بیماری های دندانتکنولوژی دندانپزشکی

لمینت دندان برای افراد سیگاری چقدر موثر است؟

لمینت یکی از روش‌ها و خدمات دندانپزشکی برای رفع زردی و لک دندان‌ها به‌خصوص افراد سیگاری است. معمولا لمینت دندان برای افراد سیگاری با مشکلات و محدودیت‌هایی مواجه است و ماندگاری کمتری نسبت به لمینت سرامیکی در افراد غیرسیگاری دارد. به‌علاوه اینکه پروسه درمان هم برای افرادی که دخانیات مصرف می‌کنند طولانی‌تر خواهد بود، چراکه معمولا پوسیدگی و آسیب‌دیدگی دندانی در این افراد بیشتر است. در این مطلب به لمینت دندان برای افراد سیگاری می‌پردازیم. برای بهره بردن از بهترین خدمات دندانپزشکی ضرورت دارد که به دنبال پزشکان متخصص و باتجربه باشید.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

لمینت دندان برای افراد سیگاری غیرممکن نیست اما بیشتر از حالت معمول طول می‌کشد، چراکه در اکثر موارد افراد سیگاری دچار پوسیدگی بیشتری هستند. برای همین باید قبل از نصب لمینت دندان، ابتدا پوسیدگی‌ها و آسیب‌های دندانی درمان شوند. این یعنی هزینه درمان و نصب لمینت برای این دسته افراد هم بالاتر می‌رود. به‌علاوه اینکه ماندگاری و طول عمر لمینت دندان در افراد سیگاری کمتر است، چراکه سیگار باعث زردی و لک‌شدن لمینت‌ها می‌شود.

لمینت دندان برای افراد سیگاری

افراد سیگاری می‌توانند از گزینه لمینت متحرک هم کمک بگیرند. لمینت متحرک یا اسنپ اسمایل نوعی کامپوزیت متحرک با قیمت مناسب و فوری است که می‌تواند مشکل افراد سیگاری را برطرف کند. البته برای نصب لمینت متحرک هم حتما باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. 

آیا امکان لمینت دندان برای افراد سیگاری وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بله لمینت برای افراد سیگاری قابل انجام است ولی پروسه آن طولانی تر می باشد چرا که این افراد دارای مشکلات و پوسیدگی های بیشتری بر روی دندان های خود هستند که قبل از لمینت ابتدا باید این مشکلات برطرف شود. باید به این نکته اشاره کرد که طول عمر لمینت در افراد سیگاری در صورتی که بعد از این روش سیگار را ترک نکنند کم تر می باشد، چرا که موجب زردی و کدری دندان ها خواهد شد.

در نتیجه افراد سیگاری هم می‌توانند از این خدمات دندانپزشکی استفاده کنند اما بهتر است به‌جای لمینت کامپوزیتی از لمینت سرامیکی استفاده کنند، چرا که این نوع پوشش‌های سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی مقاومت بیشتری در مقابل رنگ‌پذیری دارند. درباره اختلال مکیدن انگشت چه می دانید؟

بیشتر بخوانید
مهمترین برندهای کامپوزیت دندان

کدام نوع لمینت برای افراد سیگاری مناسب است؟

آماری تجربی از بیماران نشان میدهد که حدود ۷۰ درصد از بیماران که سیگاری هستند یا مصرف قلیان زیادی دارند از کامپوزیت دندان هایشان در آینده ای نه چندان دور ناراضی می شوند. به عبارتی کامپوزیت برای بیماران اهل دخانیات حدود ۴ تا ۵ سال ماندگاری دارد در صورتی که برای سایرین حدود ۸ سال عمر کامپوزیت است در صورت رعایت بهداشت.

بهتر است این بیماران لمینت دندان انجام دهند. برعکس کامپوزیت که از پلیمر است و رنگ پذیر است، لمینت دندان از جنس سرامیک است و رنگ پذیر نیست و میتواند طی ۱۵ سال عمر تقریبی خود رنگ ثابت و زیبایی را به شما ارائه دهد.

علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت

عوامل و علل مختلفی برای ممنوعیت سیگار بعد از لمینت مطرح می‌شوند که در ادامه هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم. در این افراد عوارض لمینت دندان افزایش پیدا می‌کند.

۱. تغییر رنگ لمینت دندان

مهم‌ترین علت ممنوع شدن سیگار بعد از لمینت، وجود رنگدانه‌های قهوه‌ای برگ تنباکو در سیگار است که باعث زردی و تیرگی پوشش دندان می‌شود. نیکوتین سیگار و رنگدانه‌های مشروبات الکلی و شراب قرمز هم در زردشدن لمینت دندان بی‌تاثیر نیستند.

۲. احتمال پوسیدن دندان

پوسیدگی دندان بعد از لمینت یکی از خطراتی است که همیشه بعد از لمینت‌کردن باید درنظر بگیرید. پوسیدگی دندان و لمینت دندان با هم ارتباط دارند. در صورت پوسیدگی باید لمینت را خارج کنید و دندان‌های خراب را درمان کنید. برداشتن روکش و نصب دوباره آن هم فرایند پردردسری است که زمان‌بر و هزینه‌بر است. مصرف سیگار بعد از لمینت دندان باعث تجمع جرم و پلاک روی دندان شده و باکتری‌ها راحت‌تر رشد می‌کنند. درنتیجه احتمال پوسیدگی دندان بیشتر می‌شود.

۳. تحلیل لثه

سیگار کشیدن باعث تحلیل لثه می‌شود و لثه آسیب‌دیده نمی‌تواند لمینت‌ها را درست نگه دارد و فرد دچار بیماری‌های لثه می‌شود. تحلیل لثه از دلایل افتادن لمینت دندان است.

بیشتر بخوانید
نحوه انتخاب بهترین مواد دندانپزشکی برای ترمیم دندان

۴. عفونت

استعمال سیگار بعد از لمینت ریسک عفونت را بالا می‌برد. پلاک و جرمی که به‌خاطر مصرف سیگار در اطراف دندان ایجاد می‌شود محیط مناسبی برای رشد میکروب و عفونت خواهد بود. اگر عفونت زیر لمینت زیاد شود و درمان انجام نگیرد، عفونت وارد خون شده و عوارض جدی به‌دنبال خواهد داشت.

تاثیر سیگار روی لمینت چگونه است؟

دود سیگار رسوب تیره‌ رنگی ایجاد می‌کند که روی کامپوزیت، لمینت یا مینای دندان می‌نشیند و باعث تغییر رنگ و زردی آن‌ها می‌شود. نیکوتینی که در سیگار هست به‌صورت بالقوه بی‌رنگ است، اما وقتی در معرض هوا قرار بگیرد زرد می‌شود. نتیجه این تغییر هم زردی لمینت دندان خواهد بود.

تاثیر قلیان روی لمینت چگونه است؟

قلیان هم مانند سیگار دخانیاتی است که تاثیر منفی روی لمینت و کامپوزیت می‌گذارد. اگر لمینت کرده‌اید مصرف قلیان باعث زردی و تغییر رنگ لمینت دندانتان می‌شود.

برای جلوگیری از تاثیر سیگار روی لمینت باید به کدام دکتر مراجعه کنیم؟

برای اطلاع از تاثیرات سیگار کشیدن روی لمینت دندان باید با دندانپزشک مشورت کنید. درباره ایمپلنت فوری  بیشتر مطالعه کنید.

روش انجام لمینت دندان برای افراد سیگاری چگونه است؟

اجرای لمینت برای افراد سیگاری را می توانیم یکی از محدودیت های لمینت در نظر بگیریم. البته که این محدودیت به معنای ممنوعیت نیست. یعنی افراد سیگاری هم می توانند مانند افراد عادی، طرح درمان لمینت را برای دندان های خود انجام دهند اما با توجه به این که این افراد، معمولا کشیدن دخانیاتی مانند سیگار را ترک نمی کنند و خیلی سخت این اتفاق برایشان می افتد، مدت زمان ماندگاری لمینت برای افراد سیگاری، بسیار کمتر از افراد عادی خواهد بود. این به این معناست که تمام هزینه ها مدت زمان صرف شده برای اجرای لمینت، خیلی زود از بین خواهد رفت.

خودتان هم می دانید که اجرای لمینت برای افراد سیگاری، مدت زمان بیشتری هم طول می کشد و دلیل این موضوع این است که دندان های افراد سیگاری به نسبت دندان های افراد عادی، معمولا پوسیده تر و آسیب دیده تر هستند. و قبل از انجام لمینت نیاز است که تمام این پوسیدگی ها و آسیب ها از بین برود تا کاشت لمینت به درستی انجام شود. البته که در کنار طولانی شدن طرح درمان برای کاشت لمینت و از بین بردن پوسیدگی ها و خرابی ها، باید در نظر بگیریم که هزینه لمینت برای افراد سیگاری نیز به نسبت شرایط افرادی عادی، بیشتر خواهد شد. اما حالا بیایید تصور کنیم که تمامی مراحل ابتدایی برای کاشت لمینت، انجام شده و دندان ها و کل فک، آماده برای اجرای درمان لمینت هستند.

بیشتر بخوانید
کاربردهای لیزر در دنیای دندانپزشکی

روش کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان

اولین توصیه این است که سیگار و قلیان را بعد از نصب لمینت دندان کنار بگذارید. اما اگر همچنان اصرار بر مصرف دخانیات دارید می‌توانید از روش‌های مختلفی برای کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان می‌توان استفاده کرد تا نکات مراقبت بعد از لمینت دندان رعایت شود.

۱. انتخاب خمیر دندان مناسب

بهترین نوع خمیردندان برای لمینت و کامپوزیت دندان، خمیردندان‌های ژله‌ای است که مواد سفیدکننده یا ساینده ندارند.

۲. مسواک مناسب

یکی از روش‌های کاهش تاثیر سیگار روی لمینت خرید بهترین نوع مسواک است. مسواک شما باید نرم باشد تا فشاری به دندان‌ها نرسد و درعین حال لک و زردی ناشی از مصرف سیگار و قلیان روی دندان‌ها را برطرف کند. مسواک و خمیردندان مناسب تاثیر به‌سزایی در کاهش تاثیر سیگار روی لمینت دندان دارد.

۳. استفاده از نایت گارد

اگر امکان ترک سیگار بعد از نصب لمینت ندارید بهترین گزینه نایت گارد است. نوعی پوشش ژله‌ای که روی دندان می‌گذارید و از زردشدن دندان‌ها به‌خاطر سیگار و قلیان جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد نیکوتین روی مینای دندان تاثیر داشته باشد. البته یادتان بماند که نایت گارد محافظت صددرصدی ندارد و فقط روند خراب شدن لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی را به تاخیر می‌اندازد.

عوارض و خطرات لمینت برای افراد سیگاری چیست؟

لمینت برای برطرف‌کردن عیوب ظاهری دندانی و رفع زردی و تیرگی ناشی از مصرف سیگار تجویز می‌شود. اما ادامه مصرف سیگار بعد از نصب لمینت عوارض و خطراتی برای افراد سیگاری دارد. در افراد سیگاری ممکن است ماندگاری لمینت دندان کمتر شود.

  • احتمال بروز عفونت لثه
  • تحلیل لثه
  • پوسیدگی دندان زیر لمینت
  • زردی و تیرگی لمینت‌ها (علت تغییر رنگ لمینت دندان عوامل مختلفی است.)
بیشتر بخوانید
ارتودنسی سرامیکی چیست و چه تفاوتی با ارتودنسی معمولی دارد؟ + هزینه درمان با ارتودنسی سرامیکی در سال 1403چقدر است؟

آیا با وجود لمینت مسواک بعد از سیگار ضروری است؟

لمینت کردن به معنای خداحافظی با مسواک نیست، بلکه مسواک بعد از سیگار برای دندان‌های لمینتی اهمیت زیادی دارد که از تاثیر منفی سیگار روی لمنیت کامپوزیتی جلوگیری می‌کند.

آیا نایت گارد با لمینت در ارتباط است؟

نایت گارد یا محافظ شبانه، پوششی ژله‌ای است که گاهی دندانپزشک بسته به شرایط و نیاز برای محافظت از لمینت آن را تجویز می‌کند. اگر سیگار مصرف می‌کنید حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا برای اینکه هزینه‌های درمان و نصب لمینت به هدر نروند برایتان نایت گارد تجویز کند.

آیا سیگار باعث تغییر رنگ لمینت می شود؟

بله، سیگار یکی از علل اصلی زردی و تغییر رنگ دندان‌های طبیعی و روکش‌های لمینتی محسوب می‌شود. رنگدانه برگ تنباکو و نیکوتین موجود در سیگار باعث تغییر رنگ لمینت کامپوزیتی می‌شوند. معمولا دندانپزشک‌، لمینت سرامیکی را برای افراد سیگاری تجویز می‌کند.

برای کاهش تاثیر رنگ دود سیگار بعد از لمینت چه کنیم؟

در صورتی که باز با وجود تمام مواردی که در بالا ذکر کردیم، اصرار به مصرف سیگار بعد از لمینت داشته باشید می توان از روش هایی برای کاهش تاثیر سیگار بر لمینت دندان و همینطور جلوگیری از خراب شدن لمینت ها استفاده کرد. در ادامه این روش ها را بررسی خواهیم کرد.

استفاده از خمیردندان مناسب

برای کم کردن تاثیر سیگار بر لمینت دندان توصیه می شود که افراد از خمیردندان های مناسب لمینت که ژله ای بوده و بدون خاصیت سایندگی هستند، استفاده کرد.

استفاده از مسواک مناسب

بعد از نصب لمینت باید از مسواکی که نرم بوده و موجب وارد شدن فشار به دندان ها نشود استفاده کرد و همچنین از بهترین نوع مسواک که قادر باشد تا تمام لکه های ناشی از سیگار و قلیان را از روی دندان ها از بین ببرد استفاده کرد.

استفاده از نایت گارد

یکی دیگر از روش های کاهش تاثیر سیگار بر لمینت دندان استفاده از نایت گارد که به صورت ژله ای می باشند استفاده کرد که پوششی بر روی دندان ها بوده و از زرد شدن و کدر شدن دندان ها در اثر مصرف سیگار جلوگیری خواهد کرد.

بیشتر بخوانید
19 روش عالی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

سخن پایانی

شما در این مقاله با تاثیر لمینت دندان برای افراد سیگاری آشنا شدید. همچنین از عوارض و مراقبت های لازم برای لمینت افراد سیگاری آگاه شدید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در کامنت مطرح کنید تا در اسرع وقت توسط ما جواب داده شود.

سوالات متداول

چند روز بعد از کاشت ایمپلنت نباید سیگار کشید؟

کاشت ایمپلنت یک عمل جراحی است و مانند هر جراحی دیگری برای کسب نتیجه مطلوب باید دستورالعمل ها و توصیه های متخصص دندانپزشکی برای قبل و بعد از عمل را با دقت رعایت نمایید. در غیر اینصورت تضمینی در برای موفقیت ایمپلنت برای افراد سیگاری وجود ندارد. رژیم غذایی مناسب و خودداری از مصرف نوشیدنی های الکلی و استعمال سیگار از جمله موارد مهمی است که حتما باید رعایت شود. معمولا متخصص دندانپزشکی از شما می خواهد حداقل دو هفته قبل و دو تا سه ماه بعد از کاشت ایمپلنت سیگار نکشید. اینکار برای پیشگیری از بروز خونریزی حین عمل و اختلال در انجام کاشت و دوره نقاهت و همچنین تضمین موفقیت درمان و جوش خوردن پایه ایمپلنت به استخوان فک است.

آیا سیگارهای الکترونیکی برای ایمپلنت دندان مضر هستند؟

سیگارهای الکترونیکی یکی از روش های ترک سیگار است. یکی از سوالاتی که پیش می اید این است که آیا سیگارهای الکترونیکی برای ایمپلنت دندان مضر هستند؟ در پاسخ باید گفت بله، سیگارهای الکترونیکی همانند سیگار بر ایمپلنت دندان تاثیر منفی می گذارند. در این سیگارهای مایع توسط یک واحد گرمایشی کوچک به بخار تبدیل می شود. این بخار اگرچه مضرات دود سیگار را ندارد اما حاوی نیکوتین و سایر مواد شیمیایی بوده و همان اثرات منفی نیکوتین مانند طولانی شدن زمان بهبود زخم را به دنبال دارد و پوسیدگی دندان را نیز تشدید می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا