بیماری های دندانتکنولوژی دندانپزشکیدندانپزشکی نوین

کراودینگ دندان چیست؟ + معرفی انواع مشکلات کرادینگ دندان

شاید بتوان یکی از شایع‌ترین مشکلات و ناهنجاری‌هایی که امروزه افراد در حوزه‌ی دندان با آن سروکار دارند را کراودینگ دندان‌ها دانست. کراودینگ که در اصل یکی از انواع نامرتبی‌های دندان می‌باشد، در چند مدت اخیر شاهد این بوده‎ ایم که متخصصین و افراد بیشتر از همیشه با آن سر و کار دارند. زمانی که دندان شما در این شرایط قرار می‌گیرد، در اصل به طور ناخواسته به هر جایی خواهد رفته و در دهان شما نیز بسیار رشد می‌کند و با ایجاد نامرتبی و البته اختلال در نظر دهان شما در اصل باعث ایجاد شلوغی بیش از حد خواهد شد. به همین علت است که نام این مشکل در زبان انگلیسی با کلمه‌ کراودینگ با شکل لاتین Crowding شناخته می‌شود.بهترین راه برای درمان این دندان های نامنظم که متراکم تر و نامنظم تر می‌شوند چیست؟ برای درمان این دندان های نامرتب به چه کسی مراجعه کنم و هزینه درمان کراودینگ چقدر است؟


فهرست مطالب


کراودینگ دندان چیست؟

کراودینگ به نامرتبی و در اصطلاح عامیانه به در هم بر هم بودن دندانها گفته میشود.کراودینگ زمانی ایجاد میشود که بین فضای قوس دندانی و فضای مورد نیاز برای رویش دندانها تناسب وجود نداشته باشد.فضای مورد نیاز برای رویش صحیح با محاسبه عرض تک تک دندانها اندازه گیری میشود و فضای موجود با اندازه گیری قوس دندانی.

کراودینگ دندان

اگر فضای مورد نیاز از فضای موجود بیشتر باشد دندانها به ناچار در وضعیت نامرتب رویش مییابند و کراودینگ ایجاد میشود.

بیشتر بخوانید
بریج دندان، روشی برای زیبایی لبخند شما

معرفی انواع کرادینگ دندان

همانطور که می‌دانید مشکل یا ناهنجاری کراودینگ بسیار حساس و حائز اهمیت است و لذا توانسته بین افراد مخصوصا متخصص ارتودنسی نیز بسیار آشنا باشد. این مشکل در دو دسته‌ی اصلی تقسیم بندی شده است که هر کدام دارای خصوصیات منحصر به فردی هستند که باعث شده است از یکدیگر متفاوت باشند. در این بخش از مطلب ما به ذکر و توضیح این دو دسته می‌پردازیم:

کراودینگ اکتسابی

مشکل اول کراودینگ اکتسابی می‌باشد که به احتمال زیاد نام آن را شنیده ‎اید. در کراودینگ اکتسابی شاهد این هستیم که بین قوس دندانی و اندازه دندان‌ها عدم تناسب بخصوصی وجود ندارد ولی شرایط محیطی باعث می‌شود قوس دندانی کوچک شود. شاید بتوان یکی از اصلی‌ترین عواملی که باعث کوچک شدن قوس دندانی می‌شود را کشیدن دندان شیری کودک دانست.

کراودینگ دندان

البته قابل توجه است که این مورد به خودی خود مشکلی نخواهد داشت اما اگر آن را به صورت زود هنگام انجام دهید و آخرین دندان شیری کودک کشیده شود باعث می‌شود مولرهای دائمی به سمت جلو حرکت کرده و در نتیجه شاهد به وجود آمدن قوس دندانی خواهیم بود.

کراودینگ ارثی

مورد دوم کراودینگ ارثی می‌باشد که در اصل به علت وجود عدم تناسب در اندازه‌ دندان‌ها و یا مشکلات ارثی فک رخ می‌دهد. قابل توجه است که در برخی از موارد شاهد این مورد بوده‌ایم که به علت نبود تناسب بین دندان‌های پدر و مادر این مشکلات به وجود آمده است.

در اصل می‌توان گفت که برای مثال پدر دارای دندان‌های بزرگ و فک بزرگ می‌باشد در حالی که مادر دارای دندان‌ها و فک کوچکی است و لذا کودک در این مورد کراودینگ را به ارث می‌برد. البته قابل توجه است که هیچ کدام یک از پدر و مادر مشکلات کراودینگ نداشته‌اند.

بیشتر بخوانید
اصلاح طرح لبخند و آنچه باید بدانید

مهم ترین دلایل بروز اختلال نامرتبی دندان چیست؟

در حالت طبیعی به صورت ژنیتیکی یا اکتسابی این اختلال با توجه به عوامل و شرایطی به وجود می‌آیند که برخی از آن‌ها عبارت اند از:

 1. قوس دندان از اندازه کوچکی برخوردار باشد
 2. دندان ها دارای عرض زیادی باشند
 3. پیش آمدن اختلالات تکامل در هنگام رشد
 4. عادت های نامناسب مانند مکیدن دست و جویدن ناخن
 5. تغذیه نامناسب به طوری که از ارزش غذایی پایینی برخوردار باشد این مشکل باعث جلوگیری از رشد فک می‌شوند
 6. وجود دندان‌های اضافی که برخی از افراد مادرزادی تعداد دندان های آن‌ها بیشتر از حد معمول است و دراز مدت این مورد باعث ایجاد اختلال در رشد دندان ها می‌شود

برخی از مشکلات رایج کراودینگ دندان ها

در این چنین مواقعی با بروز این مشکل اکثر خانواده ها و فرد بیمار دچار دلهره و نگرانی هایی می‌شوند که کاملا بجا است، این مشکل باعث ایجاد مشکلات اجتماعی و عاطفی و موارد غیره زیادی می‌شود که در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها می‌پردازیم؛

 • از بین بردن لبخند زیبا و دلربا
 • باعث ایجاد اختلال هنگام صحبت کردن
 • باعث ایجاد مشکلات میکروبی و تجمع مواد غذایی در دندان ها و در نهایت تولید باکتری
 • ایجاد جرم بین دندان ها باعث تغییر رنگ در دندان می‌شوند
 • ایجاد انحراف فک در برخی از بیماران
 • یکی از علت های افزایش پوسیدگی دندان ها
 • ایجاد درد در دهان و لثه ها هنگان جویدن
 • جلوگیری از تمیز کردن کل دهان و دندان ها

راه‌های درمان کراودینگ دندان چیست؟

اگر شما دچار کرادینگ دندان اکتسابی یا ارثی هستید بهتر از هر چه سریع تر به کلینیک یا متخصص دندانپزشک مراجعه نمایید. البته باید به این نکته توجه کنید اگر در سنین کودکی متوجه شدید که کودک شما دچار این عارضه و ناهنجاری می باشد باید به کلینیک یا متخصص دندانپزشک کودک مراجعه نمایید. درمان کرادینگ دندان ها معمولاً به روش های کشیدن دندان ،ارتودنسی یا جراحی فک انجام می‌شود.

بیشتر بخوانید
پری کرونیت چیست؟ + چه عواملی باعث پریکورونیت می شود؟

۱- ارتودنسی

اگر شما بخواهید از روش ارتودنسی برای از بین بردن کرادینگ دندان های خود استفاده نمایید، باید به متخصص ارتودنس کار مراجعه نمایید. متخصص ابتدا با بررسی نمودن دندان های شما اگر نیاز باشد برخی از دندان های شما را می کشد. و پس از آن متخصص اقدام به ارتودنسی کردن دندان های شما می پردازد.

کراودینگ دندان

ارتودنسی دندان ها باید بین ۶ الی ۱ سال بر روی دندان های شما باقی بماند. هنگامی که ارتودنسی دندان ها برای شما انجام شد نباید از غذاهای سفت چسبنده یا خوراکی هایی مانند: سیب, خیار, هویج استفاده نمایید.

۲- کشید دندان

در برخی موارد با کشیدن یک الی دو دندان شما این ناهنجاری و شلوغیه دندان ها از بین می رود و با مرور زمان دندان به جای اصلی خود باز می گردد. البته اگر بخواهید دندان عقل خود را بکشید حتماً باید به یک متخصص با مهارت مراجعه نمایید.

۳- جراحی فک

در صورتی که از روش کشیدن دندان یا ارتودنسی دندان ها نمی توان ناهنجاری کرادینگ دندان ها را از بین برد شما به ناچار مجبور هستید از جراحی فک استفاده نمایید. جراحی فک عمل زیبایی محسوب می شود و هزینه درمانی آن را بیمه قبول نخواهد کرد. جراحی فک نیاز به یک ارتودنسی قبل و بعد از جراحی خواهد داشت حدوداً دوره نقاهت پس از جراحی بین ۳ الی ۴ ماه می باشد.

آیا کشیدن دندان در درمان شلوغی دندان  الزامی است؟

خیر الزاما در تمام درمان های ارتودنسی این دسته از بیماران نیازی به کشیدن دندان نیست. در برخی از بیماران پزشک تشخیص می دهد که دندانی از بیمار نکشد. متخصص ارتودنسی با گذاشتن پیچی در فکین آنها را باز می کند و به اصطلاح قوس دندانی را افزایش می دهد. بدین ترتیب فضای کافی برای همه دندان ها در اختیار خواهد داشت. در ادامه با یک دستگاه مناسب ارتودنسی دندان های شلوغ را ردیف و مرتب می کند.

بیشتر بخوانید
اباتمنت دندان چیست + مزایا و معایب آن

سخن پایانی

شما در این مقاله با کراودینگ دندان آشنا شدید. همچنین از انواع مشکلات کرادینگ دندان آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مظرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

مهمترین دلایل اتفاق افتادن کراودینگ چیست؟

اندازه کوچک قوس دندانی، عرض زیاد دندان ها و اختلال های تکاملی هنگام رویش دندان ها اشاره کرد.

درمان کراودینگ به چه عواملی بستگی دارد؟

درمان کراودینگ به عوامل متعددی بستگی دارد. از جمله این عوامل:
سن بیمار
شدت نا مرتبی دندان
زاویه دندان های قدامی
رابطه فک بالا وبایین نسبت به هم
ضخامت لب ها
برجستگی بینی
وضعیت چانه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا