ایمپلنت فوری چیست؟

بسیاری از افراد پس از اینکه دندان خود را از دست می‌دهند، به دلیل طولانی بودن دوره کاشت ایمپلنت به سراغ آن نمی‌روند. در این مقاله درباره نوعی از ایمپلنت می‌خوانیم که یک روزه انجام می‌شود. شما تا کنون چیزی درباره ایمپلنت فوری دندان شنیده‌اید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا با یک راه‌کار سریع برای رسیدن به زیبایی لبخندتان آشنا شوید.

ایمپلنت دندان فوری یا یک روزه

معمولا دوره درمان و مدت زمانی که طول می کشد تا بیمار به هدف خود که همان کسب سلامتی است برسد هم برای بیمار و هم برای پزشک مهم می باشد . هر چه طول دوره درمان کوتاه تر باشد طرفداران آن روش درمانی هم بیشتر خواهد بود. ایمپلنت دندان فوری یکی از درمان هایی است که این ویژگی را دارد و بیمار به سرعت می تواند نتیجه ی مطلوب خود را به دست آورد. در واقع ایمپلنت دندان روشی موثر برای جایگزینی دندان هایی است که به هر دلیلی از دست رفته اند. برای این کار پایه هایی از جنس تیتانیوم را در استخوان فک جای می دهند. بعد از ثابت کردن این پایه ها تاج دندانی را بر روی آن قرار می دهند.

حال تفاوتی که بین ایمپلنت دندان فوری و ایمپلنت دندان سنتی وجود دارد این است که دوره بهبود روش فوری بسیار کمتر از روش سنتی می باشد. به طوری که می توان مدت زمان انجام آن را یک روز بیان کرد. البته ذکر این نکته ضروری می باشد که تاج قرار داده شده بر روی پایه ایمپلنت دندان در این روش موقتی بوده و حتما باید با تاج اصلی و دائمی تعویض گردد.

READ
اوردنچر بر پایه ایمپلنت

در چه مواقعی از ایمپلنت دندان فوری استفاده می کنند؟

برای تشخیص این که چه کسانی می توانند در چه مواقعی از ایمپلنت دندان فوری استفاده کنند دریافت مشاوره از پزشک متخصص می تواند بهترین پاسخ را در اختیار شما قرار دهد. اما اگر بخواهیم به طور کلی در رابطه با این موضوع صحبت کنیم می توانیم به موارد زیر اشاره ای داشته باشیم:

1_ افرادی که تعدادی از دندان های خود را از دست داده اند و می خواهند زیبایی دندان های خود را در کوتاه ترین زمان به دست آورند. به خصوص در رابطه با دندان های جلویی استفاده از این مورد بیشتر می باشد.

2_ زمانی که استخوان فک بعد از قرار دادن پایه ایمپلنت تراکم کافی را داشته باشد می توان از ایمپلنت فوری دندان استفاده کرد.

ایمپلنت فوری دندان

3_ در صورتی که هیچ گونه بیماری لثه نداشته باشید و بافت دهان و دندان شما سالم باشد می توانید از این روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده کنید.

4_ افرادی که نمی خواهند از بریج های دندانی و یا دندان های مصنوعی سنتی استفاده کنند نیز می توانند از این روش استفاده کنند.

5_ داشتن سلامتی عمومی و استفاده نکردن از داروهای خاص یکی دیگر از مواردی است که در رابطه با افرادی که تمایل به استفاده از ایمپلنت فوری دندان دارند باید مورد بررسی قرار گیرد.

مزایای ایمپلنت فوری دندان

جایگزینی سریع‌تر دندان به جای دندان از دست رفته می‌تواند مزایای بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد. زیرا در اینصورت در مدت زمان کوتاه‌تری سلامت دهان و دندان خود را بازمی‌یابید. برخی از اصلی‌ترین مزایای ایمپلنت دندان فوری به شرح زیر می‌باشد:

  • در صورتی که دندان از دست رفته شما در خط لبخدتان قرار داشته باشد، ایمپلنت دندان فوری سبب می‌گردد که هر چه سریع‌تر زیبایی لبخند خود را بازگردانید.
  • ایمپلنت‌های فوری جای خالی دندان را در مدت زمانی کوتاه، پر می‌کنند. همین موضوع نیز سبب می‌گردد که دندان‌های دیگر جایگزین دندان از دست رفته نشده و ناهماهنگی میان دندان‌ها ایجاد نگردد.
ایمپلنت فوری دندان
  • از دست دادن دندان می‌تواند موجب از دست رفتن قدرت تکلم و جویدن صحیح غذا باشد. ایمپلنت فوری سبب می‌گردد که فرد در مدت زمانی کوتاه قدرت جوین غذا و تکلم خود را بدست آورد.
  • ایمپلنت‌های دندان دارای مقاومت و طول عمر بسیار بالایی هستند و همین موضوع آن‌ها را از سایر روش‌های درمانی مشابه، برتر خواهد کرد.
  • خالی ماندن جای دندان می‌تواند سبب تحلیل استخوان شود. ایمپلنت فوری از این عارضه جلوگیری می‌کند.
READ
اختلال مکیدن انگشت + عوارض و درمان

طول عمر ایمپلنت دندان

جنس تیتانیومی پایه ایمپلنت در کاشت دندان یک روزه بصورت خنثی در بدن عمل میکند. بنابراین با مراقبت درست و بهداشت مناسب ماندگاری بسیار طولانی دارد. در صورت رعایت و مراقبت اصولی عمر ایمپلنت دندان دائمی است. با استفاده درست از مسواک و نخ دندان و همچنین مراجعه هر ۶ ماه به دندانپزشکی میتوانید به ماندگاری ایمپلنت دندان کمک کنید.

میزان موفقیت ایمپلنت فوری چقدر است؟

میزان موفقیت ایمپلنت در یک جلسه بالا است. این میزان موفقیت برای فک بالا کمتر از فک پایین گزارش می‌شود. علت این تفاوت آن است که تراکم استخوان فک بالا کمتر از فک پایین است. این اتفاق جایگیری بدون حرکت ایمپلنت را مشکل می‌کند.

به دنبال انجام ایمپلنت در یک جلسه از فرد خواسته می‌شود 24 ساعت استراحت کند. در صورت مشاهده هریک از علائم خونریزی غیرطبیعی، درد بیش از حد و غیره بعد از ایمپلنت، حتماً به پزشک خود مراجعه کند. اگرچه ایمپلنت‌ها نسبت به فساد و یا سوراخ شدن، مقاوم هستند، با این‌ وجود افرادی که ایمپلنت انجام داده‌اند باید نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان مقید باشند. به این ترتیب سلامت لثه و استخوان‌ها در کل دهان و همچنین نواحی اطراف ایمپلنت حفظ می‌گردد.

در چه مواردی نمیتوان از درمان کاشت دندان فوری استفاده کرد؟

  • وجود عفونت یا پاتولوژی پری اپیکال
  • وجود بیماری های سیستمی مانند دیابت
  • استفاده از دخانیات
  • دندان قروچه شدید و بیش از حد
  • استفاده از داروهایی که اثرات منفی بر روی بهبود رشد استخوان دارند.

ایمپلنت معمولی با ایمپلنت فوری چه تفاوت‌هایی دارد؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، اصلی‌ترین تفاوت ایمپنت‌های معمولی با ایمپلنت فوری در قرار گرفتن بلافاصله‌ی روکش موقتی روی پایه ایمپلنت است. در نتیجه آن، فرد در مدت زمان کوتاهی زیبایی دندان خود را به صورت موقتی بدست می‌آورد. تا زمانی که روکش دائمی دندان او ساخته شده و روی فیکسچر قرار گیرد.

ایمپلنت فوری دندان

یکی دیگر از تفاوت‌های ایمپلنت معمولی با ایمپلنت فوری دندان در این است که در برخی موارد ایمپلنت‌های فوری دندان به روش‌های دیجیتال انجام می‌پذیرند. بدین ترتیب درد و خونریزی بسیار کمتری را با خود به همراه دارند. البته روش‌های دیجیتالی برای ایمپلنت‌های معمولی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما پاسخ‌دهی آن‌ها در روش‌های فوری بهتر خواهد بود.

READ
فلوراید تراپی دندان کودکان

معمولا ایمپلنت فوری دندان، به دلیل قرار دادن روکش موقت روی پایه ایمپلنت، دارای هزینه‌های بیشتری خواهد بود. اما در عوض درد و التهاب ناشی از روش فوری ایمپلنت دندان کمتر خواهد بود. نتیجتاً بیمار سلامت دهان و دندان خود را سریع‌تر بازخواهد یافت.

سخن پایانی

در روش کاشت ایمپلنت فوری، تاج دندان موقتی تا زمانی که تاج دندان اصلی برای نصب آماده شود، بر روی پایه قرار می‌گیرد. این نوع ایمپلنت زیبایی سریع را به شما می‌بخشد و دیگر در انتظاری طولانی نخواهید بود. شما هم تجربیات خود از این ایمپلنت را برایمان بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/2XGAhV8https://b2n.ir/y44737
https://cutt.ly/rROo2fzyun.ir/ai6af8
https://1ea.ir/pAvJvUJhttp://iwo.ir/x77l6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *