تکنولوژی دندانپزشکی

بی‌ حسی موضعی در دندانپزشکی

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های کسانی که به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند ، نگرانی در مورد دردناک بودن درمان‌های دندان‌پزشکی است . بی حسی موضعی و بیهوشی در دندانپزشکی یکی از این نگرانی ها ی افراد در دندانپزشکی است. آیا شما هم از درد معالجات دندانی میترسید؟ در این مقاله میخواهیم درباره‌ی بیحسی موضعی و بیهوشی در دندانپزشکی بیشتر بدانیم تا نگرانی‌هایتان درباره این موضوع رفع گردد. درباره تجهیزات نوین در دندانپزشکی نوین بیشتر بدانید.

بی حسی موضعی چیست؟

این نوع بیهوشی معمولاً برای بی حس کردن محل کوچک برای اقدامات جزئی مانند درمان های دندانپزشکی یا درمان های پوست استفاده می شود. در حین استفاده از بی حسی موضعی ، یک داروی بی حسی یا به صورت کرم یا اسپری به پوست زده می شود ، یا به ناحیه ای که درمان قرار است انجام شود، تزریق صورت می گیرد. در بیحسی موضعی تغییری در هوشیاری بیمار صورت نمی گیرد و فقط درد را احساس نمی کند.

در صورت تزریق دارو، از چندین تزریق کوچک استفاده می شود. چند دقیقه پس از اتمام این کار، ناحیه باید کاملاً بی حس شود. اگر منطقه هنوز حسی نداشته باشد ، ممکن است تزریق یا اقدامات اضافی برای اطمینان از بی حسی کامل انجام داده شود.

بی حسی موضعی نوعی از پیشگیری از درد است. که در طی مراحل جزئی برای بی حس کردن محل کوچکی که درد احتمالاً بدون تغییر در آگاهی بیمار رخ می دهد مورد استفاده قرار می گیرد. شما به احتمال زیاد با بی حسی موضعی که در اقدامات دندانپزشکی و برای بی حس کردن ناحیه ای که نیاز به بخیه دارد استفاده می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ارتودنسی بنفش را بخوانید.

بیشتر بخوانید
تفاوت لمینت و کامپوزیت چیست؟

زمان تزریق داروی بی حسی دندان

زمانی که دندانپزشک سوزن تزریق داروی بی حسی را وارد بافت مورد نظر می کند ابتدا چند قطره از آن را تزریق می نماید. پس از چند ثانیه مکث سوزن را به محل مشخص که معمولا با کمک حس لامسه آن را پیدا می کند وارد میکند. سپس با تکیه بر تجربه زیادی که کسب کرده تزریق را کامل میکند. بسته به بافت محل تزریق در هر بیمار میزان ورود سوزن به آن متفاوت است.

بی‌حسی موضعی در دندانپزشکی

روند تزریق دارو باید به آهستگی انجام شود زیرا تزریق سریع ممکن است علاو ه بر آسیب به بافت موجب واکنش منفی نسبت به داروی بی حسی شود. بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: مهمترین برندهای کامپوزیت دندان

عوارض احتمالی بی حسی موضعی

بی حسی موضعی معمولاً بی خطر است. باید در نظرداشت فرد می تواند به طور غیرمعمول نسبت به دارو حساس باشد. در ین حالت شاید در مورد ضربان قلب ، گردش خون ، تنفس یا عملکرد مغز که نیاز به مراقبت اضطراری و اورژانسی دارد ، مشکل داشته باشد. در هرصورت مراقبت اضطراری همیشه باید در هر کجا که بی حسی مورد استفاده قرار می گیرد در دسترس باشد.

این نوع بی‌حسی اغلب برای کم کردن درد بیمار در طی مراحل جزئی از آن استفاده می شود. این روش ها بطور معمول سریع انجام می شود. در همان روز به صورت سرپایی انجام می شود که بیمار در همان روز به خانه باز می گردد. برای جراحی های جدی تر، خواب کردن (سدیشن) و بیهوشی عمومی قابل انتخاب است. تا بیمار از آنچه اتفاق می افتد آگاهی نداشته باشد. البته برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله عاج چیست را بخوانید.

بیشتر بخوانید
باندینگ زیبایی دندان چیست؟ + بررسی انواع درمان های زیبایی دندان

دلایل بی حس نشدن دندان ها چیست؟

دلایل متعددی می تواندد بی حسی شدن دندان ها را با ختلال مواجه سازند اما خبر خوب این است که تقریبا همه این موارد را می توان برطرف نمود.

ترس و اضطراب

از مهمترین و اثرگذارترین عواملی که مانع بی حسی می شوند ترس و استرس است ، اگر شما به عنوان یک بیمار به ترس و استرس خود واقف هستید با روش های کنترل و مدیریت این استرس می توانید بسیاری از مشکلات ناشی از عدم بی حسی سریع را برطرف کنید .برای درمان استرس و کنترل آن بهترین راه مراجعه به روان درمانگر و یا استفاده از دارو است.

بی‌حسی موضعی و استرس

اهمیت رفع این استرس بسیار بالا است زیرا عاملی است که تاثیری دو جانبه دارد از طرفی استرس در روند بی حسی فرد اختلال ایجاد میکند و از سوی دیگر به دلیل عدم بی حسی و تحمل درد بیشتر اضطراب بیمار افزایش می یابد. بنا براین هر چه زودتر آ نرا از بین ببرید رضایت مندی بیشتری خواهید داشت. بیشتر بخوانید، بیشتر بدانید: درباره متخصص درمان ریشه

بیمارانی که تجربه حمله پانیک داشته اند

برای این بیماران بی حسی تداعی کننده حملات پانیک آنها خواهد بود. بنابراین با تمهیدات دارویی قبل از شروع درمان می توان بی حسی موفق تری را فراهم ساخت.

ترس از خفگی به دنبال بی حسی

بعضی از افراد نگران بسته شدن مجرای گلویشان در اثر بی حسی هستند باید به این دست از بیماران اطمینان داد که بی حسی های دهانی کوچکترین مشکلی برای تنفس ایجاد نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید
هر آنچه درباره انجام میناکاری دندان‌ها + هزینه میناکاری دندان چقدر است؟

بیماران مبتلا به اعتیاد این مورد اساسا در امر بی حسی اختلال ایجاد میکند. اما به هر حال یک دندانپزشک میتواند روش مناسبی برای این دست بیماران نیز جایگزین کند.

داروهای مورد استفاده برای بی حسی موضعی

داروهای مورد استفاده به عنوان بی حسی موضعی با ساختار کوکائین مرتبط هستند. با این تفاوت که در حالت دارویی اثرات مخدری ندارند و نمی توانند مورد سوء استعمال قرار گیرند. ضمن این که فشار خون بالا یا تنگی عروق هم ایجاد نمی کنند. این داروها روی گیرنده های درد عمل می کنند و میزان برانگیختگی توسط درد را کاهش می دهند.

داروهای مورد استفاده به عنوان بی حسی موضعی اغلب به این موارد خلاصه می شوند: بنزوکائین ، لیدوکائین و نووکائین .

همچنین برخی از داروهای بی حسی موضعی مانند منتول وجود دارد که می توانند برای تسکین یا جلوگیری از درد استفاده شوند.

این که کدام نوع از این داروها ممکن است به شما تزریق شود و چه میزان، بستگی دارد به این که آیا حساسیت دارید یا خیر، واکنش های قبلی شما یا اعضای خانواده تان به بیحسی ها، داروهای دیگری که مصرف می کنید ، طول درمان ، به علاوه سن ، قد و وزن شما. استفاده از بیحسی و بیهوشی سالها به آموزش نیاز دارد. تا پزشک یا دندانپزشک نیازهای بیمار را بطور واقعی درک کند و نوع بیهوشی را که هر فرد به آن احتیاج دارد پیش بینی کند.

سخن پایانی

در این مقاله خواندیم که بی‌حسی موضعی یک راه حل ساده برای نداشتن درد حین معالجات دندانپزشکی‌ست. با چالش‌های آن آشنا شدیم. حالا دیگر با خیال راحت و بدون ترس به سراغ دندانپزشک خود بروید و به سلامت دندان‌هایتان برسید.

بیشتر بخوانید
اسپلینت دندان چیست و چه کاربردی دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا