندان‌های آسیا آن است که نخ را بطور صحیح بر روی ناحیه تماس دندان‌ها قرار نمی‌دهند توجه داشته باشید در صورت عدم رعایت این مطلب قادر به انجام سایر مراحل نخواهد بود. جالب توجه آنکه اغلب کسانی که روی عدم و نخ به لای دندان‌هایشان می‌باشند، در واقع دچار این مشکل می‌باشند (البته به جز مواردی که این امر بدلیل وجود جرم یا پرکردگی غلط بر روی دندان‌هاست).
  • اگر نخ دندان از لای دندانهای شما رد نمی‌شود، نباید باعث آن گردد که استفاده از نخ را منتفی بدانید جهت بررسی و یافتن علت این مسئله لازم است حتما با دندانپزشک خود مشورت نمائید.

اهمیت زمان استفاده از نخ دندان

بهتر است نخ دندان قبل از مسواک استفاده شود ولی جالب است بدانید که دندان‌پزشکان بزرگ دنیا روش جالبی را برای استفاده از آن توصیه می‌کنند. آن‌ها عقیده دارند که باید درست در زمان استفاده از مسواک کشیده شود. یعنی درست موقعی که نیمی از کار مسواک زدن را انجام داده‌اید نخ را بکشید و دوباره مسواک زدن را ادامه دهید. در واقع اصل مهمی که باعث نگرانی برخی از افراد هم می‌شود زمان استفاده از نخ است که به نظر می‌رسد با این ادعا همه چیز حل شود. اما با این حال این کار برای همه آسان نیست. اگر دوست ندارید در چنین وضعیتی نخ دندان بکشید همان روش قبلی یعنی ابتدا کشیدن نخ و بعداً مسواک را پیش بگیرید.

بیشتر بخوانید
انواع لمینت دندان + انتخاب بهترین برند لمینت دندان

سخن پایانی

در این محتوا درباره نخ دندان و اهمیت استفاد ه از آن خواندیم. به یاد داشته باشید اگر بار اول است از فلاس استفاده می‌کنید، ممکن است مقداری خونریزی در لثه ها داشته باشید. این کاملا طبیعی است که شما برای اولین بار نخ دندان کشیدن را شروع می کنید و باید بعد از چند روز از بین برود. اگر بعد از 3-5 روز استفاده از فلاس مداوم ،لثه های شما خونریزی می کند ، بهتر است برای اطمینان از سلامت لثه ها به دندانپزشک مراجعه کنید. به احتمال زیاد هیچ مشکلی وجود ندارد ، اما بهتر است مطمئن شوید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

نخ دندان را قبل از مسواک زدن استفاده کنیم یا بعد از آن؟

بطور کلی بهتر است قبل از مسواک زدن از فلاس استفاده کنیم، البته اگر مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت منظم و صحیح انجام شود تفاوت چندانی در زمان انجام این مورد ایجاد نمی‌کند.

نکات مهم در استفاده از نخ دندان چیست؟

به هیچ وجه اجازه ندهید فلاس به صورت ناگهانی و با شدت با لثه برخورد کند. زیرا باعث آسیب به لثه و‌خونریزی می شود. برای هر دندان از ناحیه فلاس استفاده کنید تا آلودگی های خارج شده مجددا به میان دندان ها وارد نشوند.

آیا با وجود مسواک زدن استفاده از نخ دندان ضروری است؟

حتی با صرف وقت و دقت فراوان برای مسواک زدن صحیح، مسواک به تنهایی نمی تواند تمامی سطوح دندان به خصوص سطوح بین دندانی را پاکیزه و تمیز نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا