دندانپزشکی نوین

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان چیست؟ کدام بهتر است؟

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان چیست؟ در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم و بهترین روش برای سفید کردن دندان از بین بلیچینگ و لمینت دندان را معرفی می‌کنیم. پس اگر به دنبال بررسی فرق بلیچینگ و لمینت دندان به صورت تخصصی هستید و می‌خواهید بهترین روش سفید کردن دندان با توجه به جنس دندان، شرایط سنی و هزینه را بدانید، توصیه می‌کنم قبل از هر کاری حتماً این مقاله را بخوانید.

کاربرد بلیچینگ دندان چیست؟

قبل از این که به موضوع، بلیچینگ بهتر است یا لمینت؟ بپردازیم، بد نیست به این روش بیشتر آشنا شویم. بلیچینگ اشاره به استفاده از مواد شیمیایی دارای پراکسید هیدروژن دارد که هدف آن از بین بردن یا همان اکسید کردن زردی رنگ دندان‌هاست. در واقع این روش برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود و از دوام و ماندگاری نسبتاً بالایی هم برخوردار است. آیا میدانید مینای دندان چیست؟

کاربرد لمینت دندان چیست؟

برخلاف روش بلیچینگ که فقط برای سفید کردن دندان‌ها به کار می‌رود، لمینت کاربردهای مختلفی دارد. درست است که از لمینت دندان برای سفید کردن دندان‌ها نیز استفاده می‌شود. اما کاربردهای لمینت دندان بسیار گسترده بوده و در موارد دیگری مثل رفع شکاف بین دندان‌ها، رفع و پوشش شکستگی و ترک دندان، لمینت دندان خرگوشی و البته بد فرمی دندان‌ها نیز کاربردهای گسترده‌ای دارد. آیا درباره درمان پری کرونیت اطلاع دارید؟

تفاوت بلیچینگ و لمینت دندان

تفاوت لمینت دندان و بلیچینگ به یک مورد خاص محدود نمی‌شود و به همین علت اگر قصد سفید کردن دندان‌های خود را دارید، باید با تمام تفاوت‌های این دور روش اعم از مزایا و معایب بلیچینگ و لمینت دندان آشنا شوید. با توجه به این موضوع، در ادامه به صفر تا صد بلیچینگ و لمینت دندان می‌پردازیم. اگر مایلید با بیشتر با لوازم دندانپزشکی آشنا شوید میتوانید لینک رنگی را دنبال کنید.

تفاوت لمینت و بلیچینگ دندان

هزینه لمینت دندان بیشتر است یا بلیچینگ

هزینه لمینت دندان به صورت هر واحد دندان محاسبه می‌شود و هزینه لمینت سرامیکی خیلی بالاتر از روش بلیچینگ است. (فیلم بریج دندان جلو) البته با توجه به این که روش بلیچینگ فقط کاربرد سفید کردن دندان‌ها را دارد، قاعدتاً هزینه کمتری هم باید داشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله هزینه ریشه درمانی دندان را بخوانید.

بیشتر بخوانید
کامپوزیت بهتر است یا لمینت؟ بررسی 5 تفاوت لمینت و کامپوزیت

رده های سنی داوطلبان بلیچینگ و لمینت دندان

روش بلیچینگ باید برای افرادی با حداقل 18 سال انجام شود تا برای دندان‌ها این افراد هیچ مشکلی پیش نیاید. روش لمینت دندان نیز از این نظر مشابه روش بلیچینگ است با این تفاوت که در این روش خانم‌ها در 17 سالگی و آقایان در 20 سالگی که رشد استخوان‌های آن‌ها قطع شده است، باید از این روش استفاده کنند.

بلیچینگ در یک جلسه قابل انجام است

بر خلاف روش لمینت دندان که حداقل 3 هفته زمان می‌برد تا نصب و پیوند آن تکمیل شود
و در طول این مدت شما باید از لمینت دندان موقت استفاده کنید، بلیچینگ به راحتی در 1 ساعت قابل انجام است. درباره نخ دندان مناسب کامپوزیت بیشتر بخوانید.

تفاوت های دیگر لمینت دندان نسبت به بلیچینگ

  • دوام بسیار بالاتر لمینت دندان نسبت به بلیچینگ
  • نیاز به تراش مینای دندان در روش لمینت سرامیکی
  • مضر بودن بلیچینگ برای افراد باردار
  • غیرقابل استفاده بودن لمینت برای افرادی که مینای سالم ندارند
  • قابل انجام بودن بلیچینگ در خانه (بلیچینگ خانگی)
لمینت دندان

بلیچینگ با لمینت سرامیکی چه عوارضی دارد؟

روش بلیچینگ جزو بی خطرترین روش‌های سفید کردن دندان است که تقریباً هیچ عوارضی ندارد.
البته به طور کلی از عوارض بلیچینگ دندان، می‌توان به سوزش بافت لثه، ایجاد حساسیت و درد موقت دندان‌ها اشاره نمود.
روش لمینت دندان نیز عوارض خاصی نداشته ولی غیرقابل‌ترمیم بوده و از سایر عوارض لمینت دندان،
می‌توان به تراش مینای دندان، درد هنگام جویدن غذا و افزایش پوسیدگی دندان در شرایط خاص اشاره نمود. بیشتر بدانید: فروش تجهیزات و مواد دندانپزشکی

بیشتر بخوانید
انواع لمینت دندان و تاثیر آن بر زیبایی لبخند | مزایا و عوارض آن

بلیچینگ دندان بهتر است یا لمینت سرامیکی؟

با توجه به توضیحات داده شده، شاید برای شما هم سؤال به وجود آمده باشد که لمینت دندان بهتر است یا بلیچینگ؟ به طور کلی اگر به دنبال سفید کردن دندان‌ها هستید و دندان‌های شما هیچ مشکل دیگری ندارد، قطعاً روش بلیچینگ بهتر است ولی در صورتی که دندان‌های شما در کنار زردی مشکلات مختلف دیگری نیز دارد، قطعاً بهترین گزینه لمینت دندان سرامیکی می‌باشد. (فیلم برداشتن لمینت دندان)

سخن پایانی

بلیچینگ و لمینت دندان، دو روش سفید کردن دندان‌ها هستند که به روش‌های متفاوتی انجام می‌شوند. البته لمینت برخلاف بلیچینگ که فقط کار سفید کردن دندان‌ها را انجام می‌دهد، کاربردهای مختلف دیگری نیز دارد. بد نیست بدانید که قیمت لمینت دندان خیلی بیشتر از روش بلیچینگ دندان است که البته با توجه به کاربردهای این پوشش سرامیکی، امری طبیعی به نظر می‌رسد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا