کاربردهای لیزر در دنیای دندانپزشکی

از گذشته‌های دورف دانشمندان همیشه به دنبال راهی برای کاهش جراحات و خوینریزی در جراحی‌ها بودند.یکی از این راه حل ها استفاده از لیزر در حوزه پزشکی است. پیشرفت در فناوری انواع لیزر در دندانپزشکی دارای فواید زیادی در این حوزه بوده است. در این مقاله می‌خواهیم به کاربردهای نوین لیزر در حوزه دندانپزشکی بپردازیم. تا پایان همراه ما باشید.

انواع لیزر مورد استفاده در دندانپزشکی

لیزرهای مورد استفاده برای جراحی‌های دهان و دندان عبارتند از:

 • لیزرهای دی‌اکسید کربن: از آن‌ها برای برداشتن تومورهای دهان، بافت‌های بیمار و استخوان استفاده می‌شوند.
 • لیزرهای دیودی و ان‌دی- یاگ: برای برداشتن التهاب لثه و سایر عناصر بیماری‌زا (پاتوژن‌ها) از آن‌ها استفاده می‌شود. از این لیزرها در تکنیک لاناپ که به احیاء لثه کمک می‌کند نیز استفاده می‌شود، زیرا آن‌ها به خوبی از پس بافت‌های سخت برمی‌آیند.
 • لیزرهای اربیوم: اغلب در جراحی زیبایی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرند. می‌توان از آن‌ها جهت آماده‌سازی دندان برای پر کردن نیز استفاده کرد.

سیر ورود لیزر به دندانپزشکی

اصولا لیزر دارای یک نور توانمند و تغییر دهنده در بافت مخاطب است. فواید لیزر دو مورد بسیار اساسی است. یک اینکه کمترین میزان تهاجم را به بافت مخاطب دارد و دو اینکه موضوع مهم استریلیته یا استریل بودن در محل های درمان تنها با لیزر ها به حداکثر ممکن می رسد.

چرا که لیزر خود نوعی استریل کننده و از بین برنده کامل باکتری ها و میکروارگانیسم ها یا میکروب ها است. لیزر ها از دهه نود میلادی به طور کاربردی وارد دندانپزشکی شدند. در ابتدا لیزر ها تنها به عنوان وسیله ای برای بریدن و یا برش در جراحی ها استفاده می شدند و در واقع جایی برای اسکالپل و یا چاقوهای جراحی برای خودشان به دست آوردند.

READ
درباره‌ی طول درمان ارتودنسی بدانیم

اما این کافی نبود. لیزر با توانمندی بالایی که داشت می توانست اعمال بسیار بیشتری را انجام دهد و فواید بسیار زیادی داشته باشد. به دنبال استفاده از لیزر دندانپزشکی به عنوان یک وسیله برش، استفاده از اشعه لیزر برای تغییراتی در سطح دندان ها و سفید کردن آن ها پیدا شد که این روش استفاده در واقع قبلا به وسیله  اشعه یو وی یا اولتراوایلت یا ماوراء بنفش استفاده می شد.

لیزر در دندانپزشکی

نفوذ این نور لیزر در سطح مینایی دندان ها ثابت کرد که می تواند تغییراتی بسیار زیاد در رنگ و ظاهر مینا ایجاد کند و در واقع به سفید کردن دندان ها کمک می کند. همچنین دارای مزیت عدم حساسیت دندان ها پس از عمل بلیچینگ یا سفید کردن به وسیله لیزرها بود.

تقریبا تا بعد از سال 2000 لیزر ها در همین حد محدود استفاده می شدند.

کاربردهای امروزه لیزر در دندانپزشکی

پیشرفت‌ فن‌آوری لیزری، باعث افزایش کاربرد لیزر در دندانپزشکی شده است. لیزر در تمام حوزه‌های دندانپزشکی کاربرد داشته و باعث کوتاه شدن زمان درمان و مؤثرتر شدن اعمال جراحی شده است.

پوسیدگی دندان

از لیزرها برای برداشتن پوسیدگی‌های درون دندان و آماده‌سازی مینای اطراف پوسیدگی برای دریافت ماده پرکننده استفاده می‌شود.

تشخیص‌دهنده پوسیدگی

برای تشخیص زودهنگام حفره‌های تولید شده توسط محصولات جانبی پوسیدگی دندان از لیزرهای بافت نرم کم شدت استفاده می‌شود.

لیزر در دندانپزشکی و سفید کردن دندان

از لیزرها برای سرعت بخشیدن به عمل سفید کردن دندان نیز استفاده می‌شود. در اینجا، محلول سفید کننده پیروکسید، که روی سطح دندان مالیده می‌شود، با استفاده از انرژی لیزر فعال شده و این سرعت فرایند سفید کردن دندان‌ها را افزایش می‌دهد.

READ
مراقبت‌های دوران ارتودنسی

آماده‌سازی و پر کردن دندان

در هنگام استفاده از لیزرهای دندانپزشکی بافت سخت، دیگر به بی‌حسی موضعی و دریل‌های دندانپزشکی سنتی نیازی نیست. لیزر مورد استفاده برای پر کردن دندان، باکتری‌های موجود در حفره دندان را می‌کشد که این خود باعث افزایش دوام درمان انجام شده روی دندان‌ها می‌شود. از لیزرها برای پر کردن دندان با آمالگام، آنله یا نصب روکش استفاده نمی‌شود.

لیزر در دندانپزشکی

از لیزرهای دندانپزشکی برای بستن لوله‌های کوچکی که مسئول حساسیت دندان‌ها به سرما و گرما بوده و روی ریشه دندان قرار دارند، استفاده می‌شود.

بیماری لثه

در بیماری‌های لثه از لیزر برای اصلاح شکل لثه‌ها و حذف باکتری‌های در طول اعمال عصب‌کشی استفاده می‌شود.

بیوپسی و برداشتن ضایعات

گاهی اوقات، از لیزرها جهت برداشتن نمونه کوچکی از بافت (موسوم به بیوپسی) استفاده می‌شود؛ این نمونه بعداً از لحاظ وجود سرطان آزمایش می‌شود.

لیزر در دندانپزشکی و افزایش طول تاج

از لیزرهای دندانپزشکی برای اصلاح بافت لثه (لیزر بافت نرم) و استخوان (بافت سخت)، که جهت نمایان شدن ساختار سالم‌تر دندان انجام می‌شود، نیز استفاده می‌گردد. این اصلاح شکل، پایه محکم‌تری جهت نصب روکش دندان فراهم می‌کند.

لبخند لثه‌ای

لیزرهای دندانپزشکی، لبخند لثه‌ای را از طریق اصلاح بافت لثه و نمایان کردن ساختار سالم دندان درمان می‌کنند.

لیزر در دندانپزشکی

چین‌های بافت نرم (اپولیس)

از لیزرهای دندانپزشکی برای برداشتن بدون درد و بدون بخیه چین‌های بافت نرم، که اغلب به دلیل نامناسب بودن اندازه دندان‌های مصنوعی رخ می‌دهند، استفاده می‌شود.

از جمله کاربردهای دیگر لیزر در دندانپزشکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایمپلنت با لیزر
 • رویش دندان با لیزر
 • جرم گیری دندان با لیزر
 • درمان آفت دهان با لیزر

مزایای استفاده از لیزر در دندانپزشکی

لیزرها در مقایسه با دریل‌های دندانپزشکی سنتی:

 • در برخی موارد باعث درد کمتری می‌شوند که در نتیجه نیاز بی‌حسی کاهش می‌یابد.
 • باعث کاهش اضطراب بیمارانی می‌شوند که استفاده از دریل‌های دندانپزشکی آن‌ها را ناراحت می‌کند.
 • باعث می‌شوند در طول درمان بافت‌های نرم، خونریزی و تورم به کمترین حد ممکن برسد.
 • در هنگام برداشتن پوسیدگی‌ها مقدار بیشتری از ساختار سالم دندان را حفظ می‌کنند.
READ
همه ایرانی‌ها به دندان‌پزشکان دولتی دسترسی دارند؟

محدودیت‌های کاربرد لیزر در دندانپزشکی

محدودیت‌های لیزر زیاد است. با وجود تمام مزایای این روش نوین، اما کمبودهایی متوجه آن هستند که عبارتند از:

 • از لیزرها نمی‌توان برای دندان‌هایی که با نقره پر شده‌اند استفاده کرد.
 • از لیزرها نمی‌توان برای بسیاری از درمان‌های متداول دندانپزشکی استفاده کرد. برای مثال، در موارد زیر دریل‌های سنتی دندانپزشکی بسیار مؤثرتر از لیزرها عمل می‌کنند:
 • درمان پوسیدگی بین دندان‌ها
 • کار در اطراف پرشدگی‌های قدیمی
 • آماده‌سازی یک دندان برای نصب روکش
 • آماده‌سازی یک دندان برای نصب بریج
لیزر در دندانپزشکی
 • گاهی اوقات برای تکمیل یک درمان لیزری به استفاده از یک دریل دندانپزشکی نیاز است. برای جاهایی که نیاز به شکل دادن به یک پرشدگی، تنظیم بایت یا پولیش کردن یک سطح پر شده است، لیزر گزینه مناسبی نیست.
 • لیزرها نیاز به استفاده از بی‌حسی را رفع نمی‌کنند.

سخن پایانی

در این نوشتار درباره کاربردهای لیزر در دندانپزشکی سخن گفتیم. انواع لیزر را معرفی کردیم و متوجه شدیم که لیزر در دو حوزه‌ِ اصلی دندانپزشکی عمل می‌کند. یکی در مورد مشکلات دندان‌ها و دیگری حل مسائل مربوط به لثه. با وجود مزایا باید در نظر داشت که  درمان‌های لیزری از درمان‌های سنتی گران‌ترند، زیرا دستگاه‌های لیزر بسیار گران‌تر از دریل‌های سنتی دندانپزشکی هستند. شما هم تجربیات و نظرات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3bwXxrShttps://b2n.ir/p18493
https://cutt.ly/gRVj4QLyun.ir/6dpki5
https://1ea.ir/L5nN9http://iwo.ir/50m0j

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *