همه چیز درباره ریتینر دندان

پس از ماه‌ها و یا حتی سال‌ها گذراندن دوران ارتودنسی، دندان‌های شما از فشار سیم‌ها و براکت‌ها خلاص می‌شوند. اما حالا نوبت به ریتینر ها میرسد! آیا شما سابقه استفاده از آن‌ها را داشته‌اید؟ در این مقاله هماه ما باشید تا بیشتر با نگهدارنده‌ها آشنا شوید. در نهایت اطمینان خواهید یافت که استفاده از آن‌ها ارزشش را دارد.

ریتینر چیست و چه کاربردی دارد؟

ریتینر قطعه ای پلاستیکی است که برای هر فرد به صورت سفارشی و مخصوص ساخته می شود. این قطعه به سقف دهان و دندان ها ی بالا وصل می شود. با وجودی که بسیاری از ریتینرها ممکن است شبیه به هم باشند اما هیچ دو ریتینری عینا یکی نیستند. ریتینر در واقع همان دستگاه ارتودنسی نگهدارنده ای است که بعد از ارتودنسی و مرتب شدن دندان ها، بیمار باید از این دستگاه ارتودنسی استفاده کند. در زمان ریتینر دندان، دندان ها که یکبار حرکت و جابجایی را تجربه کرده اند. اکنون مستعد این هستند که با برداشته شدن قالب مجددا به حالت اولیه خود باز گردند. در نتیجه اگر مراقبت های لازم از دندان ها به عمل نیاید زحمات شما به هدر خواهد رفت.

ریتینر

ریتینر بخشی از درمان خواهد بود که بعد از اتمام ارتودنسی برای بیمار تجویز می شود.

انواع ریتینر

ریتینرها به صورت ثابت و متحرک هستند و از سیم یا پلاستیک ساخته شده اند.

ثابت:

نوع ثابت این ابزار معمولا از سیم نازکی ساخته شده است که پشت دندان پیش فک بالا و پایین قرار می گیرد. در واقع همانند براکت به دندان چسبانده می شود. از آنجا که از این نوع سیم روی چند دندان را می گیرد، تمیز کردن دندان ها به فلاس تریدر یا ابزارهای مشابه نیاز دارد. با وجودی که این نوع ریتینرها به زمان بیشتری برای تمیز کردن نیاز دارند، اما بهترین نتیجه را دربردارد. زیرا به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته دندان ها را در جای خود نگه می دارند.

READ
چگونه ایمپلنت دندانی انجام می شود

متحرک:

نوع متحرک آن معمولا ترکیبی از سیم است که روی دندان پیش فک بالا و پایین قرار می گیرد. دارای یک بخش اکریلیک و چند قلاب است که دور دندان های خلفی قرار می گیرند. بدین ترتیب ابزار را در جای خود نگه دارند. ریتینر اسیکس نوع دیگری از این دسته است که به شکل قالبی شفاف روی دندان پوشیده می شود.

ریتینر

از آنجا که این مدل متحرک است، تمیز کردن دندان ها کار ساده ای است. اما بیمار باید هر روز و به مدت مشخصی از آن استفاده کند. در ابتدا از شما خواسته می شود که در تمام شبانه روز به مدت حداقل سه ماه از آن استفاده کنید. در صورتی که هیچ گونه حرکتی در دندان ها مشاهده نشد، از شما خواسته می شود که ریتینر را تنها در شب و به مدت چند ساعت در روز استفاده کنید.

مهم ترین عیب نوع متحرک، این است که ممکن است گم شود یا آسیب ببیند یا در صورت تماس با گرما تغییر شکل دهد. همچنین، بهتر است هرگز ریتینر خود را روی میز و در دسترس کودکان رها نکنید. تعویض این ابزار برای شما هزینه دربردارد. بنابراین، بهتر است در زمانی که از آن استفاده نمی کنید، آن را در جعبه مخصوص به خود قرار دهید.

چه مدت باید از ریتینر استفاده کرد؟

احتمال بازگشت دندان ها به حالت نخست، یک ماه پس از پایان درمان ارتودنسی بسیار زیاد می باشد و از آنجایی که بدن مدام در حال تغییر است پس دندان هم ممکن است تغییر مکان دهد. با این که دندان طی یک شب نمی تواند به حالت قبل باز گردد اما عدم استفاده از ریتینر ها در نهایت منجر به بازگشت دندان به حالت نخست می شود. استفاده از ریتینر ها به نحوی که پزشک تجویز کرده است می تواند دندان هایتان را برای مدت طولانی تری صاف و مرتب نگه دارد.

READ
توسعه فناوری ساخت چسب دندانی

نگهداری و مراقبت از ریتینر

ریتینرها در دهان در معرض باکتری ها، پلاک و ذرات باقی مانده ی غذایی هستند. بیمار باید نحوه ی تمیز کردن ریتینر خود را از ارتودنتیست بپرسد (زیرا برخی ریتینر ها نباید با خمیر دندان تمیز شوند). مهم است که آن را هر روز تمیز کنند.

مراقبت از ریتینر

همچنین می توانید ریتینر را داخل مایع دهان شویه یا تمیز کننده های مخصوص دندان مصنوعی قرار دهید تا جرم های آن از بین برود و تازه شود.

از آنجایی که امکان شکستن پلاستیک ریتینر در صورت خشک شدن زیاد آن وجود دارد، در صورت بیرون بودن از دهان باید همیشه خیس بمانند. پلاستیک ممکن است کج شود یا تغییر حالت دهد. به همین دلیل باید از قراردادن آن در آب داغ یا کنار منبع گرمایشی خودداری کرد. و در نهایت از خم کردن سیم های ریتینر خودداری کنید. حرکت دادن ریتینر در دهان می تواند باعث خم شدن سیم ها شود.

یکی دیگر از راه های نگهداری از ریتینرها این است که مواظب باشید آنها را گم نکنید. به علت گران بودن ریتینر ها، در صورت خرابی یا گم شدن آنها، والدین، اطرافیان و یا خود بیمار باید هزینه را پرداخت کند. بنابراین قبل از خالی کردن آشغال سینی و از این قبیل، ابتدا از نبودن ریتیتر ها در آن اطمینان حاصل کنید و محلی دائمی برای آنها مشخص کنید و آن را در همان محل  نگه دارید. به عبارت دیگر از نگه دارنده (ریتینر) خود نگه داری کنید.

الاینر چه تفاوتی با ریتینر دارد؟

  • الاینر ابزاری در ارتودنسی است که برای حرکت دادن دندان ها در ارتودنسی به کار می رود. از این ابزار برای درمان ناهنجاری های خفیف دندان استفاده می شود. بنابراین امکان استفاده از این روش در بیمار باید به تایید ارتودنتیست برسد.
  • ریتینر ابزاری است که توسط ارتودنتیست پس از خاتمه درمان با بریس یا الاینر برای ثابت نگه داشتن دندان ها در موضع صحیح تجویز می شود. این ابزار برای حرکت دادن دندان ها طراحی نشده است و تنها برای پیشگیری از عود درمان ارتودنسی استفاده می شود.
  • مهم ترین تفاوت ریتینر با الاینر در هدف استفاده از آن است. هر چند هر دو شبیه هم و شفاف هستند، اما عملکرد آنها کاملا متفاوت است.
  • الاینر از مواد ترموپلاستیک مشابه ریتینر اسیکس ساخته شده است. با این حال، الاینر نازک تر از اسیکس است.
تفاوت الاینر و ریتینر
  • الاینر با هدف حرکت دادن دندان ساخته شده است. در حالی که ریتینرها موجب حرکت دندان نمی شود و آنها را در موقعیت فعلی حفظ کند.
  • الاینر دارای اتصالاتی است که به انجام حرکات پیچیده دندان کمک می کند. ریتینرها فاقد چنین اتصالاتی است.
READ
همه چیز درباره حساسیت دندان

سخن پایانی

در این مقاله درباره ریتینر خواندیم. ۶ ماه اول پس از درمان اولیه با بریس حساس ترین زمان است. وضعیت از هر فرد به فرد دیگر متفاوت است، اما اکثر افراد مجبور می شود که به صورت تمام وقت از ریتینر استفاده کنند. پس برای موفقیت آمیز تمام شدن درمان ارتودنسی خود، استفاده از ریتینرها را جدی بگیرید. شما هم نظرات و تجربیات خود را در کامنت بنویسید.

اگر این مطلب برای شما مفید بود آن را با دوستان خود نیز به اشتراک بگذارید:

https://bit.ly/3wo5SI8https://b2n.ir/g09175
https://cutt.ly/pTwVqyphttp://iwo.ir/6ufao
https://1ea.ir/eQXmuTYhttps://rb.gy/rc5unq

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *