دندانپزشکی کودکاندندانپزشکی نوین

کراودینگ چیست؟ + بررسی دلایل و درمان نامرتبی دندان

برخی از افراد از زمان رشد دندان های دائمی متوجه تراکم بیش از حد و شلوغی دندان خود می شوند. این مشکل روی ظاهر و سلامت آن ها موثر است. کراودینگ یا شلوغی دندان ها می تواند حفظ سلامت دندان ها و سلامت لثه ها را با مشکل رو به رو کند. با شلوغ بودن دندان ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم انجام نمی شود که این اتفاق می تواند به بیماری لثه و خونریزی کردن لثه ها ختم شود. این ها تنها بخشی از عوارض کراودینگ دندان است.شما تا چه حد به ظاهر و سلامت خود اهمیت میدهید؟ تا پایان این مقاله با ما باشید تا این عارضه را بهتر بشناسیم.


فهرست مطاالب


کراودینگ دندان چیست؟

کراودینگ یا شلوغی دندان یک اصطلاع پزشکی است که وضعیت نامرتب دندان ها را نسبت به یکدیگر توصیف می کند. در علم دندان پزشکی تخصصی، از این مشکل تحت عنوان اختلالات بایت یاد می شود. افرادی که با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند، دندان های آن ها ازدحام بیش از حدی دارد و فشار وارده به دندان باعث می شود که حالت نامرتب و کج پیدا کنند.کروادینگ می تواند به صورت ارثی یا اکتسابی باشد.

کراودینگ ارثی :

زمانی که عدم تناسب اندازه دندان ها و فک دلیل ارثی داشته باشد، کراودینگ ارثی گفته می شود.جالب است بدانید که در برخی موارد ممکن است پدر دارای دندان ها بزرگ و فک بزرگ باشد و مادر دارای دندان ها و فک کوچک باشد و هیچ کدام از آن ها نامرتبی در دندان های خود نداشته باشند.

کراودینگ ارثی

ولی کودک آن ها دندان های بزرگ را از پدر و فک کوچک را از مادر به ارث برده باشد و دچار کراودینگ شود. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان را بخوانید.

بیشتر بخوانید
معرفی ۸ برند برتر ایمپلنت دندان

کراودینگ اکتسابی :

در این نوع کراودینگ، بین قوس دندانی و اندازه دندان ها عدم تناسب وجود ندارد بلکه شرایط محیطی قوس دندانی را کوچک می کند.یکی از عواملی که باعث کوچک شدن قوس دندانی می شود کشیدن زود هنگام آخرین دندان شیری کودک می باشد که باعث می شود مولرهای دائمی به سمت جلو حرکت کرده و قوس دندانی کوتاه شود.

کراودینگ

با بیان این موضوع والدین بهتر می توانند اهمیت حفظ دندان های شیری را درک کنند.

مشکلات عمده دندان های نامرتب چیست؟

 •  ایجاد مشکل زیبایی هنگام لبخند 
 • ایجاد اختلال هنگام تکلم یا صحبت کردن 
 • تجمع خرده های غذایی
 •  ایجاد جرم بین دندان ها
 •  انحراف فک در موارد خاص
 •  افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها
 • التهاب لثه
 • احساس درد هنگام جویدن
 •  وجود دندان اضافه در دهان
 •  عدم دسترسی به تعدادی از دهان ها جهت تمیز کزدن و مسواک زدن

چه عواملی در ایجاد کراودینگ دندان موثر است؟

 • فک کوچک: گاها دندان های بیمار بزرگ نیستند و این فک است که بسیار کوچک است و یا رشد کاملی نداشته است
 • دندان های بزرگ: گاهی نیز فک بیمار استاندارد است اما دندان ها بسیار بزرگ هستند. هرچند که عمده علت بروز کرودینگ دندان ها کوچک بودن فک و قوس دندانی است
 • عادات غلط: عادات غلط مثل مکیدن انگشت زبان و ناخن موجب نامرتب شدن دندان ها می شود
 • تغذیه نامناسب: این امر می تواند منجر به عدم رشد کافی فکین شود
 •  وجود دندان اضافه: تعداد دندان برخی افراد از تعداد نرمال بیشتر است بدین ترتیب وجود دندان اضافه می تواند باعث کرودینگ شود

درمان کراودینگ دندان به چه صورت است؟

درمان کراودینگ دندان به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل:

بیشتر بخوانید
ارتودنسی دندان های جلو؛ روش‌ها و هزینه‌ها

سن بیمار، شدت نا مرتبی دندان، زاویه دندان های قدامی، رابطه فک بالا وبایین نسبت به هم، ضخامت لب ها، برجستگی بینی و وضعیت چانه همگی در طرح درمان کراودینگ نقش ایفا می کنند. بعضی موارد بدون کشیدن دندان درمان می شوند اما برای درمان بیشتر موارد بخصوص کراودینگ ارثی باید تعدادی دندان کشده شود.

درمان ارتودنسی برای مشکل کراودینگ

برای درمان این نوع بهم ریختگی های دندانی و کراودینگ ابتدا باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. سپس با تشخیص آن ها ، در صورت لزوم دندان های خلفی یا عقل خود را نزد یک دندانپزشک بکشید. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ارتودنسی نامرئی چیست را بخوانید.

کراودینگ

نکته حائز اهمیت این می باشد که کشیدن دندان های خلفی بدون مشورت با متخصص ارتودنسی در پیشرفت درمان مفید نیست. اگر کشیدن لازم نباشد و به صورت خودکار این کار انجام شود تاثیر مثبتی در درمان نخواهد داشت ، زیرا دندان های شلوغ باید به وسیله یک دستگاه ارتودنسی مناسب جا به جا شوند و دقیقا در جای مناسب قرار بگیرند.

اگر بدون مشورت پزشک فضا برای دندان های شلوغ خالی شود تغییری ایجاد نخواهد شد زیرا دندان ها حرکتی نمی کنند و تنها این عمل توسط متخصص ارتودنسی تعیین می شود که چه تعداد دندان و در چه مکان هایی باید از قوس دندان کشیده شود. در درمان ارتودنسی دندان های شلوغ بین ۲ تا ۴ دندان کشیده می شود. این دندان ها به صورت متقارن در آورده می شوند. اگر یک دندان از قوس بالای دندان راست کشیده شود ، دندان های دیگر از سمت چپ همان قوس دندانی کشیده می شوند.

بیشتر بخوانید
تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان چیست؟ آیا بلیچینگ دندان ضرر دارد؟

درمان کراودینگ با کامپوزیت یا ارتودنسی

هنگامی که بیمار افزون بر دندان های نامنظم و شلوغ از ناهنجاری های فک نیز رنج می برد، کامپوزیت حتی برای بهبود و اصلاح موقت دندان ها نمی تواند تاثیر گذار باشد. به غیر از مورد بیان شده، کامپوزیت باعث ناتوانی در حرکت دندان ها و قرار دادن آن ها در جای مناسب می شود. پس می توان نتیجه گرفت که کامپوزیت نمی تواند انتخاب خوبی برای درمان کردن مشکل کراودینگ باشد.البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ایمپلنت فوری چیست را بخوانید.

سخن پایانی

شما در این مقاله با کراودینگ دندان آشنا شدید. همچنین از روشهای درمان و عوارض آن آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

نامرتبی و شلوغی دندان ها چگونه اندازه گیری می شود؟

متخصص ارتودنسی این ناهنجاری را در مقیاس میلی متر اندازه گیری می کند. اگر دندان ها از یکدیگر فاصله داشته باشند بیمار دچار نامرتبی دندان و دیاستم می باشد. اگر دندان های بیمار بیش از اندازه به هم نزدیک و یا روی هم افتاده باشند بیمار دچار شلوغی دندان ها یا کراوودینگ دندان می باشد.

آیا کشیدن دندان برای ارتودنسی دندان های شلوغ الزامی است؟

اگر فک بیمار فضای کافی برای چیدمان منظم دندان ها را داشته باشد دیگر نیازی به کشیدن دندان نیست. اگر متخصص ارتودنسی تشخیص دهد که بیمار نیاز به کشیدن دندان دارد معمولا دندان های پوسیده و خراب را برای این کار انتخاب می کند و از کشیدن دندان های سالم بیمار خودداری می کند. متخصص ارتودنسی در حد امکان از کشیدن دندان بیمار خودداری می کند. مگر در مواقعی که بیمار دارای دندان اضافی باشد.

بیشتر بخوانید
تروما دندان چیست؟ + تروما دندان چگونه به وجود می‌آید؟ + عکس دندان‌هایی که بیشتر دچار تروما میشوند

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا