لطفا یک منو را به مکان منوی اصلی زیر اختصاص دهیدمنو

بیماری های دندان

هزینه درمان ریشه دندان در سال ۱۴۰۱ چقدر است؟

متخصص درمان ریشه

امروزه رواج ایمپلنت‌های دندانی، رغبت دندان‌پزشکان به حفظ دندان‌های با درمان پیچیده و دشوار را کمتر از گذشته کرده است. در بسیاری از موارد همین نگرش البته نگاه درستی است و باعث می‌شود که در بلندمدت بیماران درمان‌های مطمئن‌تر و باکیفیت‌تری را با درمان ایمپلنت داشته؛ اما قضیه این است که اندودنتیست‌ها یکی از بهترین و صاحب‌نظرترین مراجع برای سؤال در مورد امکان نگهداری یا کشیدن یک‌دندان هستند. چراکه با درمان‌های تخصصی می‌توانند سخت‌ترین موارد درمان ریشه را انجام دهند و دندان‌ها را از کشیده شدن نجات دهند. بنابراین دندان‌پزشکان تقریباً مهم‌ترین متخصصان دندان‌پزشک ناجی دندان‌ها از خطر کشیده شدن هستند. آیا شما بهترین متخصصین درمان ریشه را می‌شناسید؟ برای دسترسی آسان به لیست برترین های متخصص درمان ریشه، لینک رنگی را دنبال کنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا به هزینه‌های درمان ریشه دندان و مواردی مهم در حوالی این درمان بپردازیم.


درمان ریشه‌ی دندان و نحوه انجام آن

در داخل کانال‌های ریشه دندان هرکدام از دندان‌های ما بافت نرمی وجود دارد که اعصاب و عروق اصلی دندان در این بافت قرار گرفته‌اند. اگر این بافت که پالپ نامیده می‌شود دچار آسیب یا عفونت شود، دندانپزشک به شما استفاده از درمان ریشه را توصیه می‌کند. درواقع زمانی که یکی از دندان‌های شما دچار پوسیدگی یا عفونت شدید شده است، چاره‌ای به‌جز درمان ریشه وجود ندارد. در این روش دندانپزشک بافت آسیب‌دیده را خارج کرده، کانال‌های ریشه دندان را تمیز می‌کند و سپس حفره ایجادشده را با استفاده از مواد مخصوص پر می‌کند.

درمان ریشه دندان

پالپ مجموعه ای از رگهای خونی و اعصاب است که به ساخت دندان اطراف کمک میکند. عفونت پالپ می تواند در اثر آسیب دیدگی، پوسیدگی عمیق، ترک و … ایجاد شود. علائم عفونت را میتوان به صورت تخریب واضح دندان، تورم صورت، تغییر ناگهانی حساسیت به دما یا درد و تورم در دندان و لثه تشخیص داد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، دندانپزشک متخصص ممکن است برای از بین بردن پالپ بیمار درمان ریشه را توصیه کند. این پالپ آسیب دیده برداشته شده و سیستم کانال ریشه کاملا تمیز، ضد عفونی و مهر و موم می‌شود.

یکی از نشانه‌های عفونت دندان می‌تواند بوی بد دهان باشد. اگر دچار هالیتوزیس هستید؛ لینک رنگی را دنبال کنید.

روش جراحی و درمان ریشه دندان همراه با دوز مؤثر بی حسی موضعی است و بسته به نوع درمان مورد نیاز، ممکن است در یک یا چند بار ویزیت انجام شود. موفقیت در این نوع درمان در حدود ۹۰٪ موارد اتفاق می افتد. اگر دندان شما قابل درمان با درمان ریشه دندان  نیست یا احتمال موفقیت آن مطلوب است، در زمان مشاوره یا هنگامی که عارضه ای در حین یا بعد از درمان آشکار میشود، به شما اطلاع داده میشود. اگر می‌خواهید درباره درمان تحلیل ریشه دندان و دلایل آن بیشتر بخوانید؛ بر روی لینک کلیک کنید.

درمان ریشه در چه مواردی الزامی‌ست؟

درصورتیکه دندان شما به یکی از علت‌های زیر دچار آسیب و خرابی شد، حتما به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید و از تخصص ایشان برای درمان دندان‌هایتان استفاده کنید. موضوعی که درباره دندان‌ها مهم است رسیدگی به موقع توسط متخصص می‌باشد که زودتر از پیشرفت بیماری جلوگیری شود. عدم توجه به هر یک از موارد زیر ممکن است آسیب‌های فراوانی به دندان و ریشه شما برساند.

 • پوسیدگی شدید دندان
 • شکستگی دندان اگر خط ترک از عصب دندان گذشته باشد
 • وارد شدن ضربه به دندان که باعث التهاب در قسمت انتهایی و ریشه دندان شده باشد
 • خراب شدن زیاد تاج دندان
درمان ریشه دندان

علت عفونت دندان

 • پرکردگی های عمیق و زیاد دندان
 • بیماری و عفونت لثه شدید
 • پرکردگی های سست در دندان
 • سایش دندان ها
 • تروما و ورود ضربه فیزیکی به دندان

بیماری‌هایی که حتما باید اندودنتیست درمان نماید

برخی درمان‌ها پیچیده هستند و در دورهٔ آموزش عمومی دندان‌پزشکان برای آن‌ها آموزش کافی ندیده‌اند. مثلاً درمان ریشه دندان‌های ضربه دیده و درمان دندان‌هایی که قبلاً عصب‌کشی شده‌اند و دوباره به دلیل در و عفونت نیاز به درمان مجدد ریشه دارند، جز مواردی هستند که حتماً بهتر است توسط اندودنتیست انجام شود. درمان‌های جراحی ریشه هم توسط اندودنتیست‌ها می‌تواند ارائه بشود. برخلاف دندان‌پزشکان عمومی، اندودنتیست‌ها برای این موارد آموزش‌های تخصصی را گذرانده‌اند و قاعدتاً مهارت لازم را کسب کرده‌اند. با این توضیحات توجه داشته‌باشید که هر قدر هم که به دندان‌پزشکان اعتماد داشته‌باشید، برخی کارها را ممکن است دندان پزشکتان برای شما انجام ندهد و شما را به یک متخصص ارجاع بدهد. در این موارد بالطبع اصرار شما برای انجام درمان توسط دندان‌پزشک خودتان نتیجهٔ مطلوبی نخواهد داشت.

هزینه درمان ریشه دندان در سال ۱۴۰۱

هزینه و قیمت درمان ریشه دندان تا حد زیادی به نوع دندان و محل قرارگیری آن در دهان، تعداد کانال و پیچیدگی درمان بستگی دارد. در دندانهای تک کاناله قدامی هزینه‌های درمان بسیار کمتر خواهد شد. اما هرچه دندان خلفی‌تر و درمان پیچیده‌تر باشد، باید هزینه بیشتری را به درمان اختصاص دهید؛ چراکه طول مدت درمان بیشتر بوده و نیاز به استفاده از تکنیکهای درمانی تخصصی‌تر وجود دارد.

درمان ریشه دندان

اگر جراحی و درمان ریشه توسط دندانپزشک عمومی انجام شود، هزینه‌های شما کمتر از زمانی خواهد شد که به یک متخصص درمان ریشه مراجعه می‌کنید. البته همه موارد درمان ریشه توسط دندانپزشک عمومی قابل‌ درمان نیست و شما باید برای موارد پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر به متخصص مراجعه کنید.

درمان ریشه عمومی (بدون ترمیم)قیمت به ريال
پالپوتومی اورژانس (دندان دائمی)۸/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه یک کانال۱۵/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه دو کانال۱۷/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه سه کانال۲۱/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه چهار کانال۲۵/۰۰۰/۰۰۰

درمان ریشه تخصصی (بدون ترمیم)قیمت به ريال
درمان ریشه یک کانال۱۸/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه دو کانال۲۲/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه سه کانال۳۰/۰۰۰/۰۰۰
درمان ریشه چهار کانال۳۵/۰۰۰/۰۰۰
Mtaplag6/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه تخصصی (بدون ترمیم)قیمت به ريال
درمان مجدد ریشه یک کانال۲۳/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه دو کانال۲۵/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه سه کانال۳۵/۰۰۰/۰۰۰
درمان مجدد ریشه چهار کانال۴۵/۰۰۰/۰۰۰
خارج کردن پست داخل کانال۸/۰۰۰/۰۰۰
تراش از روی کراون یا خارج کردن کراون۶/۰۰۰/۰۰۰
کاربرد داروی داخل کانال(هیدروکسید کلسیم)۵/۰۰۰/۰۰۰

مراقبت از دندان پس از روت کانال

نگهداری از دندانی که ریشه آن درمان شده است، از شیوه درمان آن مهم‌تر است. چراکه در صورت نگهداری نادرست ممکن است بافت‌های دندان آسیب‌دیده مجددا دچار عفونت شوند. پس از خارج شدن از مطب متخصص درمان ریشه حتما این موارد را رعایت کنید و از توجه به این نکات غفلت نکنید تا روند کامل درمان و بهبودی شما صورت گیرد.

 • داروهای تجویزشده توسط پزشک/ متخصص دندان را به‌موقع مصرف کنید.
 • حتی‌الامکان تا قبل از انجام ترمیم نهایی دندان از خوردن غذاهای سفت خودداری کنید.
 • در صورت وجود درد از مسکن‌های تجویزشده توسط پزشک خود استفاده کنید.
 • درصورتی‌که علائمی نظیر آبسه، بی‌حالی، تب، درد شدید و طولانی و مشکل در بلع را مشاهده کردید، حتما با پزشک خود مشورت کرده و سرخود دارویی مصرف نکنید.
 • مسواک زدن پس از درمان ریشه مشکلی نداشته و لازم نیز هست. تنها باید تا زمان خارج کردن پانسمان از نخ دندان کشیدن خودداری کنید.
مراقبت از دندان پر شده

پس از تکمیل فرایند درمان ریشه دندان برای حفظ نتایج و جلوگیری از بروز درد یا عفونت مجدد در دندان باید به‌خوبی از دندان خود مراقبت کنید. مثل همیشه باید دندان‌ها را به‌صورت روزانه مسواک کرده و از نخ دندان استفاده کنید. در این زمان دیگر نیازی به مصرف داروی خاصی وجود نداشته و تنها برای بررسی وضعیت دندان‌ها به متخصص مراجعه کنید.

سخن پایانی

در این محتوا درباره درمان ریشه دندان و هزینه‌های ان در سال ۱۴۰۱ خواندیم. توجه کنید که بعد از درمان ریشه دندان ممکن است تا چند روز بیمار احساس درد در قسمت دندانی که عصب کشی شده است، داشته باشد. این امر طبیعی است زیرا عصب و عروق از کانال ریشه دندان قطع شده و موجب التهاب و  زخم مختصری در اطراف آن و استخوان شده است. برای برطرف شدن درد می­توان با تجویز دندانپزشک معالج، مسکن های رایج مانند ژلوفن و ایبوپروفن مصرف کرد. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید