مراقبت‌های دوران ارتودنسی

با درمان ارتودنسی هم دندانهایتان صاف و مرتب می شود و هم لبخندتان زیباتر می شود. اما درمان ارتودنسی مراقبتهای خاص خود را دارد. شما باید در طول درمان ارتودنسی، مراقب دندانها و براکت باشید تا صدمه نبینند. براکت وقتی به دندانها چسبانده می شود، هنگام غذا خوردن ممکن است ذرات غذا به آن گیر کنند و احتمال پوسیدگی دندان و عفونت لثه را بالا ببرند. بنابراین باید مراقب باشید. شما چه مراقبت‌هایی را حین ارتودنسی انجام می‌دهید؟ فکر می‌کنید بطور کامل مراقب سلامت دهان و دندانتان در طول درمان هستید؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا تمام مراقبت‌های لازم را مرور کنیم.

مراقبت‌های لازم

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان ارتودنسی می‌تواند اثرات طولانی‌مدتی روی لثه‌ها و دندان‌هایتان داشته باشد. مراقبت صحیح از دندان‌ها در حین داشتن سیم‌کشی ‌ها ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، اما ارزش دارد. در ادامه چند مورد بسیار مهم از این مراقبت‌ها را برمی‌شماریم:

مسواک زدن در طول ارتودنسی

مسواک زدن در حین درمان ارتودنسی بیش‌ از پیش دارای اهمیت بیشتری خواهد بود تا بعد از درمان ارتودنسی دندان‌ها و لثه‌هایی سالم داشته باشیم. بیمارانی که دندان‌هایشان را تمیز نگه نمی‌دارند ممکن است به معاینات دندانپزشکی بیشتری برای جرم‌گیری دندان نیاز پیدا کنند. افراد بزرگ‌سالی که سابقه‌ی بیماری‌های لثه دارند نیز باید در حین درمان ارتودنسی به یک متخصص لثه مراجعه کنند.

مسواک زدن در طوا ارتودنسی
 • سر مسواک را با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه، بگیرید. مسواک را در لبه لثه (در محل اتصال دندان) نگه دارید و آن را با حرکات جارویی از لثه به سمت لبه دندان و یا حرکات چرخشی روی دندان بکشید.
 • دقت کنید برای هر دندان باید حدود ۱۰ ثانیه زمان بگذارید و سپس به دندان بعدی بروید.
 • سعی کنید همیشه دندانها را با ترتیب مشخصی مسواک کنید تا چیزی جا نماند.
 • براکت را نیز مسواک بزنید. مسواک را به حدی به براکت فشار بدهید که موهای آن وارد سوراخها و زوایای براکت شوند. زیر سیم را هم با مسواک تمیز کنید. میتوانید از فرچه مخصوص تمیز کردن زیر سیم براکت استفاده کنید.
 • یادتان نرود همه سطح دندان را باید تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن سطح جونده دندانهای آسیاب، مسواک را روی سطح دندان به جلو و عقب بکشید.
READ
توسعه فناوری ساخت چسب دندانی

شستن دهان با آب

این کار همانند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن کامل و تمام‌کننده نیست اما بهترین کار بعد از آن‌ها می‌باشد. بعد از هر وعده‌ی غذایی و هرزمانی که خوراکی شیرین می‌خورید یا می‌نوشید، دهان خود را پر از آب کنید و ان را برای چند ثانیه دردهان خود بچرخانید و سپس بیرون بریزید.

کشیدن روزانه نخ دندان در طول ارتودنسی

کشیدن نخ دندان در حین داشتن سیم‌کشی کاری دشوار است، اما واقعاً مهم است. ابزارهایی مانند ابزار کمکی نخ دندان و یا Super Floss می‌تواند کمک‌کننده باشند. همچنین ابزارهای بسیار خوبی بنام نخ دندان‌های پلاتی پوس Platypus Flossers برای بیماران ارتودنسی وجود دارد که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. متخصصین دندانپزشکی همیشه ابتدا نخ‌های دندانی معمولی را توصیه می‌کنند.

نخ کشیدن در طول ارتودنسی

اما نخ دندان‌های پلاتی پوس راحت هستند و استفاده از آن‌ها آسان است.

استفاده از محافظ دهانی در حین ورزش

ادامه دادن فعالیت‌های ورزشی برای بسیاری از کودکان (و بسیاری از بزرگ‌سالانی که ورزش می‌کنند) واقعاً اهمیت دارد. ادامه‌ی این فعالیت‌ها و تمرینات در حین استفاده از سیم‌کشی‌ های دندانی کاملاً بی‌ضرر و امکان‌پذیر است، البته مادامی‌که از محافظ‌ های دهانی استفاده کنند. ممکن است نیاز باشد تا محافظ دهانی مخصوص و متناسب با دهان و سیم‌کشی ‌های شما طراحی و ساخته شود.

رژیم غذایی بلافاصله پس از گذاشتن براکت یا تنظیم آن

در ابتدا که تازه براکت می گذارید یا آن را تنظیم می کنید، دندانهایتان حساس شده و درد می گیرند. در این مدت توصیه می شود غذاهای نرم بخورید. از جمله غذاهای نرم که میتوانید در این مدت بخورید عبارتند از:

 • پوره سیب زمینی
 • ماست
 • سوپ
 • آش
 • خوراک جو
 • برنج
 • ماکارونی
 • میوه های نرم
 • پنیر نرم
غذاهای نرم برای روزهای پس از ارتودنسی
 • سبزیجات پخته شده یا نرم
 • دسرهای نرم
 • خورشت ها
 • فرنی
 • شله زرد
 • شیر برنج
 • خامه
READ
ایمپلنت فوری چیست؟

غذاهای ممنوعه حین ارتودنسی!

برخی از غذاها ممکن است آسیب جدی به سیم‌کشی‌ های شما وارد کنند، ممکن است تمیز کردن آن‌ها از روی دندان‌هایتان دشوار باشد و ممکن است باعث پیشرفت پوسیدگی دندان در حین استفاده از سیم‌کشی‌ها شود.
به‌طورکلی، بهترین کار این است که مصرف میان وعده‌ها را کمتر کنید. تمیز کردن سیم‌کشی ‌ها کاری دشوار است و هر چه مدت‌زمان بیشتری غذا در سیم‌کشی‌ هایتان باقی بماند، باکتری‌هایی که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود بیشتر تغذیه و رشد خواهند کرد.

با احتیاط بخورید!

باید از خوردن غذاهایی که می‌توانند به بریس‌ها آسیب وارد کنند خودداری کرد. این غذاها شامل هر نوع غذایی می‌شود که باید آن را گاز بزنید مثل استیک‌ها، جوجه یا گوشت‌های دیگر بااستخوان یا قطعات بزرگ گوشت. می‌توانید گوشت را به قطعات کوچک‌تری برش دهید و استخوان آن را جدا کنید. همچنین از گاز زدن رول‌های سفت، نان‌های خشک یا قسمت‌های خشک پیتزا که احتمال دارد براکت‌ها را از جای خود خارج کنند اجتناب کنید. میوه‌ها و سبزی‌های ترد و سفت نیز ممکن است به بریس‌ها آسیب وارد کنند، میوه‌هایی مثل هویج، سیب و کرفس. می‌توانید برای خوردن، این میوه‌ها را به تکه‌های کوچک برش دهید یا آن‌ها را بپزید تا نرم شوند. دانه‌های ذرت را باید از ساقه آن جدا کنید و بعد بخورید.

غذاهایی که در طول ارتودنسی حتی فکر خوردنشان هم به سرتان نزند!

نحوه ی تغذیه در ارتودنسی دارای مشکلاتی است به عنوان مثال برخی از غذاها را اصلاً نمی‌توان در حین ارتودنسی خورد. این غذاها شامل کارامل، آدامس و تافی‌های چسبنده می‌باشند.

غذاهای بسیار ممنوعه در طول ارتودنسی!

این خوراکی‌ها در بریس‌ها گیر می‌کنند و باعث دررفتن براکت‌ها می‌گردند. آدامس و ذرت بوداده (پاپ کرن) می‌توانند در بین سیم‌کشی ‌ها گیر کنند و تمیز کردن آن‌ها دشوار خواهد بود.

READ
بررسی ارتباط بین حضور پلی‌مورفیسم باrs1799750 و ایجاد بیماری پریودنتیت با روش Tetra arms-PCR

نحوه مراقبت از پلاک متحرک ارتودنسی

اگر به جای براکت از پلاک متحرک ارتودنسی مانند اینویزالاین استفاده می کنید، کار تمیز کردن دندانها راحت تر است:

 • ابتدا پلاک را در بیاورید و دندانهایتان را مثل همیشه مسواک بزنید.
 • سپس پلاک را جداگانه با مسواک تمیز کنید.
 • پلاک را در دهان بگذارید.

نکاتی در مراقبت از پلاک متحرک را باید در نظر داشته باشید:

 1. هرگز نباید پلاک ارتودنسی را زیر آب داغ یا در معرض هر گونه حرارت قرار دهید.
ارتودنسی متحرک
 1. پلاک را هر بار که از دهان در می آورید باید بشویید و هر بار پیش از گذاشتن در دهان نیز بشویید.
 2. هنگام مسواک زدن و غذا خوردن پلاک را باید در بیاورید. زمانی که پلاک در دهانتان قرار دارد نباید هیچ چیزی بخورید (به جز آب).
 3. برای تمیز کردن پلاک ارتودنسی از خمیر دندان سفید کننده که حاوی مواد ساینده است نباید استفاده کنید.
 4. نوشیدنی‌های رنگ دار را نباید زمانی که پلاک در دهانتان است بخورید.

سخن پایانی

در این محتوا آموختیم که برای حفظ سلامت دندان‌ها و لثه‌ی خود حین درمان ارتودنسی باید جوانب زیادی را در نظر بگیریم و وقت بیشتری برای بهداشت دهانی و دندانی خود بگذاریم. در طول و پس از ارتودنسی باید بطور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنیم تا معاینات لازم را انجام دهد.  ممکن است لازم باشد پس از در آوردن براکت، دندانهای خود را اگر جرم گرفته یا زرد و لکه دار شده اند، سفید کنید. شما نیز تجربه‌ی خود از مراقبتهای و بهداشت ارتودنسی‌تان را با ما در میان بگذارید.

چنانچه این مطلب برای شما مفید بود آن را به دوستان خود نیز معرفی کنید:

READ
بی‌ حسی موضعی در دندانپزشکی
https://bit.ly/3C69EYVhttps://b2n.ir/q95629
https://cutt.ly/ARWrz63yun.ir/mrej13
https://1ea.ir/FXNvHhttp://iwo.ir/4xu9k

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *