سیر تا پیاز فرآیند درمان ارتودنسی

هر کسی که دندان های ناصافی داشته باشد یا مشکلی متوجه تراز فک هایش باشد نیازمند درمان ارتودنسی خواهد بود. اگر می‌خواهید اقدام به ارتودنسی دندان‌های خود کنید، ممکن است کمی برایتان گنگ یا حتی ترسناک باشد. به همین جهت بهتر است پیش از اقدام، تمام مراحل آن را مطالعه کنید تا با دید بازتری وارد میدان شوید. تا کنون از فرآیند ارتودنسی چه می‌دانستید؟ در این مقاله همراه ما باشید تا گام‌های انجام ارتودنسی دندان را با هم بررسی کنیم.

افرادی که نیازمند درمان‌های ارتودنسی دندان

به طور کلی و همانطور که در بخش بالا ذکر شد، هر مشکلی که در خصوص موقعیت دندان ها یا فک ها پیش بیاید به نوعی با این رشته در ارتباط خواهد بود. به عنوان مثال اگر شما یا فرزندتان با یکی از موارد زیر روبرو هستید نیاز به آغاز درمان ارتودنسی دندان دارید:

  • کج بودن دندان ها
  • وجود فاصله بین دندان ها
  • جلو یا عقب بودن یکی از فک ها
  • وجود فاصله بین دندان‌های فک بالا و پایین در جلو حین بسته بودن دهان
  • کوتاه بودن دندان
  • ازدحام و شلوغی دندان ها
  • کوچک بودن فک

مراحل ارتودنسی

منظم کردن دندان ها و تراز شدن فکین به کمک ارتودنسی از آنچه که شما تصور می کنید آسان تر است. برای اینکار شما می‌بایست ابتدا یک ارتودنتیست پیدا کنید و سپس تمام پروسه درمان را به او بسپارید. این متخصص طی مراحل زیر به شما کمک می کند که صاحب دندان هایی مرتب و لبخندی زیباتر شوید:

ویزیت، معاینه و مشاوره تخصصی

شما اول باید به مطب یک ارتودنتیست مراجعه کنید. چنین مراجعه ای معمولا با یک معاینه فیزیکی دقیق، مشاهده وضعیت صورت، دندان ها و فک به همراه گرفتن تصاویر اشعه ایکس و گرافی های دیگر از دندان های شما است.

ویزیت و بررسی اولیه برای ارتودنسی

در این جلسه مشخص می شود که شما دقیقا چه مشکلی دارید، شدت آن چقدر است و چطور به رفع مشکل اقدام می شود.

READ
زیبایی صورت و انواع جراحی های مربوط به آن

مشخص شدن نوع ارتودنسی درمانی شما

در طی همان ویزیت اول، پس از مشخص شدن نوع و شدت مشکل شما، درباره بهترین روش یا طرح درمان نیز صحبت می شود. به عبارتی متخصص ارتودنسی دندان بر اساس اطلاعاتی که از معاینه شما به دست آورده مشخص می کند کدام روش ارتودنسی دندان به چه شکل برای درمانتان مناسب تر است. به مجموع این موارد طرح درمان گفته می شود.

نصب دستگاه های ارتودنسی و براکت‌ها

این مرحله از سلسله مراحل ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک دندان، برای همه افراد تحت درمان طولانی ترین مرحله است. زیرا روند نصب بریس ارتودنسی کمی زمانبر است. پس نیازمند دقت، توجه و مهارت بالایی است که در مجموع باعث می شود این جلسه از هر جلسه ای طولانی تر شود.

نصب دستگاه های ارتودنسی

در این جلسه سطح دندان ها تمیز می شود. به دندانهایتان براکت ارتودنسی متصل می شود. سپس از بین این براکت ها سیم ارتودنسی رد خواهد شد. که در مرحله بعد به آن پرداخته شده است.

رد کردن سیم از بین براکت‌ها

پس از نصب براکت‌ها، وقت آن است که سیم را داخل براکت ها وارد کنند. متخصص ارتودنسی  سیم‌هایی نیم دایره مانندی را برای متصل کردن براکت ها به هم انتخاب میکند. اندازه سیم را مشخص کرده و در صورت نیاز آن را خم کرده یا میبرد. بعد از اینکه سیم ها از میان براکت ها عبور داده شد، فشاری که باید این سیم ها به دندان ها وارد کنند توسط متخصص ارتودنسی تنظیم می‌شود.

مرحله‌ی مهم توصیه‌های بهداشتی و مراقبتی

بعد از اینکه بریس ارتودنسی به صورت کامل روی دندان های شما نصب و تنظیم شد وارد سایر مراحل ارتودسی دندان خواهیم شد. اکنون نوبت این است که متخصص با شما درباره عملکرد بریس ها و زندگی بعد از نصب آن ها صحبت کند. او به شما نحوه صحیح مدیریت درد، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن با بریس را آموزش خواهد داد.

مرحله بحث و تبادل نظر در مورد مراقبت از دهان و دندان

احتمالا خودش محصولاتی که میتواند در طول درمان برای شما مفید باشد را معرفی خواهد کرد. که شما باید آن ها را بخرید و استفاده کنید.

READ
توسعه فناوری ساخت چسب دندانی

مراجعات مکرر برای معاینه و بررسی روند درمان

یکی از مراحل ثابت ارتودنسی دندان، مراجعات یا ویزیت های دوره است. در این ویزیت ها شما مطابق قرار تنظیم شده به مطب ارتودنتیست خود مراجعه می کنید و او دستگاه های شما را تنظیم می کند. همچین به طور کامل شما را معاینه می کند و از درست پیش رفتن روند درمان اطمینان حاصل می کند. ممکن است در ماه یکبار و یا حتی هر دو هفته 1 بار نیاز باشد به صورت حضوری به مطب متخصص خود مراجعه کنید.

اتمام درمان ارتودنسی دندان و درآوردن براکت‌ها

پس از آنکه طول دوره درمان شما به اتمام رسید و دندان هایتان کاملا مرتب شد سرانجام شما یک جلسه به مطب متخصص ارتودنسی خود می روید تا دستگاه های متصل شده به دندان های شما برداشته شود.

اتمام درمان ارتودنسی دندان

این جلسه کوتاه خواهد بود و شما در نهایت نتیجه درمان را مشاهده خواهید کرد. متخصص مطابق روال جلسات دوره ای در این جلسه نیز شما را برای آخرین بار معاینه می کند. همچنین هرآنچه برای بعد از ارتودنسی دندان لازم است بدانید را به شما آموزش خواهد داد.

مراحل بعد از درمان ارتودنسی دندان و تجویز ریتینر

پس از اتمام درمان، به جهت اینکه احتمال بازگشت ارتودنسی وجود دارد و ممکن است به مرور زمان دندان ها دوباره در موقعیت نادرست قرار بگیرند، شما باید از نگهدارنده یا ریتینر استفاده کنید. این وسیله می تواند نتایج درمان را تثبیت کند و مانع از برهم خوردن نتایج شود.

سخن پایانی

در این محتوا از مراحل درمان ارتودنسی گفتیم. به خاطر داشته باشید مراحل گفته شده بصورت کلی بودند. ممکن است ارتودنتیست شما بنا به شرایط شما و نوع ارتودنسی‌ انتخاب شده، مراحل بیشتری را طی کند. اگر هنوز هم برای اقدام به ارتودنسی تعلل دارید، باید دانید که دندان ها و فک اگر در هر موقعیتی به جز حالت طبیعی خود باشند مشکلات متعددی گریبان ما را خواهد گرفت. پس هر چه زودتر برای درمان اقدام کنید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

READ
اندازه‌گیری ضخامت استخوان کورتیکال باکال ناحیه دندان‌های پرمولر فک بالا با استفاده از تکنیک توموگرافی کامپیوتری اشعه مخروطی

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3ke1uqphttps://b2n.ir/j47524
https://cutt.ly/KTw8P12http://iwo.ir/vg73n
https://1ea.ir/Lweeqhttps://rb.gy/bc6xty

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *